אספקה ​​משותפת: הגדרה, דוגמאות בכלכלה, לעומת דרישה משותפת

מהי אספקה ​​משותפת?

מהי אספקה ​​משותפת? אספקה ​​משותפת הוא מונח כלכלי המתייחס למוצר או תהליך שיכולים להניב שתי תפוקות או יותר. דוגמאות נפוצות מתרחשות בתעשיית בעלי החיים: ניתן להשתמש בפרות לחלב, לבשר בקר ולעור. ניתן להשתמש בכבשים לבשר, מוצרי חלב, צמר ועור כבש. אם היצע הפרות יגדל, כך יגדל האספקה ​​המשותפת של מוצרי חלב ובקר.

post-image-3

מהי אספקה ​​משותפת? – נקודות מרכזיות

 • אספקה ​​משותפת היא כאשר מוצר או תהליך יכולים להניב שתי תפוקות או יותר.
 • מהי אספקה ​​משותפת?

 • בקר הוא דוגמה לאספקה ​​משותפת שבה פרות מספקות תפוקות מרובות כגון חלב, בשר בקר ומעור.
 • היצע משותף אינו קשור בהכרח לביקוש משותף.
 • דרישה משותפת היא כאשר אתה צריך שני מוצרים כי הם עובדים יחד כדי לספק תועלת, כגון סכיני גילוח וסכיני גילוח.
 • הבנת אספקה ​​משותפת

  כאשר קיים אספקה ​​משותפת, ההיצע והביקוש לכל מוצר מקושרים לאחרים שמקורם מאותו מקור. לדוגמה, אם הביקוש יגדל לצמר ולמגדלי כבשים, אם כן, מגדלים יותר בעלי חיים לצמר, תהיה עלייה קשורה בייצור בשר כבשים. ייצור מוגבר זה יוביל להצעת בשר גדולה יותר ולמחירים פוטנציאליים נמוכים יותר.

  מהי אספקה ​​משותפת?במקרים מסוימים, הפרופורציות של המוצרים המשותפים כמעט קבועות, כמו כותנה וזרעי כותנה. במקרים כאלה, לא ניתן לשנות את הפרופורציות. במקרים אחרים, הפרופורציה יכולה להיות משתנה. לדוגמה, באמצעות הכלאה, אפשר לגדל כבשים לצמר או לבשר. אז ניתן להגדיל את הכמות של אחד על חשבון השני במידה מסוימת. אנליסטים עוקבים מקרוב אחר מוצרים באספקה ​​משותפת מכיוון שהשקעות באחד עלולות להיות מושפעות משמעותית ממה שקורה עם השני.

  נושא חשוב נוסף עם מוצרי אספקה ​​משותפת הוא הקצאת ההוצאות. מכיוון ששני המוצרים נגזרים מאותו מקור, לעתים קרובות קשה להבין כיצד לחלק את ההוצאות.

  בדרך כלל לא ניתן פשוט לפצל את ההוצאות באמצע במקרה של שני מוצרים מכיוון שמוצר אחד נמכר בדרך כלל במחיר פרמיה לשני. חלוקה שווה ינפח באופן מלאכותי או ינפח רווחים על מוצר זה או אחר. כמו כן, הקצאה אקראית של הוצאות תניב תוצאות מלאכותיות. כדי להתמודד עם זה בצד העסקי, יש בדרך כלל מטריצות תמחור שעובדות לאחור מהמוצרים הסופיים כדי לקבוע תמחיר למטרות דיווח.

  אספקה ​​משותפת לעומת ביקוש משותף

  ביקוש משותף לא בהכרח קשור לאספקה ​​משותפת. במקום זאת, דרישה משותפת מתרחשת כשהביקוש לשני מוצרים תלוי זה בזה. לדוגמה, מדפסות זקוקות לדיו כדי לתפקד. באופן דומה, מחסניות דיו אינן מועילות ללא מדפסת. דוגמה נוספת יכולה להיות סכיני גילוח וסכיני גילוח, או בנזין ושמן מנוע.

  בעיקרון, דרישה משותפת היא כאשר אתה צריך שני מוצרים כי הם פועלים יחד כדי לספק תועלת לצרכן. אם לשני סחורות יש ביקוש משותף, תהיה להן גמישות צולבת גבוהה ושלילי של ביקוש. במילים אחרות, ירידה במחיר הדיו עשויה לגרום לעלייה בביקוש למדפסות.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן