מה המשמעות של ceteris paribus בכלכלה

מה זה Ceteris Paribus?

מה זה Ceteris Paribus? Ceteris paribus, מילולית "מחזיק דברים אחרים קבועים", הוא ביטוי לטיני שמתורגם לרוב לאנגלית כ"כל השאר שווה". הנחה דומיננטית בחשיבה כלכלית מיינסטרים, היא פועלת כאינדיקציה קצרה להשפעה של משתנה כלכלי אחד על אחר, בתנאי שכל שאר המשתנים נשארים זהים (קבועים). במובן המדעי, אם אנחנו טוענים שמשתנה אחד משפיע על אחר, ceteris paribus, אנחנו בעצם שולטים על ההשפעות של כמה משתנים אחרים.

post-image-3

מה זה Ceteris Paribus? – הנחה דומיננטית בחשיבה כלכלית מיינסטרים, היא פועלת כאינדיקציה קצרה להשפעה של משתנה כלכלי אחד על אחר, בתנאי שכל שאר המשתנים נשארים זהים (קבועים). במובן המדעי, אם אנחנו טוענים שמשתנה אחד משפיע על אחר, ceteris paribus, אנחנו בעצם שולטים על ההשפעות של כמה משתנים אחרים.

מה זה Ceteris Paribus? – נקודות מרכזיות

 • Ceteris paribus הוא ביטוי לטיני שפירושו בדרך כלל "כל שאר הדברים שווים".
 • מה זה Ceteris Paribus?

 • בכלכלה, הוא פועל כאינדיקציה קצרה להשפעה שיש למשתנה כלכלי אחד על אחר, בתנאי שכל שאר המשתנים יישארו זהים.
 • כלכלנים רבים מסתמכים על ceteris paribus כדי לתאר נטיות יחסיות בשווקים ולבנות ולבדוק מודלים כלכליים.
 • הקושי עם ceteris paribus הוא האתגר להחזיק את כל המשתנים האחרים קבועים במאמץ לבודד את מה שמניע את השינוי.
 • במציאות, לעולם לא ניתן להניח ש"כל שאר הדברים שווים".
 • 1:18

  Ceteris Paribus

  הבנת Ceteris Paribus

  מה זה Ceteris Paribus?בתחומי כלכלה ו פיננסים, נעשה שימוש לעתים קרובות ב-ceteris paribus כאשר מעלים טיעונים לגבי סיבה ותוצאה. כלכלן עשוי לומר שהעלאת שכר המינימום מגדילה את האבטלה, הגדלת היצע הכסף בגלל אינפלציה, הפחתת עלויות שוליות מגדילה את הרווחים הכלכליים של חברה, או קביעת חוקי פיקוח על שכר דירה בעיר גורמת להקטנת היצע הדיור הזמין. כמובן, תוצאות אלו יכולות להיות מושפעות ממגוון גורמים, אך השימוש ב-ceteris paribus מאפשר לכל שאר הגורמים להישאר קבועים, תוך התמקדות בהשפעה של אחד בלבד.

  הנחות היסוד עוזרות להפוך מדע חברתי דדוקטיבי למדע "קשה" חיובי מבחינה מתודולוגית. זה יוצר מערכת דמיונית של כללים ותנאים שמהם יכולים כלכלנים לחתור למטרה מסוימת. במילים אחרות; זה עוזר לכלכלן לעקוף את הטבע האנושי ואת הבעיות של ידע מוגבל.

  רוב הכלכלנים, אם כי לא כולם, מסתמכים על בסיס שווה כדי לבנות ולבדוק מודלים כלכליים. בשפה פשוטה, זה אומר שהכלכלן יכול להחזיק את כל המשתנים במודל קבועים ולהתעסק איתם אחד בכל פעם. ל-Ceteris paribus יש מגבלות, במיוחד כאשר טיעונים כאלה מונחים זה על גבי זה. עם זאת, זוהי דרך חשובה ושימושית לתאר נטיות יחסיות בשווקים.

