כלכלה חיובית היסטוריה, תיאוריה, יתרונות וחסרונות, דוגמה

מהי כלכלה חיובית?

מהי כלכלה חיובית? המונח כלכלה חיובית מתייחס לניתוח האובייקטיבי בחקר הכלכלה. רוב הכלכלנים מסתכלים על מה שקרה ומה קורה כרגע בכלכלה נתונה כדי להוות את הבסיס שלהם לתחזיות לעתיד. תהליך החקירה הזה הוא כלכלה חיובית. לעומת זאת, מחקר כלכלי נורמטיבי מבסס תחזיות עתידיות על שיפוט ערכי.

post-image-3

מהי כלכלה חיובית? – נקודות מרכזיות

 • כלכלה חיובית היא זרם כלכלי אובייקטיבי המסתמך על עובדות או על מה שקורה.
 • מהי כלכלה חיובית?

 • ניתן לבדוק ולגבות את המסקנות המתקבלות מניתוחים כלכליים חיוביים בנתונים.
 • תיאוריה כלכלית חיובית לא מספקת ייעוץ או הדרכה.
 • הצהרות המבוססות על כלכלה נורמטיבית כוללות שיפוט ערכי או מה שצריך להיות בעתיד.
 • כלכלה חיובית וכלכלה נורמטיבית יכולות לעבוד יד ביד בעת פיתוח מדיניות.
 • 1:30

  כלכלה חיובית ונורמטיבית

  הבנת כלכלה חיובית

  אבן היסוד של פרקטיקה כלכלית חיובית היא להסתכל על יחסי מימון או כלכליים מבוססי עובדות ועל האינטראקציה של סיבה ותוצאה לפיתוח תיאוריות כלכליות. כלכלה התנהגותית פועלת לפי הנחת יסוד מבוססת פסיכולוגיה שאנשים יבחרו בחירות פיננסיות רציונליות על סמך המידע שהם מוצאים סביבם.

  רבים יתייחסו למחקר זה כאל "מהי" כלכלה בשל השימוש שלו בקביעת מחשבה מבוססת עובדות. כלכלה נורמטיבית, אם כן, נקראת המחקר "מה היה צריך להיות" או "מה שאמור להיות".

  היסטוריה של כלכלה חיובית

  ההיסטוריה של הכלכלה החיובית מתחילה במאה ה-19. בתקופה זו זוהו לראשונה הרעיון של "מה שיש" ו"מה שצריך להיות" על ידי כלכלנים מוקדמים כמו ג'ון נוויל קיינס וג'ון סטיוארט מיל.

  מהי כלכלה חיובית?קיינס האמין כי היגיון ומתודולוגיה הם הכרחיים בחקר הכלכלה בעוד שמיל היה כלכלן המשלב כלכלה עם פילוסופיה. מיל ניגש לכלכלה מתוך נתונים, כמו הקשר בין היצע וביקוש, ולא מגישה של פרספקטיבה ערכית.

  כלכלנים מוקדמים אלה פיתחו תיאוריות כדי לגבות את התצפיות הכלכליות שלהם. הם השתמשו בראיות עובדתיות מהתנאים הכלכליים כדי להוכיח שהתיאוריות הללו נכונות.

  רעיונות אלה הותאמו מאוחר יותר על ידי כלכלנים בני זמננו, כמו מילטון פרידמן. פרידמן נחשב לאחד הכלכלנים המשפיעים ביותר במאה ה-20. הוא החזיק באמונה נחרצת בשיטה הקפיטליסטית של השוק החופשי, והתיאוריות שלו נודעו כמוניטריזם. פרידמן היה מתנגד חריף למדיניות המוניטרית, ואמר כי היא מילאה תפקיד גדול בשפל הגדול.

  בדיקת תיאוריות כלכליות חיוביות

  ניתן לאמת את המסקנות המתקבלות מניתוחים כלכליים חיוביים ולתמוך בנתונים. לדוגמה, התחזית שיותר אנשים יחסכו כסף אם הריבית תעלה תהיה מבוססת על כלכלה חיובית מכיוון שהתנהגויות העבר תומכות בתיאוריה הזו.

  מהי כלכלה חיובית?ניתוח זה הוא אובייקטיבי במהותו, בניגוד להצהרות ותיאוריות נורמטיביות, שהן סובייקטיביות. רוב המידע שמספקת התקשורת החדשותית הוא שילוב של אמירות או הנחות כלכליות חיוביות ונורמטיביות.

  תיאוריה כלכלית חיובית יכולה לסייע לקובעי מדיניות ליישם שיפוט ערכי נורמטיבי. לדוגמה, הוא יכול לתאר כיצד הממשלה יכולה להשפיע על האינפלציה על ידי הדפסת יותר כסף, והיא יכולה לתמוך בהצהרה זו באמצעות עובדות וניתוח של יחסים התנהגותיים בין אינפלציה לצמיחה בהיצע הכסף. אבל זה לא אומר איך לנקוט כראוי ולפעול לפי מדיניות ספציפית בנוגע לאינפלציה והדפסת כסף.

  גם כלכלה חיובית וגם נורמטיבית מספקות הבנה ברורה של מדיניות ציבורית כאשר לומדים יחד. תיאוריות אלו מכסות הן את העובדות והאמירות הממשיות והן האמיתיות בשילוב עם ניתוח מבוסס דעות. בעת קבלת החלטות מדיניות, עדיף להבין את הרקע הכלכלי החיובי של מימון התנהגותי ואת הסיבות לאירועים, כאשר אתה כולל שיפוט ערכי נורמטיבי על מדוע דברים קורים.

  יתרונות וחסרונות של כלכלה חיובית

  ישנם יתרונות וחסרונות ברורים הקשורים לכלכלה חיובית. כאן נפרט כמה מהיתרונות והחסרונות העיקריים של זרם כלכלה זה.

  יתרונות

  מהי כלכלה חיובית?כלכלה חיובית מבוססת על נתונים אובייקטיביים ולא על דעות ושיפוט ערכי. יש עובדות שעומדות לרשותנו כדי לגבות כל אחת מהטענות שלנו. לדוגמה, אנו יכולים להשתמש בנתונים היסטוריים כדי לקבוע את הקשר בין שיעורי הריבית והתנהגות הצרכנים. ריביות גבוהות יותר מובילות את הצרכנים להפסיק ללוות כי זה אומר שהם צריכים להוציא יותר על ריבית.

  מכיוון שהוא מבוסס אך ורק על עובדות ונתונים, אין שיפוטים ערכיים בכלכלה חיובית. זה מאפשר לקובעי המדיניות לגבש את האמצעים המתאימים הדרושים להתמודדות עם כל תנאי כלכלי כדי להניע את הכלכלה לכיוון מסוים. לדוגמה, הפדרל ריזרב יכול להוריד את הריבית כדי למנוע נסיגה.

  לדעות ולרגשות בודדים יכולה להיות השפעה גדולה על מדיניות ונהלים כלכליים. למשל, אנשים מקבלים לעתים קרובות החלטות בחייהם הפיננסיים האישיים על סמך רגשות ולא עובדות. זה יכול להוביל אנשים לעשות כמה בחירות רעות. אבל אם הם עוקבים אחר הנתונים, הם עשויים להיות מסוגלים לקבל החלטות נבונות יותר עם ההחלטות הכלכליות האישיות שלהם.

  חסרונות

  לא כולם דואגים לעובדות, ותנאים כלכליים מסוימים מבוססים על רגשות. כמו בדוגמה שלמעלה, אנשים בוחרים לעתים קרובות להתעלם מהנתונים כשהם עושים בחירות מסוימות. מומחים עשויים להציע לחסוך בתקופות של חולשה כלכלית, אך אנשים עשויים להחליט שהם רוצים לבצע רכישה גדולה במקום זאת. בעצם, קשה להוציא את הרגש מהכלכלה.

