מהו מסחר במידע פנים ומתי זה חוקי

מהו מסחר במידע פנים?

מהו מסחר במידע פנים? סחר במידע פנים כרוך במסחר במניות של חברה ציבורית או בניירות ערך אחרים על ידי עובדים עם מידע מהותי שאינו פומבי על החברה. מסחר במידע פנים יכול להיות לא חוקי או חוקי, תלוי מתי המקורב מבצע את המסחר וחוקי המדינה שבה האדם נמצא. בארה"ב, סחר במידע פנים אינו חוקי כאשר המידע המהותי עדיין אינו פומבי, ומי שמבצע אותו עומדים בפני השלכות קשות.

post-image-3

מהו מסחר במידע פנים? – בארה"ב, סחר במידע פנים אינו חוקי כאשר המידע המהותי עדיין אינו פומבי, ומי שמבצע אותו עומדים בפני השלכות קשות.

מהו מסחר במידע פנים? – נקודות מרכזיות

 • מסחר בפנים הוא קנייה או מכירה של מניות של חברה הנסחרת בבורסה על ידי מישהו שיש לו מידע מהותי שאינו פומבי על המניה הזו.
 • מהו מסחר במידע פנים?

 • מידע מהותי שאינו פומבי הוא כל מידע שעלול להשפיע באופן מהותי על החלטתו של משקיע לקנות או למכור את נייר הערך שלא הפך לזמין לציבור.
 • צורה זו של סחר בפנים אינה חוקית ומגיעה עם עונשים חמורים, כולל קנסות פוטנציאליים ועונש מאסר.
 • מסחר במידע פנים יכול להיות חוקי כל עוד הוא תואם את הכללים שנקבעו על ידי ה-SEC.
 • הבנת מסחר במידע פנים

  ארצות הברית. רשות ניירות ערך (SEC) מגדירה מסחר בפנים לא חוקי כ:

  קנייה או מכירה של נייר ערך, תוך הפרה של חובת אמון או יחסי אמון ואמון אחרים, על בסיס מידע מהותי, לא פומבי על נייר הערך.

  מידע מהותי הוא כל מידע שעלול להשפיע באופן מהותי על החלטתו של משקיע לקנות או למכור את נייר הערך. מידע שאינו ציבורי הוא מידע שאינו זמין לציבור באופן חוקי.

  שאלת החוקיות נובעת מהניסיון של ה-SEC לשמור על שוק הוגן. לאדם שיש לו גישה למידע פנימי יהיה יתרון לא הוגן על פני משקיעים אחרים, שאין להם את אותה גישה ועלולים להרוויח רווחים גדולים יותר ולא הוגנים מאשר המשקיעים האחרים שלו.

  סחר במידע לא חוקי כולל מתן טיפ לאחרים כאשר יש לך מידע מהותי שאינו פומבי. מסחר בפנים משפטיים מתרחש כאשר דירקטורים בחברה רוכשים או מוכרים מניות, אך הם חושפים את העסקאות שלהם באופן חוקי. לרשות ניירות ערך יש כללים להגנה על השקעות מפני ההשפעות של סחר פנים. אין זה משנה כיצד המידע המהותי הלא פומבי התקבל או אם האדם מועסק בחברה.

  לדוגמה, נניח שמישהו לומד על מידע מהותי שאינו פומבי מבן משפחה ומשתף אותו עם חבר. אם החבר ישתמש במידע פנימי זה כדי להרוויח בבורסה, אז כל שלושת המעורבים עלולים לעמוד לדין.

  דוגמאות למסחר במידע פנים

  מרתה סטיוארט

  מהו מסחר במידע פנים?דירקטורים בחברות אינם האנשים היחידים שיש להם פוטנציאל להרשיע בסחר במידע פנים. בשנת 2003, מרתה סטיוארט הואשמה על ידי ה-SEC בשיבוש הליכי משפט והונאת ניירות ערך – כולל סחר במידע פנים – על חלקה בתיק ImClone ב-2001.

  סטיוארט מכרה קרוב ל-4,000 מניות של חברת הביופרמצבטיקה ImClone Systems על סמך מידע שהתקבל מפיטר בקנוביץ', ברוקר במריל לינץ'. הטיפ של בקנוביץ' הגיע לאחר שמנכ"ל ImClone Systems (מנכ"ל), סמואל וקסאל, מכר את כל מניותיו בחברה. זה הגיע בזמן ש-ImClone חיכתה למינהל המזון והתרופות (FDA) להחלטה על הטיפול בסרטן שלה, Erbitux.

