הגדרה ממוצעת משוקללת של עלות ההון (wace).

מהי העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE)?

מהי העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE)? עלות הון ממוצעת משוקללת (WACE) היא דרך לחישוב עלות ההון העצמי של חברה שנותנת משקל שונה לסוגים שונים של מניות בהתאם לשיעורן במבנה הארגוני. במקום להצמיד רווחים, מניות רגילות ומניות בכורה יחדיו, WACE מספקת מושג מדויק יותר לגבי העלות הכוללת של ההון העצמי של החברה. קביעת עלות מדויקת של הון עבור חברה היא אינטגרלית עבור הפירמה כדי שתוכל לחשב את עלות ההון שלה. בתורו, מדד מדויק של עלות ההון הוא חיוני כאשר חברה מנסה להחליט אם פרויקט עתידי יהיה רווחי או לא.

post-image-3

מהי העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE)? – קביעת עלות מדויקת של הון עבור חברה היא אינטגרלית עבור הפירמה כדי שתוכל לחשב את עלות ההון שלה. בתורו, מדד מדויק של עלות ההון הוא חיוני כאשר חברה מנסה להחליט אם פרויקט עתידי יהיה רווחי או לא.

מהי העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE)? – כיצד פועלת העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE).

העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE) זהה למעשה לעלות ההון המתייחסת למודל תמחור הון (CAPM). במקום פשוט לבצע ממוצע של עלות ההון העצמי, מוחל שקלול המשקף את התמהיל של סוג הון זה בחברה באותה עת. אם עלות ההון הייתה ממוצעת ללא שקלול, חריגים בעלות ההון עלולים לגרום להצהרה מוגזמת או להפחתת העלות.

נקודות מרכזיות

מהי העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE)?

 • העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE) מודדת את עלות ההון באופן פרופורציונלי עבור חברה במקום פשוט לבצע ממוצע של הנתונים הכוללים.
 • עם העלות הממוצעת המשוקללת של ההון העצמי, העלות של סוג הון מסוים מוכפלת באחוז ממבנה ההון שהיא מייצגת.
 • עלות ההון המשמשת ברוב הנוסחאות היא בדרך כלל עלות ממוצעת משוקללת של ההון העצמי, גם אם זה לא מצוין במפורש.
 • חישוב העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE)

  חישוב העלות הממוצעת המשוקללת של ההון אינו פשוט כמו חישוב עלות החוב. ראשית, עליך לחשב את העלות של מניות רגילות חדשות, עלות מניות בכורה ועלות הרווחים העודפים בנפרד. הדרך הנפוצה ביותר לעשות זאת היא נוסחת CAPM:

  עלות ההון = שיעור תשואה ללא סיכון+ [במס (שיעור תשואה בשוק – שיעור תשואה חסר סיכון)]

  באופן כללי, עלות ההון העצמי עבור מניות רגילות, מניות בכורה ושאר הרווחים תהיה בדרך כלל בטווח צר. עבור דוגמה זו, הבה נניח שהעלות של מניות רגילות, מניות בכורה ושאר הרווחים הן 14%, 12% ו-11%, בהתאמה.

  כעת, חשב את חלק ההון העצמי הכולל שנכבש על ידי כל צורה של הון. שוב, הבה נניח שזה 50%, 25% ו-25%, עבור מניות רגילות, מניות בכורה ושאר הרווחים, בהתאמה.

  לבסוף, הכפלו את העלות של כל צורת הון בחלקה המתאימה של סך ההון העצמי ובסכום הערכים, מה שמוביל ל-WACE. הדוגמה שלנו מביאה ל-WACE של 19.5%.

  WACE = (.14 x .50) + (.12 x .25) + (.11 x .25) = 0.1275 או 12.8%

  ממוצע פשוט של עלות ההון על פני קטגוריות בדוגמה לעיל היה מניב עלות הון של 12.3%. עם זאת, ממוצע נעשה לעתים רחוקות, מכיוון שהעלות הממוצעת המשוקללת של ההון משמשת בדרך כלל כחלק מהחישוב הגדול יותר של עלות ההון הממוצעת המשוקללת של חברה (WACC).

  מדוע העלות הממוצעת המשוקללת של ההון (WACE) חשובה

  קונים פוטנציאליים ששוקלים לרכוש חברה עשויים להשתמש בעלות הממוצעת המשוקללת של ההון כדי לעזור להם להקצות ערך לתזרימי המזומנים העתידיים של חברת היעד. ניתן לצרף את התוצאות של נוסחה זו עם אינדיקטורים אחרים, כגון עלות החוב לאחר מס כדי ליצור הערכה. כאמור, העלות הממוצעת המשוקללת של ההון מקובלת לשלב עם העלות הממוצעת המשוקללת של החוב כדי לחשב את עלות ההון הממוצעת המשוקללת של חברה (WACC).

  כחלק מה-WACC, ה-WACE משמש בתוך החברה כדי להעריך טוב יותר כיצד הקמפיינים והפרויקטים עתירי ההון שלה מתרגמים אותו לתשואה הכוללת על הרווחים עבור בעלי המניות. כמדד עצמאי, העלות הממוצעת המשוקללת של ההון נוטה למתן את הנפקת המניות החדשות של חברה אם היא מנסה לגייס הון נוסף. חוב בצורת אג"ח נוטה להיות דרך זולה יותר לגייס הון עבור רוב החברות, וקל יותר למשקיעים לחשב את עלויות ההון של החוב בעת ניתוח מאזן.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן