מניותשוק ההון

מניות ערך Value Stock

מניות Value Stock מתייחס למניות של חברה שנראה כי נסחרות במחיר נמוך יותר מהשווי האמיתי שלה, מה שהופך אותה לפונה למשקיעים ערכיים.

בדרך כלל ניתן להשוות מול מניית ערך עם מלאי צמיחה.

נקודות מפתח

  • מניה ערכית נסחרת ברמות הנתפסות מתחת לשווי שלה.
  • המאפיינים הנפוצים של מניות ערך כוללים תשואת דיבידנד גבוהה, יחס P/B נמוך ויחס P/B נמוך.
  • למניות ערך יש בדרך כלל מחיר טוב "מציאה".

הבנת מניות Value Stock

מניה ערכית היא מסחר במחיר נמוך יותר ממה שעשוי להצביע על ביצועי החברה. משקיעים במניות שווי מנסים לנצל את חוסר היעילות בשוק, מכיוון שמחיר ההון הבסיסי לא יכול להתאים לביצועי החברה.

המאפיינים הנפוצים של מניות הערך כוללים תשואת דיבידנד גבוהה, יחס מחיר P/B (יחס רווח ביחס) ויחס מחיר לרווח נמוך (יחס רווח / רווח). משקיעים יכולים למצוא מניות ערך באמצעות אסטרטגיית ההשקעה "Dogs of the Dow" על ידי רכישת 10 המניות המניבות דיבידנד הגבוהות ביותר בדאו ג'ונס בתחילת כל שנה והתאמת התיק בכל שנה לאחר מכן.

בניגוד למניות ערך, מניות צמיחה הן מניות של חברות בעלות פוטנציאל צמיחה צפוי חזק. תיק מאוזן ומגוון יחזיק גם מניות ערך וגם מניות צמיחה.

כיצד לזהות מניות ערך

מחיר המניה יקבל מחיר מציאה שכן המשקיעים רואים את החברה כבלתי טובה בשוק. בדרך כלל, למנית ערך יש מחיר מניות נמוך ממחירי המניות של חברות באותו ענף. מניות ערך עשויות גם להיות בתוך מגזר שנסחר בהנחה לשוק הרחב יותר.

פרסום שלילי הנוגע לדיווחי רווחים לא מספקים או לבעיות משפטיות מהווים אינדיקטור למניה ערכית שכן השוק יראה לרעה את סיכויי החברה לטווח הארוך. מניות ערך יגיעו ככל הנראה מחברה בוגרת עם הנפקת דיבידנד יציבה החווה אירועים שליליים באופן זמני. עם זאת, לחברות שהנפיקו לאחרונה מניות יש פוטנציאל בעל ערך גבוה מכיוון שמשקיעים רבים עשויים שלא להיות מודעים לישות.

סיכון והחזרת מניות ערך

למרות כל העליות הפוטנציאליות שלהם, מניות ערך נחשבות מסוכנות יותר ממניות צמיחה בגלל היחס הספקני שיש לשוק כלפיהם. כדי שמניה ערכית תהפוך לרווחית, על השוק לשנות את תפיסתה את החברה, הנחשבת מסוכנת יותר מאשר ישות צמיחה שמתפתחת. מסיבה זו, בדרך כלל סביר יותר כי מניה ערכית תשואה לטווח הארוך גבוהה יותר מאשר מניות צמיחה בגלל הסיכון הבסיסי.

דוגמה למניות ערך

נכון ליוני 2019, בנקים גדולים במרכז הכסף מייצגים מניות ערך. תאגיד בנק אוף אמריקה (BAC), JPMorgan Chase & Co. (JPM), Wells Fargo & Company (WFC) ו- Citigroup Inc. (C) נסחרים כולם בהנחה משמעותית לשוק בהתבסס על הרווחים. לדוגמא, לסיטיגרופ יחס P / E של 9.67 לעומת 19.12 עבור חברת S&P 500 הממוצעת.

המשקיעים יכולים להשיג חשיפה לתיק של מניות ערך באמצעות קרנות הנסחרות בבורסה (תעודות סל). שלוש מתעודות הסל השווי הגדולות ביותר המבוססות על נכסים בניהול (AUM) כוללות את תעודת הסל של Vanguard Value Index ETF (VTV), תעודת הסל iShares Russell 1000 Value (IWD) ו- ETF של iShares S&P 500 Value (IVE). כל שלוש הקרנות תוכננו במיוחד כדי לעקוב אחר ביצועי המחיר והתשואה של מניות בעלות שווי גדול בארה"ב.

מניות צמיחה לעומת מניות ערך

מניות הצמיחה שונות ממניות הערך. המשקיעים מצפים שמניות הצמיחה ירוויחו רווחי הון משמעותיים כתוצאה מצמיחה חזקה בחברה. ציפייה זו עלולה לגרום למניות אלה להיראות מוערכות יתר בגלל יחסי מחיר לרווח גבוהים בדרך כלל.

נהפוך הוא מניות ערך (Value Stocks), ששוק לעיתים קרובות אינו מוערך או מתעלם ממנו, אך בסופו של דבר הם עשויים להשיג ערך. המשקיעים גם מנסים להרוויח מהדיבידנדים שהם בדרך כלל משלמים. מניות ערך נוטות להיסחר במחיר נמוך מהרווח.

משקיעים מסוימים עשויים לנסות לכלול בתיק שלהם גם מניות צמיחה וגם ערך לצורך פיזור. אחרים עשויים להעדיף להתמחות על ידי התמקדות רבה יותר בערך או בצמיחה.

חלק ממניות הערך (Value Stocks) במחיר נמוך יותר פשוט בגלל דיווחי רווחים ירודים או תשומת לב תקשורתית שלילית. עם זאת, מאפיין אחד שיש להם לעיתים קרובות הוא היסטוריות חזקות לתשלומי דיבידנד. מניית ערך עם רקורד דיבידנד חזק יכולה לספק הכנסה אמינה למשקיע. מניות ערך רבות הן חברות ותיקות שניתן לסמוך עליהן שיישארו בעסקים, גם אם הן לא חדשניות במיוחד או מוכנות לצמוח.

דוגמה למלאי צמיחה

אמזון בע"מ (AMZN) נחשבת זה מכבר למניות צמיחה. בשנת 2020 היא אחת החברות הגדולות בעולם. נכון ל- 31 במרץ 2020, אמזון מדורגת בשלושת המניות הראשונות בארה"ב מבחינת שווי השוק שלה.

מניית אמזון נסחרה מבחינה היסטורית במחיר גבוה לרווחיות (P / E) בין שנת 2019 לתחילת 2020, המקדמה של המניה נותרה למעלה מ- 70. למרות גודלה של החברה, אומדני הצמיחה לרווח למניה (EPS) לקראת הבאות. חמש שנים עדיין מרחפות קרוב ל -30% בשנה.

כאשר חברה צפויה לצמוח, המשקיעים נותרים מוכנים להשקיע. הסיבה לכך היא כי מספר שנים בהמשך הדרך מחיר המניות הנוכחי עשוי להיראות זול בדיעבד. הסיכון הוא שהצמיחה לא תימשך כצפוי. המשקיעים שילמו מחיר גבוה וצפו לדבר אחד ולא קיבלו אותו. במקרים כאלה, מחיר מניית צמיחה יכול לרדת בצורה דרמטית.

שאלות נפוצות על מניות צמיחה

מה נחשב למניה צמיחה?
כשמדובר במניות, "צמיחה" פירושה שלחברה יש מקום ניכר לביצוע הון. אלה נוטים להיות חברות חדשות יותר וקטנות יותר, ו / או כאלה בתחומי צמיחה כמו טכנולוגיה או ביוטכנולוגיה. מניות צמיחה עשויות להיות בעלות רווחים נמוכים או אפילו שליליים, ולעתים קרובות הופכות למניות P / E הגבוהות.

האם מניות הצמיחה מסוכנות?
כמו בכל השקעה, יש פשרה מהותית בין סיכון לתשואה. מניות צמיחה מספקות פוטנציאל גדול יותר לתשואה עתידית, ולכן תואמות באותה מידה סיכון גדול יותר מסוגים אחרים של השקעות כמו מניות ערך או אג"ח קונצרניות. הסיכון העיקרי הוא שהצמיחה הממומשת או הצפויה לא תימשך בעתיד. המשקיעים שילמו מחיר גבוה וציפו לדבר אחד ולא קיבלו אותו. במקרים כאלה, מחיר מניית צמיחה יכול לרדת בצורה דרמטית.