  יישומים של Ceteris Paribus

  נניח שרצית להסביר את מחיר החלב. עם קצת מחשבה, מתברר שעלויות החלב מושפעות מהרבה דברים: זמינות הפרות, בריאותן, עלויות האכלת פרות, כמות הקרקע המועילה, העלויות של תחליפי חלב אפשריים, מספר ספקי החלב, רמת האינפלציה במשק, העדפות צרכנים, תחבורה ומשתנים רבים נוספים. אז כלכלן במקום זאת מיישם ceteris paribus, שבעצם אומר שאם כל שאר הגורמים נשארים קבועים, הפחתה בהיצע של פרות מייצרות חלב, למשל, גורמת למחיר החלב לעלות.

  היצע וביקוש

  כדוגמה, קח את חוקי ההיצע והביקוש. כלכלנים אומרים שחוק הדרישה מוכיח שבכל מקרה, יותר סחורות נוטות להירכש במחירים נמוכים יותר. או שאם הביקוש למוצר מסוים עולה על ההיצע של המוצר, סביר להניח שהמחירים יעלו. במצב זה, המחיר של פריט הוא המשתנה היחיד שאמור להשתנות. כל השאר צריך להישאר ceteris paribus. אם רק המחיר היה משתנה, נוכל לחזות את התוצאה כראוי בגלל חוקי ההיצע והביקוש.

  מאקרו כלכלה/תוצר

  באופן כללי, כלכלנים ומדענים חברתיים אחרים ידווחו כיצד משתנים משפיעים זה על זה תוך שמירה על כל השאר קבוע. לכן, אם נגיד שאבטלה נמוכה קשורה לאינפלציה גבוהה יותר, ceteris paribus, זה אומר להחזיק את כל השאר קבוע כמו צמיחת התמ"ג, מאזן הסחר, היצע הכסף וכן הלאה. עם זאת, כל אחד מהגורמים האחרים הללו, בין היתר, יכול גם לשחק באינפלציה.

  שכר מינימום

  אנחנו יכולים גם לומר את אותו הדבר על שכר המינימום: ceteris paribus, העלאת שכר המינימום נחשבת כמפחיתה את התעסוקה, מכיוון שעסקים מקצצים בעלויות. אבל זה מתעלם גם מגורמים חברתיים ופוליטיים רבים אחרים. לדוגמה, עובדים עשויים לעבוד קשה יותר ולהיות פרודוקטיביים יותר עם שכר גבוה יותר. לחלופין, עובדים בשכר טוב יותר עשויים להוציא יותר ולהגדיל את הביקוש המצרפי.

  שיעורי ריבית

  לעתים קרובות יש קשר הפוך בין שיעורי הריבית לביקוש להלוואה. הסיבה לכך היא שהריבית הגבוהה גורמת להלוואות להתייקר. לכן, לחלופין, ריבית גבוהה יותר גורמת לירידה בביקוש לחובות. כמובן, גורמים אחרים (ביקוש צרכנים, העדפת צרכנים, כושר אשראי צרכני) הם כולם שיקולים שעשויים לשנות את התוצאה של ההצהרה. עם זאת, כאשר כל הגורמים הנוגעים ללווה מבודדים, ריבית גבוהה יותר פירושה עלויות הלוואה גבוהות יותר מה שמקטין את הביקוש.

  שרשרת אספקה

  יש כמות עצומה של גורמים שנכנסים לייצור של יחידה. זה כולל אספקת חומרי גלם, שעות עבודה, זמינות ציוד, תמחור מרכיבים, אריזה ומשלוח, או הפצה. לכן, כאשר שוקלים כיצד פריט עשוי לנוע לאורך כל תהליך שרשרת האספקה, כלכלנים עשויים לטעון טענות על תוצאות בהנחה שכל שאר המשתנים קבועים. לדוגמה, בכל מקרה, מחירי חומרי גלם גבוהים יותר יקטין את היצע הייצור אם חברות לא יגדילו את תקציבי הייצור שלהן. טענה זו אינה מתייחסת לשעות עבודה, אריזה או משלוח.

