נוסחת ליהמן: הגדרה ודוגמאות חישוב

נקודות מרכזיות

נקודות מרכזיות ליהמן ברדרס פיתחה את נוסחת ליהמן כדי לקבוע את העמלה שבנק השקעות צריך לקבל עבור הסדרת עסקאות עם לקוחות. ‏ בנקי השקעות גדולים עובדים עם תאגידים כדי לגייס הון, לרוב באמצעות הנפקה ראשונית לציבור (IPO), מיזוג או רכישה, או באמצעות ספין-אוף. עבור השירותים שלהם, בנק השקעות יכול לגבות עמלות קבועות עבור כל עסקה, להרוויח עמלות על סמך הסכום הדולרי של העסקה, או שילוב של שניהם. הנוסחה של ליהמן מבנה את עמלת בנקאות ההשקעות על אחוז מסכום העסקה בהתבסס על קבוצה של עמלות מדורגות.

post-image-3

נקודות מרכזיות

 • נקודות מרכזיות – בנקי השקעות גדולים עובדים עם תאגידים כדי לגייס הון, לרוב באמצעות הנפקה ראשונית לציבור (IPO), מיזוג או רכישה, או באמצעות ספין-אוף.
 • נקודות מרכזיות – עבור השירותים שלהם, בנק השקעות יכול לגבות עמלות קבועות עבור כל עסקה, להרוויח עמלות על סמך הסכום הדולרי של העסקה, או שילוב של שניהם.
 • נקודות מרכזיות – הנוסחה של ליהמן מבנה את עמלת בנקאות ההשקעות על אחוז מסכום העסקה בהתבסס על קבוצה של עמלות מדורגות.
 • נקודות מרכזיות – כיצד מרוויחים בנקי השקעות את העמלות שלהם

  בנקי השקעות עובדים עם חברות, ממשלות וסוכנויות כדי לגייס כסף על ידי הנפקת ניירות ערך. בנק השקעות עשוי לעזור לחברה שמעולם לא הנפיקה מניות להשלים בהצלחה את ההנפקה הראשונית שלה (IPO). שירותים טיפוסיים אחרים שבנקאי השקעות מספקים כוללים ייעוץ למיזוגים ורכישות (M&A), פיתוח אסטרטגיות ארגון מחדש או עזרה לחברה באמצעות aspinoff.

  בנקים להשקעות עושים כסף בדרכים שונות. הם יכולים לגבות עמלות קבועות עבור כל עסקה, להרוויח עמלות על סמך הסכום הדולרי של העסקה, או שילוב של שניהם. במקרה של הנפקה, בנק השקעות עשוי לספק שירותי חיתום. הבנק עשוי לקנות מניות בהנפקה ולאחר מכן למכור את המניות למשקיעים. ההבדל בין מה שהבנק רכש את מניות ההנפקה ובין מה שהם מרוויחים במכירתן למשקיעים הוא הרווח של הבנק.

  היסטוריה קצרה של ליהמן ברדרס

  ליהמן ברדרס נחשב בעבר לאחד השחקנים הגדולים בתעשיות הבנקאות והשירותים הפיננסיים העולמיים. עם זאת, ב-15 בספטמבר 2008 הכריזה החברה על פשיטת רגל, בעיקר בשל חשיפתה למשכנתאות סאב-פריים. לליהמן ברדרס היה גם מוניטין של מכירה קצרה בשוק.

  נקודות מרכזיותמשכנתא סאב-פריים היא סוג של משכנתא המונפקת בדרך כלל על ידי מוסד מלווה ללווים בעלי דירוג אשראי נמוך יחסית. לווים אלו בדרך כלל לא יקבלו משכנתאות קונבנציונליות בהתחשב בסיכון הגבוה מהממוצע למחדל. בשל סיכון זה, המלווים לרוב יגבו ריביות גבוהות יותר על משכנתאות סאב-פריים.

  המלווים החלו להנפיק הלוואות NINJA – צעד מעבר למשכנתאות סאב-פריים – לאנשים ללא הכנסה, ללא עבודה וללא נכסים. מנפיקים רבים גם לא דרשו תשלום מקדמה עבור משכנתאות אלו. כאשר שוק הדיור החל לרדת, לווים רבים מצאו שערך הדירה שלהם נמוך מהמשכנתא שהם חייבים. שיעורי הריבית הקשורים להלוואות אלו (הנקראות "שיעורי טיזר") היו משתנים, כלומר הם התחילו נמוך והתנפחו עם הזמן, מה שמקשה מאוד על הלווים לשלם את קרן המשכנתא. מבני הלוואות אלו הביאו לאפקט דומינו של מחדלים .

  פשיטת הרגל של ליהמן ברדרס הייתה אחת מהגשות פשיטת הרגל הגדולות בהיסטוריה של ארה"ב. למרות ששוק המניות היה בירידה מתונה לפני האירועים הללו, פשיטת הרגל של ליהמן, יחד עם קריסתה הקודמת של בר סטרנס, דיכאה משמעותית את המדדים הגדולים בארה"ב בסוף ספטמבר ותחילת אוקטובר 2008. לאחר נפילת ליהמן ברדרס, הציבור הפך בקיא יותר במשבר האשראי המתקרב ובמיתון של סוף שנות ה-2000.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן