אינדיקטורים

מתנד טנקן-סן (Tenkan-Sen (Conversion Line)

מהו Tenkan-Sen (קו המרה)?
Tenkan-Sen, או קו ההמרות, היא נקודת האמצע של המחירים הגבוהים והנמוכים ביותר של נכס בתשע התקופות האחרונות. ה- Tenkan-Sen הוא חלק ממדד גדול יותר בשם Ichimoku Kinko Hyo, המציג אזורי תמיכה והתנגדות אפשריים המבוססים על מסגרות זמן שונות. Ichimoku Kinko Hyo פירושו בערך "תרשים שיווי משקל במבט אחד", והוא נקרא בדרך כלל מחוון ענן Ichimoku.

מחוון הענן Ichimoku פותח על ידי העיתונאי היפני Goichi Hosoda והועלה לציבור בשנת 1969. ה- Ichimoku משלב תרשים טיפוסי עם חמישה קווים נוספים המודדים את תנועת המחירים והתנודתיות. אחד הקווים האלה הוא Tenkan-Sen

נקודות מפתח

  • Tenkan-Sen הוא הקו המהיר ביותר המופיע במחוון הענן Ichimoku.
  • הקו עוקב מקרוב אחר המחיר, ולכן הוא מסייע להדגיש את כיוון המחירים לטווח הקצר דרך שיפועו.
  • Tenkan-Sen הוא קו/אינדיקטור משלו, אך ערכו משמש גם בנוסחת Senkou, Span A Leading Span A.
  • Senkou Span A הוא אחד משני הקווים היוצרים את ה"ענן "או" הקומו "עבור מחוון הענן Ichimoku.

הנוסחה של טנקן-סן (קו המרה)

כיצד לחשב את טנקן-סן (שורת המרות)

  • מצא את המחיר הגבוה ביותר בתשעת הברים האחרונים.
  • מצא את המחיר הנמוך ביותר בתשעת הברים האחרונים.
  • הוסיפו את הערכים הללו יחד ולאחר מכן חלקו בשניים.
  • חזור על התהליך כשכל תקופה מסתיימת.

הבנת טנקן-סן (שורת המרות)

Tenkan-Sen מציג את תנופת המחיר לטווח קצר של נכס. כשלעצמו, הוא מציג את מחיר נקודת האמצע בתשע התקופות האחרונות. בשל אופיו של הטווח הקצר מאוד של המחוון, הוא אינו משמש בדרך כלל בעצמו אלא משמש יחד עם שאר המרכיבים של מחוון הענן Ichimoku.

לדוגמה, אם הטנקן-סן נע מעל Kijun-Sen (קו הבסיס), המהווה נקודת אמצע המחיר של 26 התקופות, כמה סוחרים רואים בכך אות קנייה. לעומת זאת, אם הטנקן-סן יורד מתחת לקיג'ון-סן, אפשר לראות בו אות מכירה.

Tenkan-Sen (בצבע אדום), Kijun-Se (בצבע כחול)

אותות אלה מסוננים גם באמצעות ה"ענן ", חלק צבעוני של המחוון המשמש לסייע בזיהוי המגמה. כשהמחיר מעל הענן המגמה עולה, וכשהמחיר מתחת לענן המגמה יורדת. אם המחיר נע בתוך הענן, הדבר מעיד לעתים קרובות שהמגמה נמצאת בתהליך של היפוך.

כשהמחיר מעל לענן, סוחרים עשויים להעדיף לקנות, וכאשר הטנקן-סן חוצה מעל הקיג'ון-סן. הם עשויים גם למכור.

במגמת ירידה, כשהמחיר מתחת לענן, סוחרים עשויים למכור בחסר כאשר הטנקן-סן חוצה מתחת לקיג'ון-סן.

הטנקן-סן ממלא תפקיד גם ביצירת Senkou Span A, אחת משתי השורות היוצרות את ה"ענן "על מחוון האיצ'ימוקו. קצוות הענן מצביעים על נקודות תמיכה והתנגדות, ועובי הענן מעיד על תנודתיות במחירים. כפי שצוין לעיל, הענן מסייע גם בזיהוי המגמה.

Tenkan-Sen (קו המרות) מול ממוצע נע פשוט (SMA)

לפעמים מבלבלים טנקן-סן בטעות עם ממוצע נע פשוט (SMA). הטנקן-סן הוא נקודת אמצע, המחושבת על ידי הוספת השיא של 9 תקופות הגבוהה+נמוכה וחלוקה לשניים. זהו חישוב שונה מ- SMA, שיוסיף את מחירי הסגירה מתשע התקופות ולאחר מכן יחלק את הסכום בתשע.

מגבלות השימוש בטנקן-סן (שורת המרות)

Tenkan-Sen מתנהלת צמוד למחיר, כך שהוא אינו מספק מידע רב בכוחות עצמו, למעט אולי לסוחרים לטווח קצר מאוד. בגלל זה, Tenkan-Sen משמש בדרך כלל יחד עם קווים אחרים במדד Ichimoku.

לפעמים משתמשים באותות סחר מוצלבים בין הטנקן-סן לקיג'ון-סן. למרות שאותות סחר מוצלב אלה עשויים לייצר עסקאות עם רווח גבוה. זה קורה כאשר קרוסאוברים מתרחשים אך המחיר לא זז כצפוי, וכתוצאה מכך נוצרים קרוסאוברים נוספים ואיבוד עסקאות.

ה- Tenkan-Sen הוא מחיר האמצע של תשע התקופות האחרונות. אין שום דבר מנבא מטבעו בחישוב שלו. לכן, למרות שזה עשוי לספק תובנה מסוימת ואותות מסחריים, מומלץ לסוחרים לשלב גם אסטרטגיות צורות ניתוח אחרות.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button