x-efficiency: משמעות והיסטוריה בכלכלה

מהי X-Efficiency?

מהי X-Efficiency? יעילות X מתייחסת למידת היעילות הנשמרת על ידי חברות בתנאים של תחרות לא מושלמת. יעילות בהקשר זה פירושה חברה שמקבלת את התפוקות המקסימליות מהתשומות שלה, כולל פרודוקטיביות עובדים ויעילות ייצור. בשוק תחרותי מאוד, חברות נאלצות להיות יעילות ככל האפשר כדי להבטיח רווחים חזקים והמשך קיום. זה לא נכון במצבים של תחרות לא מושלמת, כמו עם אמונופוליורדואופול.

post-image-3

מהי X-Efficiency? – נקודות מרכזיות

מהי X-Efficiency?

 • יעילות X היא מידת היעילות הנשמרת על ידי חברות בתנאים של תחרות לא מושלמת כמו במקרה של מונופול.
 • הכלכלן הארווי לייבנשטיין קרא תיגר על האמונה שחברות היו תמיד רציונליות וכינה את האנומליה הזו "X" עבור יעילות לא ידועה או x.
 • לייבנשטיין הציג את האלמנט האנושי, בטענה שיכולות להיות דרגות של יעילות, כלומר – לפעמים – חברות לא תמיד ממקסמו את הרווחים
 • הבנת X-Efficiency

  מהי X-Efficiency?יעילות X מצביעה על פעולות לא רציונליות בשוק מצד חברות. הכלכלה הניאו-קלאסית המסורתית הניחה את ההנחה שחברות פעלו בדרכים רציונליות, כלומר הן ממקסמו את הייצור בעלויות הנמוכות ביותר האפשריות – גם כשהשווקים לא היו יעילים. הארווי לייבנשטיין, פרופסור וכלכלן מהרווארד, קרא תיגר על האמונה שחברות היו תמיד רציונליות וכינה את האנומליה הזו "X" עבור יעילות לא ידועה או x. בהיעדר תחרות אמיתית, חברות סובלניות יותר לחוסר יעילות בפעילותן. המושג של x-efficiency משמש כדי להעריך כמה יעילה חברה תהיה בסביבה תחרותית יותר.

  יליד אוקראינה, הארווי לייבנשטיין (1922-1994) היה פרופסור באוניברסיטת הרווארד שתרומתו העיקרית – מלבד יעילות x ויישומיה השונים לפיתוח כלכלי, זכויות קניין, יזמים ובירוקרטיה – הייתה תיאוריית המאמץ המינימלית הקריטית. מטרתו למצוא פתרון לשבירת מעגל העוני במדינות לא מפותחות.

  בעת חישוב יעילות x, נקודת נתונים נבחרת בדרך כלל לייצג תעשייה ולאחר מכן היא מעוצבת באמצעות ניתוח-רגרסיה. לדוגמה, בנק עשוי להישפט לפי סך העלויות חלקי סך הנכסים כדי לקבל נקודת נתונים אחת עבור חברה. לאחר מכן, נקודות הנתונים של כל הבנקים יושוו באמצעות ניתוח רגרסיה כדי לזהות את ה-x היעיל ביותר והיכן הרוב נופל. ניתוח זה יכול להיעשות עבור מדינה ספציפית כדי לגלות עד כמה סקטורים מסוימים יעילים או חוצה גבולות עבור מגזר מסוים כדי לראות את הווריאציות האזוריות והשיפוטיות.

  היסטוריה של X-Efficiency

  לייבנשטיין הציע את המושג x-efficiency במאמר משנת 1966 שכותרתו "הקצאת יעילות מול 'X-Efficiency", שהופיע ב-The American Economic Review. יעילות הקצאה היא כאשר העלויות השוליות של חברה שוות למחיר ויכולות להתרחש כאשר המתחרים הוא גבוה מאוד בתעשייה הזו. לפני 1966, כלכלנים האמינו שחברות היו יעילות למעט נסיבות של יעילות הקצאה. לייבנשטיין הציג את האלמנט האנושי לפיו יכולים להתקיים גורמים, המיוחסים להנהלה או לעובדים, שאינם ממקסמים את הייצור או משיגים את העלויות הנמוכות ביותר האפשריות בייצור.