  רק בגלל שיש לך היסטוריה של נתונים, זה לא אומר שאתה יכול להמציא פתרון או מסקנה חסינת שטויות. הסיבה לכך היא שכלכלה, בין אם היא חיובית או נורמטיבית, אינה מדע מדויק. וישנם שיקולים נוספים שלעתים קרובות באים לידי ביטוי שיכולים לשנות את התוצאה.

  באופן דומה, ייתכן שכלכלה חיובית אינה גישה חד-משמעית מתאימה לכולם. לדוגמה, קובעי מדיניות משתמשים לעתים קרובות בנתונים כדי להמציא מדיניות או פתרון שמשפיעים על כולם בצורה שונה. מה שעובד עבור פלח אחד של האוכלוסייה לא משפיע על אחרים באותו אופן. העלאת הריבית עשויה להיות נחוצה כדי לעזור להאט את הצמיחה ומהווה ברכה למלווים, אבל זה לא מבשר טובות ללווים, במיוחד אלה שכבר צרורים במזומן.

  יתרונות

 • ניתן לאימות בקלות מכיוון שהוא מבוסס על נתונים אובייקטיביים
 • נותן לקובעי מדיניות יותר כוח לקבל החלטות
 • מאפשר לאנשים לבחור בחירות נבונות יותר בחייהם הכלכליים והפיננסיים
 • חסרונות

 • לא תמיד נוכל להפריד בין הרגשות שלנו לעובדות
 • כלכלה היא לא מדע מדויק, אז אין פתרונות או מסקנות חסיני שטויות
 • מדיניות ופתרונות הנובעים מכלכלה חיובית אינם משפיעים על כולם באותה צורה
 • דוגמאות בעולם האמיתי של כלכלה חיובית

  Fight for 15 היא תנועה ארצית שנועדה לקדם שכר מינימום של 15$ מה שייחשב לכלכלה נורמטיבית. העמדה לגבי שכר מינימום 15$ היא שיפוט ערכי. התומכים טוענים שהעלאת שכר המינימום תהיה טובה בעוד המתנגדים טוענים שזה יהיה מזיק.

  היו הרבה מחקרים על העלאות שכר מינימום, אבל אין ממצאים סופיים המציעים מסקנות רחבות וגורפות לגבי האם שכר מינימום גבוה יותר הוא טוב או רע. אבל ישנם פרטים ממחקרים מסוימים שיכולים להיחשב כדוגמאות לכלכלה חיובית.

  פקודת סיאטל

  בשנת 2015 העבירה סיאטל צו מקומי להגדלה הדרגתית של שכר המינימום לעובדים בעיר. המשמעות של המהלך הייתה שכל העובדים ירוויחו לפחות 15 דולר לשעה עד 2021 או מוקדם יותר, בהתאם לפרטי העסקה ספציפיים. מאז, היו שני מחקרים מרכזיים על השפעת החוק.

  מחקר של חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה-ברקלי מתמקד במיוחד בעובדי מסעדות. לפי המחקר של קאל ברקלי, האבטלה בסיאטל ירדה מ-5.7% ב-2012 ל-3.6% ב-2016. הרווח השנתי החציוני לעובדים גדל ב-13.4% במהלך השנים הללו.

  לטענת חוקרים אלו, עובדי מסעדות מזון מהיר ראו עלייה ברווחיהם הודות לעלייה בשכר המינימום של סיאטל. הנתונים הספציפיים הללו הם דוגמה לכלכלה חיובית, אך מסקנת החוקרים ששכר המינימום הגבוה יותר הצליח, איננה כלכלה חיובית מכיוון שהמיקוד של המחקר לא היה רחב או ממצה מספיק כדי להגיע לממצא כזה.

  בינתיים, חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון הגיעו למסקנה שהעלאת שכר המינימום לא הצליחה. אבל המסקנה הזו אינה דוגמה לכלכלה חיובית. עם זאת, חלק מהנתונים הספציפיים שהם אספו יהיו דוגמה לכלכלה חיובית.

  למשל, הם גילו שכאשר שכר המינימום עלה, שעות העבודה של עובדים בשכר נמוך פחתו. לפיכך, סך השכר לעובדים בעלי הכנסה נמוכה ירד בכ-125 דולר לחודש בעקבות העלאת שכר המינימום. מספר העובדים בשכר נמוך ירד ב-1%, וגם השעות של אלה שעדיין מועסקים פחתו מעט.

  בעוד שהנתונים הספציפיים הללו מייצגים כלכלה חיובית, עדיין ניתן להטיל ספק במסקנת החוקרים מכיוון שגורמים אחרים שלא התייחסו אליהם במחקר – כמו עלייה פוטנציאלית במשרות בשכר גבוה יותר – עשויים להשפיע על הנתונים.

  שאלות נפוצות בנושא כלכלה חיובית

  מהי כלכלה חיובית ודוגמאות?

  כלכלה חיובית היא הניתוח האובייקטיבי של המחקר הכלכלי. זה כרוך בחקירת מה קרה לעומת מה שקורה, מה שמאפשר לכלכלנים לחזות מה יקרה בעתיד. כלכלה חיובית היא מוחשית, ולכן כל דבר שניתן לבסס בעובדה, כמו שיעור האינפלציה, שיעור האבטלה, סטטיסטיקות שוק הדיור והוצאות הצרכנים הן דוגמאות לכלכלה חיובית.

  מה ההבדלים בין כלכלה חיובית לנורמטיבית?

  בעוד שכלכלה חיובית היא ענף בכלכלה המסתמך על נתונים אובייקטיביים, כלכלה נורמטיבית מבוססת על מידע סובייקטיבי. האחרון מבוסס על שיפוטים ערכיים הנובעים מדעות ורגשות אישיים ולא מניתוח. כלכלה חיובית עוסקת במה שמשווה לכלכלה נורמטיבית, המסתמכת על מה שהתנהגות כלכלית צריכה להיות.

  מהי הצהרה חיובית ונורמטיבית?

  יש הבדלים גדולים בין אמירות חיוביות לנורמטיביות. אמירות חיוביות הן תיאוריות אובייקטיביות שניתן לבדוק. הצהרות נורמטיביות, לעומת זאת, הן סובייקטיביות. הם כרוכים בשימוש בדעות ובשיפוט ערכי ולעתים קרובות מבוססים על דעות אישיות.

  מהן דוגמאות לכלכלה נורמטיבית?

  כלכלה נורמטיבית מיוצגת על ידי כל דבר שהוא סובייקטיבי ומבוסס ערכי. זה אומר שאנחנו יכולים להשתמש במידע שעומד לרשותנו כדי לומר מה צריך להיות בעתיד. לדוגמה, אנו יכולים להשתמש בנתונים מהרווחים כדי לומר שתאגידים צריכים לשלם יותר מסים. ואנחנו יכולים להשתמש ביוקר המחיה עם שכר שוטף כדי לחוות דעות על שכר המינימום.

  ענף התיאוריה הכלכלית הנקרא כלכלת רווחה הוא חקר הכלכלה הנורמטיבית. ההוגים המובילים בתחום זה היו אברם ברגסון והכלכלן עטור פרס נובל קנת ארו.

  סיכום ומסקנות

  כלכלה נחשבת לאמנות ומדע. זה בגלל שהוא משלב שימוש בעובדות עם שיפוטים ערכיים. אבל יש זרמים של כלכלה שמפרידים בין מה שקורה עכשיו למה שצריך להיות בעתיד. כלכלה חיובית היא ענף מחקר אובייקטיבי המאפשר להגיע למסקנות תוך שימוש בעובדות הניתנות לאימות.

  כלכלה נורמטיבית, לעומת זאת, עוסקת בדעות המבוססות על אותן עובדות. למרות שזה אולי נראה כמו האפשרות הטובה ביותר, אף חברה לא באמת מתפקדת על עמדה כלכלית חיובית. למעשה, שילוב של כלכלה חיובית ונורמטיבית כאחד עשוי להיות הגישה הטובה ביותר כאשר קובעי מדיניות מפתחים פתרונות חדשים.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן