גזחוזים עתידייםסחורות

סקירת גז טבעי

מבוא לגז טבעי
הגז הטבעי הוא מקור האנרגיה השלישי בחשיבותו אחרי נפט ופחם. השימוש בגז טבעי צומח במהירות וצפוי לעקוף את הפחם במקום השני עד 2030.

גז טבעי פותח לראשונה באופן מסחרי בשנת 1825 בארצות הברית, אך המריא כמקור אנרגיה מרכזי ברחבי העולם בשנות השבעים. כיום משתמשים בגז טבעי על ידי תחנות כוח לייצור חשמל וכן לבישול וחימום ביתי.

היצרניות הגדולות בעולם של גז טבעי הן כיום ארצות הברית, רוסיה, איראן, קטאר, קנדה, סין ונורבגיה. במדינות אלה יש עודף גז טבעי שניתן לייצא למדינות אחרות ברחבי העולם, המועבר דרך צינורות או כגז טבעי נוזלי (LNG).

LNG
LNG הוא גז טבעי שהתקרר לטמפרטורה של מינוס 260 מעלות פרנהייט, או מינוס 160 מעלות צלזיוס. בטמפרטורה זו הגז הטבעי הופך לנוזל וניתן להעבירו ברחבי העולם באמצעות ספינות הובלה מיוחדות בקירור.

כאשר היא מגיעה ליעדה הסופי, ה- LNG רשאי להתאים את הגישה מחדש וניתן לשלוח אותה דרך מערכת הצינור הרגילה. לפני פיתוח LNG, שוקי הגז ברחבי העולם פעלו באופן עצמאי, שכן הם התבססו על רשתות צינורות מקומיות.

גז טבעי אזורי
שלושת מרכזי הביקוש המפותחים ביותר לגז טבעי הם מערב אירופה, צפון אמריקה וצפון אסיה. באזורים אלה יש רשתות צנרת צפופות וביקוש גבוה לגז טבעי.

HENRY HUB
גז טבעי הוא מקור האנרגיה הצומח ביותר בצפון אמריקה. ישנם עשרות מוקדי סחר בגז טבעי ברחבי ארצות הברית. אך ללא ספק הדומיננטי ביותר הוא מרכז הנרי בלואיזיאנה. הנרי הוב ממוקם אסטרטגית באזור ייצור יבשתי גדול, והוא גם קרוב לייצור offshore.

ל- Henry Hub יש גם קישוריות מצוינת למתקני אחסון ולמערכות צנרת. זה מאפשר להעביר גז טבעי מאגני האספקה ​​ולייצא אותו לשווקי צריכה עיקריים. רשת משולבת מאוד זו משרתת על ידי צינורות גז טבעי בין-מדינתיים והן צנרתיים. אין זה מפתיע שמחיר הגז הטבעי בהנרי הוב הפך למחיר הייחוס העולמי הדומיננטי בגז טבעי. הנרי הוב הוא מקום המסירה של חוזים עתידיים לגז טבעי בקבוצת CME, החוזה העתידי בגז העולמי.

בריטניה והולנד
במערב אירופה גז הוא המקור הדומיננטי לייצור חשמל. המחירים נקבעים במספר מוקדי מסחר ברחבי האזור. שני המרכזים החשובים ביותר באזור הם נקודת האיזון הלאומית או NBP בבריטניה או TTF בהולנד. קבוצת CME מפרטת חוזים עתידיים על בסיס NBP ו- TTF.

צפון אסיה
באסיה נוטים להיות פחות חיבורי צינורות בין מדינות שונות מאשר באירופה ובצפון אמריקה. זה מסביר מדוע, עד כה, לא היה שום אמת מידה גדולה עבור גז טבעי באסיה. אך מצב זה משתנה עם הגידול בייבוא ​​אסיה של גז טבעי בצורת LNG. חברת Platts, שירות דיווח המחירים, מעריכה את מחיר ה- LNG בצפון אסיה באמצעות מדד מרקר יפן / קוריאה או מדד JKM שנרשם למסחר בקבוצת CME.

סיכום
הפיתוח של LNG פירושו שכל מרכזי הייצור הגדולים מקושרים כעת למוקדי הביקוש הגדולים. לראשונה בהיסטוריה שוק הגז העולמי באמת מתפתח.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
דילוג לתוכן