תצוגה מקדימה בטאב חדש

מהי דוגמה למניית צמיחה?
כדוגמה היפותטית, מלאי צמיחה יהיה סטארט-אפ ביוטכנולוגי שהחל לעבוד על טיפול חדש בסרטן מבטיח. נכון לעכשיו, המוצר נמצא רק בשלב I של ניסויים קליניים, וקיים וודאות אם ה- FDA יאשר למועמד התרופה להמשיך לניסויים בשלב II ו- III. אם התרופה תעבור, ותאושר בסופו של דבר לשימוש, המשמעות היא רווחים אדירים ורווחי הון. עם זאת, אם התרופה לא עובדת כמתוכנן או גורמת לתופעות לוואי חמורות, ייתכן שכל ההוצאות על מו"פ היו לשווא.

איך יודעים אם מניה היא צמיחה או ערך?
במקום להסתכל על פוטנציאל הצמיחה העתידי, מניות הערך הן אלו שנחשבות להיסחר מתחת למה שהן באמת שוות ובכך תיאורטית יספקו תשואה מעולה כאשר מחירי המניות שלהן יעלו. בניגוד למניות צמיחה, שבדרך כלל אינן משלמות דיבידנדים, לעתים קרובות מניות הערך הן בעלות תשואות דיבידנד גבוהות מהממוצע. מניות ערך נוטות להיות בעלות יסודות חזקים עם יחסי מחיר גבוהים יחסית וערכי מק"ט נמוכים – ההפך ממניות הצמיחה.

מניות קטנות רבות נחשבות למניות צמיחה. עם זאת, חברות גדולות יותר עשויות להיות גם חברות צמיחה.

מקורות נאסד"ק

נאסד"ק נפרדה רשמית מנאס"ד והחלה לפעול כחילופי ניירות ערך לאומיים בשנת 2006. בשנת 2007, היא שילבה עם קבוצת הבורסה הסקנדינבית OMX והפכה לקבוצת OMX של נאסד"ק, שהיא חברת הבורסה הגדולה בעולם, והפעילה 1 ל -10 מתוך עסקאות ניירות ערך בעולם.

מטה המטה בניו יורק, Nasdaq OMX מפעילה 25 שווקים – בעיקר מניות, כולל אופציות, רווח קבוע, נגזרים וסחורות – וכן מסלקה אחת וחמישה פיקדונות ניירות ערך מרכזיים בארה"ב ובאירופה. טכנולוגיית המסחר החדישה שלה משמשת 70 בורסות ב -50 מדינות. היא רשומה בנאסד"ק תחת הסמל NDAQ והיא חלק מ- S&P 500 מאז 2008.

מערכת המסחר הממוחשבת של נאסדאק תוכננה בתחילה כחלופה למערכת ה"מומחה "הלא יעילה, שהייתה המודל הרווח כמעט מאה שנה. האבולוציה המהירה של הטכנולוגיה הפכה את מודל המסחר האלקטרוני של Nasdaq לתקן לשווקים ברחבי העולם.

כמובילה בתחום הטכנולוגיה המסחרית מלכתחילה, זה היה ראוי רק שענקיות הטכנולוגיה העולמיות בחרו לרשום בנאסד"ק בראשית דרכן. מכיוון שתחום הטכנולוגיה הלך וגדל בשנות השמונים והתשעים, נאסד"ק הפך למוקד הזכויות הנפוץ ביותר בתחום זה. הטכנולוגיה ותנופת הדוט קום של סוף שנות התשעים מדגימים את עלייתו ונפילתו של תרכובת הנאסד"ק בתקופה זו. המדד חצה את רף 1,000 בפעם הראשונה ביולי 1995, זינק בשנים שלאחר מכן והגיע לשיא של למעלה מ -4,500 במרץ 2000, לפני שצנח כמעט 80% עד אוקטובר 2002 בתיקון שלאחר מכן.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button