  Ceteris Paribus ומדע כלכלה

  שני פרסומים מרכזיים עזרו להעביר את הכלכלה המרכזית ממדעי החברה דדוקטיבי המבוסס על תצפיות והסקות לוגיות למדע טבע פוזיטיביסטי אמפירי. הראשון היה "אלמנטים של כלכלה טהורה" של לאון וולרס, שפורסם ב-1874, שהציג את תיאוריית שיווי המשקל הכללית. השני היה "התיאוריה הכללית של תעסוקה, ריבית וכסף" של ג'ון מיינרד קיינס, שפורסם לראשונה ב-1936, שיצר את המקרו-כלכלה המודרנית.

  בניסיון להיות יותר כמו "המדעים הקשים" המכובדים מבחינה אקדמית של הפיזיקה והכימיה, הכלכלה הפכה עתירת מתמטיקה. עם זאת, אי ודאות משתנה הייתה בעיה גדולה; הכלכלה לא הצליחה לבודד משתנים מבוקרים ובלתי תלויים עבור משוואות מתמטיות. הייתה גם בעיה ביישום השיטה המדעית, המבודדת משתנים ספציפיים ובודקת את הקשר ביניהם כדי להוכיח או להפריך השערה.

  כלכלה אינה מתאימה באופן טבעי לבדיקות השערות מדעיות כפי שעושה פיזיקה. בתחום האפיסטמולוגיה, מדענים יכולים ללמוד באמצעות ניסויי מחשבה לוגיים, הנקראים גם דדוקציה, או באמצעות התבוננות ובדיקה אמפירית, הנקראים גם פוזיטיביזם. גיאומטריה היא מדע דדוקטיבי מבחינה לוגית.

  פיזיקה היא מדע חיובי אמפירית. למרבה הצער, כלכלה והשיטה המדעית אינם מתאימים באופן טבעי. לאף כלכלן אין את הכוח לשלוט בכל הגורמים הכלכליים, להחזיק את כל הפעולות שלהם קבועות ואז להריץ בדיקות ספציפיות. אף כלכלן לא יכול אפילו לזהות את כל המשתנים הקריטיים בכלכלה נתונה. לכל אירוע כלכלי נתון, יכולים להיות עשרות או מאות משתנים פוטנציאליים בלתי תלויים.

  הזן ceteris paribus. כלכלנים מהזרם המרכזי בונים מודלים מופשטים שבהם הם מעמידים פנים שכל המשתנים קבועים, מלבד זה שהם רוצים לבדוק. סגנון זה של העמדת פנים, הנקרא ceteris paribus, הוא עיקרה של תורת שיווי המשקל הכללית.

  כפי שכתב הכלכלן מילטון פרידמן ב-1953, "יש לשפוט את התיאוריה על פי כוח הניבוי שלה עבור מעמד התופעות שהיא נועדה 'להסביר'". על ידי דימיון שכל המשתנים פרט לאחד מתקיימים, כלכלנים יכולים להפוך נטיות שוק דדוקטיביות יחסיות למוחלטות. התקדמות מתמטית ניתנת לשליטה. הטבע האנושי מוחלף במשוואות מאוזנות.

  היתרונות של Ceteris Paribus

  משתמש בגישת השיטה המדעית

  נניח שכלכלן רוצה להוכיח ששכר מינימום גורם לאבטלה או שכסף קל גורם לאינפלציה. הם לא יכלו להקים שתי כלכלות בדיקה זהות ולהנהיג חוק שכר מינימום או להתחיל להדפיס שטרות דולרים. אז הכלכלן החיובי, שמופקד על בדיקת התיאוריות שלו, חייב ליצור מסגרת מתאימה לשיטה המדעית, גם אם זה אומר להניח הנחות מאוד לא מציאותיות. הכלכלן מניח שקונים ומוכרים הם לוקחי מחירים במקום יצרני מחירים.

