תעודות סל

יחס מחיר לרווח – P/E Ratio

מהו יחס מחיר לרווח – P/E Ratio ?

 Price-to-Earnings Ratio

יחס מחיר לרווח הוא היחס להערכת שווי של החברה המודדת את מחיר המניה הנוכחי שלה ביחס לרווח למניה (EPS). יחס המחיר לרווח מכונה לפעמים גם מכפיל המחיר או מכפיל הרווח.

יחסי P / E משמשים משקיעים ואנליסטים לקביעת הערך היחסי של מניות החברה בהשוואה בין תפוחים לתפוחים. ניתן להשתמש בה גם כדי להשוות חברה מול רקורד היסטורי משלה או להשוות שווקים מצטברים זה עם זה או לאורך זמן.

נקודות מפתח

  • יחס מחיר-רווח מתייחס למחיר המניה של החברה לרווח למניה.
  • יחס P/E גבוה יכול להיות שהמניות של החברה מוערכות יתר על המידה, או שהמשקיעים מצפים לשיעורי צמיחה גבוהים בעתיד.

פורמולה וחישוב יחס P / E

אנליסטים ומשקיעים בוחנים את יחס ההשקעה של החברה כאשר הם קובעים אם מחיר המניה מייצג במדויק את הרווח הצפוי למניה. הנוסחה והחישוב המשמשים לתהליך זה עוקבים אחר כך.

P/E Ratio=Market value per share \ Earnings per share

כדי לקבוע את ערך ההשקעה, פשוט צריך לחלק את מחיר המניה הנוכחי ברווח למניה (EPS). ניתן ללקט את מחיר המניה הנוכחי (P) על ידי חיבור סמל הטיקרים של מניה לכל אתר פיננסי, ולמרות שערך קונקרטי זה משקף את מה שמשקיעים חייבים לשלם כיום עבור מניה, מדד המניה הוא נתון מעט ערפילי יותר.

EPS מגיע בשני סוגים עיקריים. הראשון הוא מדד המופיע בסעיף היסודות ברוב אתרי הפיננסים עם הכיתוב "P / E (TTM)", כאשר "TTM" הוא ראשי תיבות של וול סטריט ל"משך 12 חודשים ". מספר זה מסמן את ביצועי החברה במהלך 12 החודשים האחרונים. הסוג השני של מכירות המניות נמצא בשחרור הרווחים של החברה, שלעתים קרובות מספק הנחיות למניות. זהו הניחוש המשכיל ביותר של החברה למה היא מצפה להרוויח בעתיד.

לעיתים, האנליסטים מעוניינים במגמות הערכת שווי ארוכות טווח ושוקלים את מדדי P / E 10 או P / E 30, הממוצעים בממוצע של 10 הרווחים האחרונים או 30 השנים האחרונות בהתאמה. אמצעים אלו משמשים לעיתים קרובות כאשר מנסים לאמוד את הערך הכולל של מדד מניות, כמו S&P 500 מכיוון שמדדים ארוכי טווח אלה יכולים לפצות על שינויים במחזור העסקי. יחס ה- P / E של ה- S&P 500 השתנה משפל של כ- 6x (בשנת 1949) למעל 120x (בשנת 2009). ממוצע ה- P / E הממוצע לטווח הארוך של S&P 500 הוא בסביבות פי 15, כלומר המניות המרכיבות את המדד מחייבות יחד פרמיה הגבוהה פי 15 מהרווח הממוצע המשוקלל שלהן.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button