  זמן קצר לאחר המכירות הללו, ה-FDA דחה את התרופה של ImClone, מה שגרם למניות לרדת ב-16% ביום אחד. המכירה המוקדמת על ידי סטיוארט חסכה לה הפסד של 45,673 דולר. עם זאת, המכירה נעשתה על סמך טיפ שקיבלה על כך שוקסל מכר את מניותיו, שלא היה מידע ציבורי. לאחר משפט ב-2004, הואשם סטיוארט בעבירות קלות יותר של שיבוש הליך, קשירת קשר והצהרות כוזבות בפני חוקרים פדרליים. סטיוארט שירת חמישה חודשים במתקן תיקונים פדרלי.

  אֲמָזוֹנָה

  בספטמבר 2017, האנליסט הפיננסי לשעבר של Amazon.com Inc. (AMZN) ברט קנדי ​​הואשם בסחר במידע פנים. הרשויות אמרו שקנדי נתן לעמית בוגר אוניברסיטת וושינגטון, Maziar Rezakhani, מידע על הרווחים של אמזון ברבעון הראשון של 2015 לפני הפרסום. רזחאני שילם לקנדי 10,000 דולר עבור המידע. במקרה קשור, ה-SEC אמר כי Rezakhani הרוויח 115,997 דולר במסחר במניות אמזון על סמך הטיפ של קנדי.

  מקרים משפטיים של מסחר במידע פנים

  למונח "מסחר במידע פנים" יש בדרך כלל קונוטציה שלילית. מסחר פנים משפטי מתרחש בבורסה על בסיס שבועי. ה-SEC דורש שהעסקאות יוגשו בצורה אלקטרונית בזמן. עסקאות מוגשות באופן אלקטרוני ל-SEC וגם חייבות להיחשף באתר האינטרנט של החברה.

  מהו מסחר במידע פנים?חוק בורסת ניירות ערך משנת 1934 היה הצעד הראשון לחשיפה משפטית של עסקאות במניות החברה. הדירקטורים והבעלים העיקריים של מניות חייבים לחשוף את המניות, העסקאות ושינוי הבעלות שלהם.

 • טופס 3 משמש כהגשה ראשונית להצגת נתח בחברה.
 • טופס 4 משמש לגילוי עסקה של מניות החברה תוך יומיים מהרכישה או המכירה.
 • טופס 5 משמש להצהרה על עסקאות קודמות או על עסקאות שנדחו.
 • האם למסחר במידע פנים יש קונוטציה שלילית?

  למונח "מסחר במידע פנים" יש בדרך כלל קונוטציה שלילית המבוססת על התפיסה שהוא לא הוגן כלפי המשקיע הממוצע. בעיקרו של דבר, מסחר במידע פנים כרוך במסחר במניות של חברה ציבורית על ידי מישהו שיש לו מידע מהותי שאינו פומבי על המניה הזו. מסחר במידע פנים יכול להיות חוקי או לא חוקי, תלוי אם הוא תואם את כללי ה-SEC או לא.

  מתי מסחר פנים אינו חוקי?

  סחר במידע פנים נחשב כבלתי חוקי כאשר המידע המהותי עדיין אינו פומבי ולכך יש השלכות קשות, כולל קנסות פוטנציאליים ועונש מאסר. מידע מהותי שאינו פומבי מוגדר ככל מידע שעלול להשפיע באופן מהותי על מחיר המניה של אותה חברה. ברור שידע מידע כזה עשוי להשפיע על החלטת משקיע לקנות או למכור את נייר הערך, מה שייתן להם יתרון על הציבור שאין לו גישה כזו. המסחר ב-ImClone של מרתה סטיוארט משנת 2001 הוא דוגמה מצוינת לכך.

  מתי מסחר במידע פנים חוקי?

  מסחר פנים משפטי מתרחש בבורסה על בסיס שבועי. שאלת החוקיות נובעת מהניסיון של ה-SEC לשמור על שוק הוגן. ביסודו של דבר, זה חוקי כשמקורבים בחברה עוסקים במניות של חברת סחר כל עוד הם מדווחים על עסקאות אלו ל-SEC בזמן. חוק בורסת ניירות ערך משנת 1934 היה הצעד הראשון לחשיפה משפטית של עסקאות במניות החברה. לדוגמה, הדירקטורים והבעלים העיקריים של מניות חייבים לחשוף את המניות, העסקאות ושינוי הבעלות שלהם.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן