תעודות סל

נכסים בניהול (Assets Under Management)

מה הם נכסים בניהול (AUM)?
נכסים בניהול (AUM) הוא שווי השוק הכולל של ההשקעות שאדם או ישות מנהלים מטעם הלקוחות. הנכסים תחת הגדרות הניהול והנוסחאות משתנים לפי חברה.

בחישוב AUM, חלק מהמוסדות הפיננסיים כוללים פיקדונות בנקאיים, קרנות נאמנות ומזומנים בחישוביהם. אחרים מגבילים את זה לקרנות בניהול שיקול דעת, שם המשקיע מקצה לחברה סמכות לסחור בשמם.

בסך הכל, AUM הוא רק היבט אחד המשמש להערכת חברה או השקעה. זה נחשב בדרך כלל בשילוב עם ביצועי הניהול וניסיון הניהול. עם זאת, לעיתים קרובות משקיעים רואים זרימת השקעות גבוהה יותר והשוואות AUM גבוהות יותר כמדד חיובי לאיכות וניסיון הניהולי.

נקודות מפתח

  • נכסים בניהול (AUM) הוא שווי השוק הכולל של ההשקעות שאדם או ישות מטפלים מטעם המשקיעים.
  • AUM משתנה מדי יום, ומשקף את תזרים הכסף לקרן מסוימת ומחוצה לה ואת ביצועי המחירים של הנכסים.
  • קרנות עם AUM גדול יותר נוטות להיסחר בקלות יותר.
  • דמי הניהול וההוצאות של קרן מחושבים לעיתים קרובות באחוזים מ- AUM.

הבנת נכסים בניהול

נכסים בניהול מתייחס לכמה כסף קרן גידור או מוסד פיננסי מנהלים עבור לקוחותיהם. AUM הוא סכום שווי השוק עבור כל ההשקעות המנוהלות על ידי קרן או משפחת קרנות, חברת הון סיכון, חברת תיווך, או אדם רשום כיועץ השקעות או מנהל תיקים.

משמש לציון הגודל או הכמות, ניתן להפריד בין AUM בדרכים רבות. זה יכול להתייחס לסכום הכולל של הנכסים המנוהלים עבור כל הלקוחות, או שהוא יכול להתייחס לסך הנכסים המנוהלים עבור לקוח ספציפי. AUM כולל את ההון שהמנהל יכול להשתמש בו לביצוע עסקאות עבור לקוח אחד או כל הלקוחות, בדרך כלל על פי שיקול דעת.

לדוגמא, אם למשקיע הושקעו 50,000$ בקרן נאמנות, קרנות אלו הופכות לחלק מסך ה- AUM הכולל – מאגר הכספים. מנהל הקרן יכול לקנות ולמכור מניות בהתאם למטרת ההשקעה של הקרן באמצעות כל הכספים המושקעים מבלי לקבל הרשאות מיוחדות נוספות.

בענף ניהול הון, למנהלי השקעות מסוימים עשויות להיות דרישות מבוססות על AUM. במילים אחרות, משקיע עשוי להזדקק לסכום מינימלי של AUM אישי כדי שמשקיע זה יהיה כשיר לסוג מסוים של השקעה, כגון קרן גידור. מנהלי תיקים רוצים להבטיח שהלקוח יכול לעמוד בשווקים שליליים מבלי לקבל מכה כספית גדולה מדי. ה- AUM האינדיבידואלי של המשקיע יכול להיות גם גורם בקביעת סוג השירותים המתקבלים מיועץ פיננסי או מחברת תיווך. במקרים מסוימים, נכסים בודדים המנוהלים עשויים לחפוף גם לשווי הנקי של הפרט.

חישוב נכסים בניהול

שיטות חישוב הנכסים בניהול משתנות בין חברות. הנכסים המנוהלים תלויים בזרימת כספי המשקיעים בקרן מסוימת ומחוצה לה וכתוצאה מכך, הם יכולים להשתנות מדי יום. כמו כן, ביצועי נכסים, הערכת הון ודיבידנדים שהושקעו מחדש יגדילו את ה- AUM של הקרן. כמו כן, סך נכסי המשרד המנוהלים יכול לגדול כאשר נרכשים לקוחות חדשים ונכסיהם.

גורמים הגורמים לירידות ב- AUM כוללים ירידות בשווי השוק מהפסדי ביצועי השקעה, סגירת קרנות וירידה בתזרימי המשקיעים. הנכסים בניהול יכולים להיות מוגבלים לכלל הון המשקיע שהושקע בכל מוצרי המשרד, או שהוא יכול לכלול הון בבעלות מנהלי חברת ההשקעות.

בארצות הברית, לרשות ניירות ערך (SEC) יש דרישות AUM עבור קרנות וחברות השקעות בהן עליהן להירשם ב- SEC. ה- SEC אחראי על ויסות השווקים הפיננסיים כדי להבטיח שהוא יפעל בצורה הוגנת ומסודרת. דרישת ה- SEC לרישום יכולה לנוע בין 25 ל -110 מיליון דולר ב- AUM, תלוי במספר גורמים, כולל גודל ומיקום החברה.

הנהלת המשרד תפקח על AUM בכל הקשור לאסטרטגיית השקעות וזרמי מוצרים של משקיעים בקביעת חוזק החברה. חברות השקעות משתמשות גם בנכסים בניהול ככלי שיווקי כדי למשוך משקיעים חדשים. AUM יכולה לעזור למשקיעים לקבל אינדיקציה לגבי גודל הפעילות של החברה ביחס למתחרותיה.

AUM עשוי להיות גם שיקול חשוב לחישוב העמלות. מוצרי השקעה רבים גובים דמי ניהול המהווים אחוז קבוע מהנכסים המנוהלים. כמו כן, יועצים פיננסיים ומנהלי כספים אישיים רבים גובים מהלקוחות אחוז מסך הנכסים שלהם בניהול. בדרך כלל, אחוז זה יורד ככל שה- AUM עולה, בדרך זו אנשי מקצוע פיננסיים אלה יכולים למשוך משקיעים בעלי עושר רב.

דוגמאות מהחיים האמיתיים לנכסים בניהול

בעת הערכת קרן ספציפית, משקיעים לעיתים קרובות בוחנים את ה- AUM שלה מכיוון שהיא מתפקדת כאינדיקציה לגודל הקרן. בדרך כלל, מוצרי השקעה עם AUM גבוהים מחזורי מסחר גבוהים יותר בשוק, מה שהופך אותם לנזילים יותר, כלומר המשקיעים יכולים לקנות ולמכור את הקרן בקלות.

SPY
לדוגמא, תעודת הסל SPDR S&P 500 (SPY) היא אחת מהקרנות הגדולות הנסחרות בשוק המניות. תעודת סל היא קרן המכילה מספר מניות או ניירות ערך התואמים או משקפים מדד, כמו S&P 500. ל- SPY יש את כל 500 המניות במדד S&P 500.

נכון ל- 15 באוגוסט 2020, ל- SPY היו נכסים בניהול של 300 מיליארד דולר עם מחזור מסחר יומי ממוצע של 51 מיליון מניות. היקף המסחר הגבוה פירושו שנזילות עוזרת למשקיעים כאשר הם מבקשים לקנות או למכור את מניותיהם בתעודת הסל.

EDOW
קרן הנאמנות הראשונה של Dow 30 ETF (EDOW) עוקבת אחר 30 המניות בממוצע התעשייתי של Dow Jones (DJIA). ל- EDOW נכסים בניהול של 37 מיליון דולר ונפח מסחר נמוך בהרבה בהשוואה ל- SPY, וממוצע של כמעט 3000 מניות ליום. נזילות לקרן זו עשויה להוות שיקול עבור המשקיעים, כלומר יכול להיות קשה לקנות ולמכור מניות בשעות מסוימות ביום או בשבוע.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button