  ממנף מידע מושלם

  הכלכלן גם מניח שלשחקנים יש מידע מושלם לגבי הבחירות שלהם שכן כל חוסר החלטיות או החלטה שגויה המבוססת על מידע חלקי יוצרת פרצה במודל. אם נראה שהמודלים המיוצרים בכלכלה ceteris paribus מבצעים תחזיות מדויקות בעולם האמיתי, המודל נחשב מוצלח. אם נראה שהמודלים אינם מנבאים תחזיות מדויקות, הם יתוקנו.

  מעסיק כלכלה חיובית

  זה יכול להפוך את הכלכלה החיובית לקשה; עשויות להתקיים נסיבות שגורמות לדגם אחד להיראות נכון יום אחד אך לא נכון שנה לאחר מכן. חלק מהכלכלנים דוחים את הפוזיטיביזם ומאמצים את הדדוקציה כמנגנון הגילוי העיקרי. הרוב, לעומת זאת, מקבלים את גבולות ההנחות ceteris paribus, כדי להפוך את תחום הכלכלה ליותר כמו כימיה ופחות כמו פילוסופיה.

  מאפשר גילוי מחירים

  כאשר כלכלנים אוספים נתונים מתרחישים שונים, נוצרים תרשימי היצע וביקוש סטטיים כדי לתכנן תוכנית אסטרטגית של תמחור, היצע או גורמים כלכליים אחרים. כאשר משתנה בודד משתנה, יש ליצור עקומת ביקוש המאפשרת יישום תמחור תיאורטי מבלי לצאת לשוק עם אותם מחירים בפועל.

  מתגבר על תרחישים בלתי אפשריים

  ללא ceteris paribus, תרחישים רבים שנותחו פשוט לא היו יכולים להתרחש. לדוגמה, שקול את המצב שבו רק משתנה לאורך שרשרת האספקה ​​משתנה וכל שאר המשתנים נשארים סטטיים וללא שינוי. מצב זה לא יוכל להתרחש בחיים האמיתיים מכיוון שכל כך הרבה היבטים של שרשרת האספקה ​​אינם ניתנים לשליטה. לכן, ceteris paribus מאפשר לכלכלנים ואנליסטים להמציא תרחישים שאחרת לא היו יכולים להתקיים.

  מתגבר על תרחישים בלתי אפשריים

  הנחות היסוד הן בלב של כמעט כל המודלים המיקרו-כלכליים והמקרו-כלכליים המרכזיים. למרות זאת, חלק מהמבקרים של הכלכלה המיינסטרים מציינים כי ceteris paribus נותן לכלכלנים את התירוץ לעקוף בעיות אמיתיות בנוגע לטבע האנושי. למרות שזה יכול להוות יתרון ליישום תיאורטי, תרחישים אלה גם עשויים לעולם לא להופיע בעולם האמיתי, אשר מתווכח עד כמה ישים ממצאים מסוימים עשויים להיות.

  נחזור לדוגמה של היצע וביקוש, אחד השימושים המועדפים של ceteris paribus. כל ספר מבוא בנושא מיקרו-כלכלה מציג תרשימי היצע וביקוש סטטיים שבהם המחירים ניתנים ליצרנים וגם לצרכנים; כלומר, במחיר נתון, הצרכנים דורשים והיצרנים מספקים כמות מסוימת.

  זהו צעד הכרחי, לפחות במסגרת זו, כדי שהכלכלה תוכל להניח את הקשיים בתהליך גילוי המחיר. אבל המחירים אינם ישות נפרדת בעולם האמיתי של היצרנים והצרכנים. במקום זאת, הצרכנים והיצרנים קובעים בעצמם את המחירים על סמך מידת הערך הסובייקטיבית של הסחורה המדוברת לעומת כמות הכסף עבורה היא נסחרת.