  מהי X-Efficiency?בפרק הסיכום של המאמר, טען לייבנשטיין כי "התיאוריה המיקרו-כלכלית מתמקדת ביעילות הקצאה, ללא סוגים אחרים של התייעלות שהם הרבה יותר משמעותיים במקרים רבים. יתר על כן, שיפור ב'יעילות לא-הקצאה' הוא היבט חשוב של תהליך הצמיחה". לייבנשטיין הגיע למסקנה שתיאוריית הפירמה אינה תלויה במזעור עלויות; במקום זאת, עלויות יחידה מושפעות מיעילות x, אשר בתורה, "תלויה במידת הלחץ התחרותי, כמו גם גורמי מוטיבציה אחרים."

  במקרה של מבנה שוק קיצוני – מונופול – לייבנשטיין ראה פחות מאמץ של עובדים. במילים אחרות, ללא תחרות, יש פחות רצון של עובדים והנהלה למקסם את הייצור ולהתחרות. מצד שני, כשהלחצים התחרותיים היו גבוהים, העובדים התאמצו יותר. ליבנשטיין טען שיש הרבה יותר מה להרוויח לפירמה ולדרכים שלה להפקת רווחים על ידי הגדלת יעילות x במקום יעילות הקצאה.

  התיאוריה של יעילות x הייתה שנויה במחלוקת כאשר היא הוצגה מכיוון שהיא התנגשה עם ההנחה של התנהגות ממקסמת תועלת, אקסיומה מקובלת בתיאוריה הכלכלית. תועלת היא בעצם התועלת או הסיפוק מהתנהגות, כגון צריכת מוצר.

  לפני ליבנשטיין, האמינו שחברות תמיד ממקסמות רווחים בצורה רציונלית, אלא אם יש תחרות קיצונית. X-efficiency טען שיכולות להיות רמות שונות של דרגות יעילות שחברות עשויות להפעיל. חברות עם מוטיבציה מועטה או ללא תחרות עלולות להוביל לחוסר יעילות X – כלומר הן בוחרות לא למקסם רווחים מכיוון שיש מוטיבציה מועטה להשיג תועלת מקסימלית. עם זאת, חלק מהכלכלנים טוענים שהמושג של יעילות x היא רק שמירה על הפשרה של עובדים, המגדילה את התועלת, בין מאמץ ופנאי. עדויות אמפיריות לתיאוריה של יעילות x הן מעורבות.

  X-יעילות לעומת X-אי-יעילות

  X-יעילות ו-X-אי-יעילות הם אותו מושג כלכלי. X-יעילות מודד כמה קרובה ליעילות אופטימלית פירמה פועלת בשוק נתון. לדוגמה, חברה עשויה להיות 0.85 x יעילה, כלומר היא פועלת ב-85% מהיעילות האופטימלית שלה. זה ייחשב גבוה מאוד בשוק עם שליטה ממשלתית משמעותית ומפעלים בבעלות המדינה. חוסר יעילות X היא אותה מדידה, אבל ההתמקדות היא בפער בין היעילות הנוכחית לפוטנציאל. מיזם בבעלות ממשלתית באותו שוק כמו החברה הקודמת עשוי להיות בעל יחס x-יעילות של 0.35, כלומר הוא פועל רק ב-35% מהיעילות האופטימלית שלו. במקרה זה, החברה עשויה להיקרא כ-x לא יעילה כדי למשוך את תשומת הלב לפער הגדול, למרות שעדיין נמדדת יעילות x.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן