תעודות סל

מהו אינדקס רחב Broad-Based Index

מהו אינדקס רחב?

מדד מבוסס רחב נועד לשקף את התנועה של קבוצת מניות או שוק שלם.

המדד הרחב עם הכי מעט מניות הוא מדד הדאו ג'ונס (DJIA), עם 30 מניות בלבד שנכללו במדד. אחת הגדולות ביותר היא מדד השוק הכולל של Wilshire 5000. דוגמאות נוספות למדדים רחבים כוללים את מדד S&P 500, מדד ראסל 3000, מדד השוק העיקרי של AMEX ומדד NASDAQ Composite.

נקודות מפתח

  • מדד מבוסס-רחב הוא אמת מידה המשמשת למעקב אחר ביצועי קבוצת מניות.
  • בעלות ניירות הערך המרכיבים מדד רחב יכול להוסיף פיזור לתיק.
  • מדדי שוק רבים משוקללים לפי שווי שוק, מה שאומר שלחברות גדולות יש השפעה רבה יותר על שינויי המחירים של המדד בהשוואה לחברות קטנות יותר.
  • דוגמאות למדדים רחבים נעות בין S&P 500 ו- NASDAQ Composite ל- Wilshire 5000 ו- Russell 3000.

הבנת אינדקסים רחבים

מדד הוא כלי המשמש למעקב אחר הביצועים בסל מניות. המתודולוגיה המשמשת לחישוב אינדקס יכולה להשתנות, אך המטרה הסופית של כל אחת מהן היא לקבל מדד כדי להציג את מהלכי המחירים הממוצעים של הקבוצה לאורך תקופה מסוימת. משקיעים שרוצים את היתרון המירבי של פיזור יכולים להשקיע בניירות ערך הכלולים במדד או להשקיע במוצרים פיננסיים אחרים – כמו קרנות אינדקס מסוימות – המורכבות מהמניות בתוך המדד.

ניירות ערך המבוססים על אינדקסים רחבים, כמו קרנות אינדקס, מאפשרים למשקיעים להחזיק למעשה באותו סל מניות הכלול במדד מרכזי תוך התחייבות בכמויות הון קטנות יחסית. דוגמה לכך היא תעודת הסל הנקראת SPDR S&P 500 Trust (SPY), המחזיקה באותן חמש מאות שמות כמו מדד S&P 500. משקיעים יכולים לקנות ולמכור מניות של SPY כאילו קונים ומכירות מניות של מניות. כל מניה מייצגת אינטרס בעלות במרכיבי מדד S&P 500, אך העלות של כל מניה היא חלק קטן מעלות הרכישה של כל חמש מאות המניות בבת אחת.

דוגמאות לאינדקסים רחבים

הממוצע התעשייתי של דאו ג'ונס, שמוזכר באופן קבוע על ידי פרשני החדשות המכסים את שוק המניות, מכיל את מספר המניות המעט ביותר מבין המדדים הרחבים. זהו גם מדד השוק האמריקאי השני בגודלו אחרי ממוצע התחבורה של דאו ג'ונס (DJTA). בעוד שממוצע התחבורה (הידוע בתחילה כממוצע הרכבות של דאו ג'ונס) פורסם לראשונה בשנת 1884.

החלק "התעשייתי" של השם הוא היסטורי ברובו, מכיוון שרבים מהרכיבים המודרניים קשורים מעט לתעשייה הכבדה של סוף המאה ה -19. בתחילה הגה אותו עורך וול סטריט ג'ורנל ומייסד שותף של חברת דאו ג'ונס ושות 'צ'רלס דאו.

הממוצע התעשייתי הוא הידוע ביותר מממוצעי הדאו, הנקראים על שם דאו ואחד ממקורביו העסקיים, הסטטיסטיקן אדוארד ג'ונס . למרות שנועד לשקף את עוצמת הכלכלה האמריקאית, הביצועים של המדד מושפעים מאוד מהארגונים העולמיים. דוחות כלכליים וכן אירועים פוליטיים מקומיים וזרים. מלחמה, טרור ואסונות טבע יכולים להשפיע גם על הדאו.

חברת Wilshire Associates, חברת ניהול השקעות, הקימה את מדד השוק הכולל 5000 Wilshire בשנת 1974 וציינה אותו לפי מספר ההנפקות המשוער שכללה באותה עת. שמו שונה ל"דאו ג'ונס ווילשייר 5000  באפריל 2004, לאחר שדאו ג'ונס ושות' קיבלו אחריות על חישובו ותחזוקתו. ב- 31 במרץ 2009, המדד חזר לשם וילשייר 5000.

בעוד שמדד השוק הכולל של וילשייר 5000 המקורי היה כ -5,000 מניות, הרשימה הצטמקה וכללה היום כ -3,500 מניות . כמו מדד S&P 500, המדד מחושב על פי מתודולוגיה משוקללת לפי שווי שוק, כלומר לחברות גדולות יותר השפעה רבה יותר על ביצועי המדד בהשוואה לקטנים . הממוצע התעשייתי של דאו ג'ונס, לעומת זאת, הוא משוקלל במחיר, ומניות במחירים גבוהים יותר משתנות במדד בהשוואה למניות במחיר נמוך.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button