  ביקורת על Ceteris Paribus

  מדלל ערך לוגי

  כלכלנים מודים שההנחות הללו אינן מציאותיות ביותר, ובכל זאת מודלים אלה מובילים למושגים כמו עקומות תועלת, גמישות צולבת ומונופול. האסכולה האוסטרית לכלכלה מאמינה שהנחות היסוד נלקחו רחוק מדי, והפכו את הכלכלה ממדעי החברה שימושי והגיוני לסדרה של בעיות מתמטיות.

  עשוי להאפיל על מה שצריך לנתח

  היועץ הפיננסי פרנק שוסטק כתב שמסגרת ההיצע-ביקוש הזו "מנותקת מעובדות המציאות". במקום לפתור מצבי שיווי משקל, הוא טען, על התלמידים ללמוד כיצד המחירים עולים מלכתחילה. הוא טען כי כל מסקנות עוקבות או מדיניות ציבורית שנגזרת מהייצוגים הגרפיים המופשטים הללו הינם בהכרח פגומים.

  כמו המחירים, גורמים רבים אחרים המשפיעים על הכלכלה או הפיננסים נמצאים בתנופה מתמדת. מחקרים או מבחנים עצמאיים עשויים לאפשר שימוש בעקרון ceteris paribus. אבל במציאות, עם משהו כמו שוק המניות, אי אפשר להניח ש"כל שאר הדברים שווים". יש יותר מדי גורמים המשפיעים על מחירי המניות שיכולים להשתנות ללא הרף; אתה לא יכול לבודד רק אחד.

  מתעלם מהטבע והרגשות של האדם

  עד כמה שעולם שחור ולבן יהיה נחמד, האמת היא שיש יותר מדי משתנים הקשורים לטבע האנושי. בני אדם הם בלתי צפויים באופן טבעי ופועלים בדרכים לא רציונליות. למרות שחוקים כלכליים עשויים להיות הגיוניים, ישנם מצבים שבהם אנשים לא עושים את מה שבאופן תיאורטי הכי טוב להם לעשות. במקרים אלה, פריטים כמו חוק ההיצע וחוק הביקוש עלולים להישבר, ולגרום לכל ניתוח לקרטע.

  Ceteris Paribus יתרונות וחסרונות

  יתרונות

 • משתמש בגישת שיטה מדעית לפתרון משתנים
 • משתמש בכלכלה חיובית שיכולה לבדוק תיאוריות
 • נמצא בשימוש נרחב הן במאקרו כלכלה והן במיקרו כלכלה
 • מאפשר לנתח מצבים בלתי אפשריים אחרת
 • עשוי לסייע ביצירת טבלאות גילוי מחירים או ביקוש
 • חסרונות

 • עשויים לייצג מצבים בלתי אפשריים שעשויים להיות בעלי ערך אנליטי מועט עד לא
 • לעתים קרובות משמיטים את האלמנט האנושי מכיוון שהוא מניח שכל הפעולות הן רציונליות ועוקבות אחר החוק הכלכלי הנוקשה
 • אינו מתחשב בערך הסובייקטיבי שצרכנים עשויים לשאוף
 • עשוי לגרוע מההתמקדות בהיבטים של מצב שאכן משתנים במקביל למשתנים אחרים
 • Ceteris Paribus נגד Mutatis Mutandis

  מה זה Ceteris Paribus?אף על פי שהוא דומה במקצת בהיבטי ההנחה, אין לבלבל את ceteris paribus עם בשינויים המחויבים, המתורגם כ"לאחר שנעשו שינויים הכרחיים". הוא משמש כדי להכיר בכך שהשוואה, כמו השוואה של שני משתנים, דורשת שינויים הכרחיים מסוימים שלא נאמרו בגלל ברורותם.

  לעומת זאת, ceteris paribus שולל כל שינוי וכל שינוי פרט לאלו שנכתבו במפורש. ליתר דיוק, הביטוי בשינויים המחויבים נתקלים במידה רבה כאשר מדברים על עובדות נגדיות, המשמש כקיצור לציון שינויים ראשוניים ונגזרים שנדונו בעבר או שהניחו שהם ברורים.

  ההבדל הסופי בין שני העקרונות המנוגדים הללו מסתכם בקורלציה מול סיבתיות. העיקרון של ceteris paribus מקל על חקר ההשפעה הסיבתית של משתנה אחד על משתנה אחר. לעומת זאת, עקרון השינויים בשינויים מקל על ניתוח המתאם בין ההשפעה של משתנה אחד על אחר, בעוד שמשתנים אחרים משתנים כרצונם.

  מה זה Ceteris Paribus בכלכלה?

  Ceteris paribus בכלכלה הוא התייחסות לאופן שבו משתנה מבודד אחד עשוי לשנות סביבה כלכלית בהנחה שכל שאר המשתנים נשארים זהים. בכלכלה, ceteris paribus הוא לעתים קרובות מאוד היפותטי מכיוון שהכלכלה הלאומית והתנאים המאקרו-כלכליים הם מאוד מורכבים ומורכבים. עם זאת, ceteris paribus הוא הנוהג לראות כיצד מושג כלכלי יחיד (כלומר אינפלציה) יכול להשפיע על מושגים רחבים יותר.

  מהי דוגמה של Ceteris Paribus בכלכלה?

  כשכל הדברים שווים, אם מחיר החלב יעלה, אנשים יקנו פחות חלב. הנחה זו מתעלמת מאיך מתנהגים תחליפים אחרים, איך מתנהגת הכנסת משק הבית או מגורמים לא כלכליים כמו היתרונות הבריאותיים של חלב. כמו כן, אנשים יקנו פחות מוצר אם המחיר יהיה גבוה יותר.

  האם Ceteris Paribus הוא חוק?

  Ceteris paribus נחשב לחוק הטבע. הוא אינו מקודם על ידי אף ממשלה; במקום זאת, חושבים שזה מתרחש באופן טבעי בהתבסס על האופן שבו משתנים מסוימים מתקשרים. לדוגמה, אם ארה"ב תקדח יותר נפט מקומית, תהיה אספקה ​​גדולה יותר של בנזין ומחיר הגז יירד. אין חוק שמגדיר שזה יקרה; זה פשוט מניחים כתוצאה המבוססת על האופן שבו מצבים זורמים יחד באופן טבעי.

  מה עוזר Ceteris Paribus למצוא?

  Ceteris paribus עוזר לקבוע אילו משתנים משפיעים על התוצאות. על ידי החזקת משתנה אחד קבוע או הנחה שרק משתנה אחד משתנה, ניתן להסיק שכל שינוי תואם נמצא בקורלציה ישירה לאותו משתנה בודד. Ceteris paribus עשוי לעזור להניע מדדים על טעם הלקוח, העדפת הלקוח, הוצאות הצרכנים, מחיר הסחורה, ציפיות השוק או מדיניות הממשלה.

  סיכום ומסקנות

  Ceteris paribus הוא מונח רחב המגדיר אילו משתנים משתנים או אילו משתנים נשארים זהים במצב נתון. לעתים קרובות, כדי לבודד רק משתנה אחד, כלכלנים מצטטים ceteris paribus כדי להבהיר שההנחות שלהם לגבי תוצאה נתונה תקפות רק אם כל שאר המשתנים נשארים זהים. למרות שבאמת לא סביר בגלל המורכבות של גורמים מאקרו-כלכליים, הוא עדיין עשוי להיות שימושי בבדיקת משתנים ובקביעה מה גורם לתוצאות.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן