תעודות סל

יצירה / פדיון ב ETF

המפתח להבנת פעולות תעודות הסל הוא מנגנון "יצירה / פדיון". כך תעודות הסל צוברות חשיפה לשוק, והוא "הרוטב הסודי" שמאפשר לתעודות סל להיות שקופות ויעילות יותר מאשר קרנות נאמנות מסורתיות.

תפקידם של המשתתפים המורשים

כאשר חברת תעודת סל מעוניינת ליצור מניות חדשות בקרן שלה, בין אם להשיק מוצר חדש או לענות על הביקוש הגובר בשוק, היא פונה למישהו שנקרא משתתף מורשה (AP). AP יכול להיות עושה שוק, מומחה או כל מוסד פיננסי גדול אחר. בעיקרו של דבר, זה מישהו עם הרבה כוח קנייה.

תפקידו של AP להרכיב את ניירות הערך ש- ETF רוצה להחזיק. לדוגמא, אם תעודת סל נועדה לעקוב אחר מדד S&P 500  ה AP תקנה מניות בכל מרכיבי S&P 500 באותם המשקלים בדיוק כמו המדד, ותעביר את המניות למנפיק תעודת הסל. בתמורה, נותן המנפיק ל- AP חסימה של מניות תעודת סל שוות, הנקראת יחידת יצירה. יחידה זו נוצרת בדרך כלל בבלוקים של 50,000 מניות.

ההחלפה מתבצעת על בסיס שווי הוגן אחד לאחד. AP מספקת כמות מסוימת של ניירות ערך בסיסיים ומקבלת את אותו ערך בדיוק במניות תעודת הסל, במחיר מבוסס על ערך הנכס הנקי שלהם (NAV), ולא לפי שווי השוק בו נסחרת תעודת הסל.

שני הצדדים נהנים מהעסקה: מנפיק תעודת הסל מקבל את המניות הדרושות לו כדי לעקוב אחר המדד, ו- AP מקבלת הרבה יחידות תעודת סל כדי למכור אותן מחדש ליצירת רווח.

התהליך יכול לעבוד גם הפוך. APs יכולים להוציא תעודת סל מהשוק על ידי רכישת מניות ליצירת יחידת יצירה ואז מסירת מניות אלה למנפיק תעודת הסל. בתמורה, APs מקבלים את אותו הערך בניירות הערך הבסיסיים של הקרן.

מדוע חשוב תהליך היצירה / מימוש ?

תהליך היצירה / מימוש חשוב לתעודות הסל במספר דרכים. ראשית, זה מה ששומר על נסחרת מחירי תעודות הסל בקנה אחד עם ה- NAV הבסיסי של הקרן.

מכיוון שתעודת סל נסחרת כמו מניה, המחיר שלה ישתנה במהלך יום המסחר, בגלל היצע וביקוש פשוטים. אם משקיעים רבים רוצים לקנות תעודת סל, למשל, מחיר המניה של תעודת הסל עשוי לעלות מעל ערך ניירות הערך הבסיסיים שלה.

כשזה קורה, AP יכול לקפוץ להתערב. מתוך הכרה בתעודת הסל "במחיר מופקע", AP עשויה לרכוש את מניות הבסיס המרכיבות את תעודת הסל ואז למכור מניות תעודת סל בשוק הפתוח. זה אמור לעזור להחזיר את מחיר המניה של תעודת הסל לעבר שווי הוגן, בעוד ש- AP מרוויחה בעצם רווח ארביטראז 'ללא סיכון.

כמו כן, אם תעודת הסל מתחילה להיסחר בהנחה על ניירות הערך שהיא מחזיקה, AP יכול לצבור 50,000 מניות של תעודת הסל בזול ולממש אותן תמורת ניירות הערך הבסיסיים, שניתן למכור מחדש. על ידי רכישת מניות תעודת הסל המוערכות פחות, AP מחזירה את מחיר תעודת הסל חזרה לעבר שווי הוגן תוך שהיא מרוויחה שוב.

תהליך ארביטראז' זה מסייע לשמור על מחיר תעודת סל בהתאם לשווי התיק הבסיסי שלה. כאשר מספר APs צופים ברוב תעודות הסל, מחירי תעודת הסל נשארים בדרך כלל בהתאם לערך ניירות הערך הבסיסיים שלהם.

זו אחת הדרכים הקריטיות בהן תעודות הסל נבדלות מקרנות סגורות. עם כספים סגורים, איש אינו יכול ליצור או לממש מניות. זו הסיבה שלעיתים קרובות אתה רואה קרנות סגורות שנסחרות בפרמיות מסיביות או בהנחות ל- NAV שלהן: אין מנגנון ארביטראז' שישמור על לחצי היצע וביקוש.

תהליך ארביטראז' של תעודת הסל לא עובד בצורה מושלמת, ומשתלם לוודא שתעודת הסל שלך נסחרת לפי שווי הוגן. אך לרוב, התהליך עובד היטב.

דרך יעילה לגישה לשוק

היתרון העיקרי הנוסף של מנגנון היצירה / הפדיון הוא שזו דרך יעילה והוגנת במיוחד עבור קרנות לרכוש ניירות ערך חדשים.

כפי שנדון, כאשר משקיעים מזרימים כסף חדש לקרנות נאמנות, על חברת הקרנות לקחת את הכסף הזה ולצאת לשוק לקנות ניירות ערך. בדרך הם משלמים מרווחי מסחר ועמלות, מה שבסופו של דבר פוגע בתשואות הקרן. אותו דבר קורה כאשר משקיעים מוציאים כסף מהקרן.

עם תעודות סל, חברות AP עושות את רוב הקנייה והמכירה. כאשר APs חשים ביקוש למניות נוספות של תעודת סל – שמתבטאת כאשר מחיר המניה של תעודת הסל נסחרת בפרמיה ל NAV שלה – הם יוצאים לשוק ויוצרים מניות חדשות. כאשר חברות הנגישות חושות ביקוש ממשקיעים המעוניינים לפדות – שמתבטאת כאשר מחיר מניות תעודת הסל נסחר בהנחה – הם מעבדים פדיונות.

AP משלם את כל עלויות המס והעמלות, ואף משלם תשלום נוסף לספק תעודת הסל לכיסוי הניירת הכרוכה בעיבוד כל פעילות היצירה / מימוש.

היופי במערכת הוא שהקרן מוגנת מעלויות אלה. קרנות עשויות עדיין לשלם דמי מסחר אם יש להן מחזור תיקים עקב שינויים במדד או איזונים מחדש, אך העמלה בגין הכנסת כסף חדש לעבודה (או פדיון כסף מהקרן) משולמת בדרך כלל על ידי AP. (בסופו של דבר, משקיעים שנכנסים או יוצאים מתעודת הסל משלמים עלויות אלה באמצעות מרווח ההצעות / בקשות).

המערכת מטבעה היא הוגנת יותר מדרך פעולתן של קרנות נאמנות. בקרנות נאמנות, בעלי המניות הקיימים משלמים את המחיר כאשר משקיעים חדשים מכניסים כסף לעבודה בקרן, מכיוון שהקרן נושאת בהוצאות המסחר. בתעודות סל עלויות אלה מוטלות על ידי AP (ומאוחר יותר על ידי המשקיע הבודד המעוניין להיכנס או לצאת מהקרן).

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button