לוח זמנים לביקוש: הגדרה, דוגמאות וכיצד לתרשים גרף ראשון

מהו לוח זמנים לביקוש?

מהו לוח זמנים לביקוש? בכלכלה, לוח זמנים לביקוש הוא טבלה המציגה את הכמות הנדרשת ממוצר או שירות ברמות מחיר שונות. ניתן לתאר את לוח הזמנים של ביקוש כעקומת ביקוש מתמשכת בתרשים שבו ציר ה-Y מייצג את המחיר וציר ה-X מייצג את הכמות.

post-image-3

מהו לוח זמנים לביקוש? – נקודות מרכזיות

 • אנליסטים יכולים להעריך את הביקוש למוצר בכל נקודה לאורך לוח הזמנים של הביקוש.
 • מהו לוח זמנים לביקוש?

 • לוחות זמנים של ביקוש, המשמשים יחד עם לוחות זמנים של אספקה, מספקים תיאור חזותי של דינמיקת ההיצע והביקוש של שוק.
 • לוחות זמנים של ביקוש משמשים כדי לחזות את חומרי הגלם והעבודה הדרושים במהלך הייצור אם ההנהלה תחליט למכור סחורה במחיר אחד על פני מחיר אחר.
 • לוחות זמנים של ביקוש מודיעים להנהלה על גמישות המוצר, התגובה לביקוש של מוצר על בסיס מחירים משתנים.
 • ללוחות הזמנים של הביקוש יש מגבלות, שכן יש לעדכן אותם ללא הרף כדי להתאים לציפיות השוק האמיתיות, כמו גם שהם אינם משלבים השפעות לא פיננסיות על הביקוש.
 • הבנת לוחות זמנים לביקוש

  לוח זמנים לביקוש מורכב לרוב משתי עמודות. העמודה הראשונה מפרטת מחיר למוצר בסדר עולה או יורד. העמודה השנייה מפרטת את כמות המוצר הרצויה או המבוקשת באותו מחיר. המחיר נקבע על סמך מחקר שוק.

  כאשר הנתונים בלוח הזמנים של הביקוש מוצגים בגרף כדי ליצור את עקומת הביקוש, הוא מספק הדגמה ויזואלית של הקשר בין מחיר לביקוש, ומאפשר הערכה קלה של הביקוש למוצר או שירות בכל נקודה לאורך העקומה.

  לוחות זמנים של ביקוש לעומת לוחות זמנים של אספקה

  לוח זמנים לביקוש משמש בדרך כלל בשילוב עם לוח אספקה, המציג את כמות הסחורה שתסופק לשוק על ידי היצרנים ברמות מחיר נתונות. על ידי גרף של שני לוחות הזמנים בתרשים עם הצירים שתוארו לעיל, ניתן לקבל ייצוג גרפי של דינמיקת ההיצע והביקוש של שוק מסוים.

  ביחסי היצע וביקוש טיפוסיים, ככל שמחיר המוצר או השירות עולה, הכמות המבוקשת נוטה לרדת. אם כל שאר הגורמים שווים, השוק מגיע לשיווי משקל שבו לוחות הזמנים של ההיצע והביקוש מצטלבים. בשלב זה, המחיר המקביל הוא מחיר שוק שיווי המשקל, והכמות המקבילה היא כמות שיווי המשקל המוחלפת בשוק.

  גורמים נוספים לפי דרישה

  המחיר אינו הגורם היחיד שקובע את הביקוש למוצר מסוים. הביקוש עשוי להיות מושפע גם מכמות ההכנסה הפנויה הזמינה, שינויים באיכות הסחורה המדוברת, פרסום אפקטיבי ואפילו דפוסי מזג אוויר.

  שינויים במחירים של מוצרים או שירותים קשורים עשויים גם הם להשפיע על הביקוש. אם מחירו של מוצר אחד עולה, הביקוש לתחליף עשוי לעלות, בעוד שירידה במחיר של מוצר עשויה להגביר את הביקוש לתוספות שלו. לדוגמה, עלייה במחיר של מכונת קפה של מותג אחד עשויה להגביר את הביקוש למכונת קפה זולה יותר יחסית המיוצר על ידי מתחרה. אם המחיר של כל מכונות הקפה יירד, הביקוש לקפה, השלמה לשוק מכונות הקפה, עשוי לעלות כאשר הצרכנים ינצלו את ירידת המחירים של מכונות הקפה.

  החשיבות של לוח זמנים לביקוש

  לוחות הזמנים של הביקוש ממלאים תפקיד חשוב בכלכלה בהצגה של פעילות כלכלית עתידית וההנהלה לחזות את ביצועי המוצר/ים שלהם. מסיבה זו, ישנם היבטים רבים ושונים של ערך ללוח הזמנים של ביקוש.

  מהו לוח זמנים לביקוש?

 • לוחות זמנים של ביקוש מובילים להחלטות תמחור. חברות יכולות לצבור נתונים ולנתח היכן נקודת המחיר הגיונית ביותר עבור הביקוש שהן רוצות להשיג בשוק. המחיר האולטימטיבי שצרכן משלם עבור הטוב שהוא רוצה מוכתב לרוב על ידי היחס בין נקודות לאורך לוח הביקוש הזה.
 • לוחות זמנים של ביקוש מודיעים על גמישות. למרות שהנתונים הבסיסיים הם שמניעים את המידע, לוחות זמנים של ביקוש מודיעים בבירור אם המוצרים אלסטיים או לא גמישים. מחירו של מוצר אלסטי יכול להשתנות מהותית ללא השפעה גדולה על הביקוש למוצר. עם זאת, מוצרים לא אלסטיים עלולים לסבול בירידות חמורות במהלך עליות המחירים. מידע זה מודיע טוב יותר להנהלה כיצד לטפל באסטרטגיית תמחור.
 • לוחות זמנים של ביקוש מובילים להערכות ייצור. ברגע שחברה בחרה את נקודת המחיר שלה, החברה יכולה להשתמש בלוח הזמנים של הביקוש כדי להבין כמה יחידות היא מצפה למכור לאורך זמן. המשמעות היא שהחברה יכולה לחזות טוב יותר אילו חומרי גלם, ציוד וכוח עבודה היא תזדקק באילו זמנים כדי לספק ציפיות לשוק. זה עשוי גם לאפשר לחברה לתכנן מראש ולהינעל בתמחור נוח בידיעה שעשויה להיות רמה מסוימת של ביקוש בנקודות זמן נתונות.
 • לוחות זמנים של ביקוש מתורגמים למוצרים אחרים. ברגע שחברה מבינה טוב יותר את השוק ואת בסיס הצרכנים הספציפי שלה, החברה יכולה למנף את המידע הזה למוצרים אחרים. זה כולל חיזוי מה עלול לקרות אם החברה תשיק מוצר או קו חדש לגמרי בעתיד.
 • מגבלות של לוח ביקוש

  מהו לוח זמנים לביקוש?ישנם מספר חסרונות ללוח הזמנים של ביקוש. למרות שחוק הביקוש מתמקד בעיקר במחיר של סחורה, ישנם גורמים אחרים שעלולים לגרום לשינויים בביקוש למוצר כגון העדפת הצרכן, תועלת המוצר, חדשנות בשוק ונסיבות גלובליות כגון מזג אוויר.

  לוחות הזמנים של הביקוש גם עומדים בפני סיכון של התיישנות ולהיות מיושנים אם הם לא נבדקים מעת לעת. לדוגמה, שקול את דגם האייפון העדכני ביותר ואת לוח הזמנים הפוטנציאלי של הביקוש לטוב. עם ההכרזה על דגם האייפון הבא, עשויות להיות השלכות מיידיות ללוח הזמנים של הביקוש של הגרסה הקודמת. בהרחבה, לוח הזמנים של הביקוש כבול לעקומת הביקוש, ועקומת הביקוש אכן משתנה על סמך גורמים חיצוניים.

  לבסוף, לוח הזמנים של הביקוש הוא פשוט תחזית. אין דרך לדעת שהתחזיות יתממשו עד שהמוצר יובא לשוק, הזמן יעבור וניתן לנתח נתונים. חברות יתאימו בצורה הטובה ביותר להשוואת לוחות זמנים של ביקוש תחזיות עם לוחות זמנים של ביקוש בפועל כדי להבטיח שהן לומדים ללא הרף מהערכות קודמות.

  דוגמה ללוח זמנים לביקוש

  שקול דוגמה של חברה המנסה לקבוע את אסטרטגיית התמחור הטובה ביותר עבור טלוויזיית HD 40 אינץ' 4K HD החדשה שלה. החברה ביצעה ניתוח שוק כולל עריכת סקרים של צרכנים פוטנציאליים וחיברה את לוח הביקושים הבא.

  מהו לוח זמנים לביקוש?לוח זמנים לביקוש, דוגמה (שוק בלבד) מחיר ל-TV דרישה משוערת $1,5001,000$1,2501,250$1,0002,000$8503,000$7505,000

  מתוך עקומה זו, החברה מבינה שיש ביקוש מהותי למוצר ככל שהמחיר יורד (שזה סטנדרטי לחוק הביקוש). עם זאת, החברה מאוכזבת מכמה מהר נראה שעקומת הביקוש ירדה ברגע שהטלוויזיה עולה על 1,000 דולר. היא מחליטה לעשות סקר שוק נוסף, אבל הפעם היא מתקרבת לשני שווקים גיאוגרפיים.

  לוח זמנים לביקוש, דוגמה (שני שווקים) מחיר לכל TV ביקוש משוער (שוק 1) ביקוש משוער (שוק 2)$1,5001,000300$1,2501,250325$1,0002,000350$8503,0040350,700$

  ניתן להסיק מספר מסקנות מלוח הזמנים של הביקוש השני הזה. ראשית, עקומת הביקוש הרבה פחות תלולה; לצרכנים בשוק השני אין יותר דרישה לטלוויזיה מכיוון שהמחיר יורד כמו השוק הראשון. הטייק-אווי העיקרי הנוסף הוא שהביקוש פשוט נמוך יותר. מסיבה זו, החברה יכולה למנף מידע זה כדי (1) לנסות למכור פחות טלוויזיות בשוק השני במחיר גבוה יותר ו-2) לנסות למכור יותר טלוויזיות בשוק הראשון במחיר נמוך יותר.

  איזה מידע מציג לוח זמנים לביקוש?

  לוח זמנים לביקוש נועד ליידע יצרן, מפיץ או קמעונאי על דרישת צרכנים למוצר בנקודות מחיר שונות. מידע זה עשוי לכלול או לא לכלול סדרת זמן שבה ניתן לעקוב אחר לוח הזמנים של הביקוש לאורך זמן. לחלופין, ניתן להרכיב לוח זמנים לביקוש משווקים שונים ולהציג זה מול זה לצורך ניתוח השוואתי.

  מהם 2 סוגי לוחות הזמנים של ביקוש?

  לוחות זמנים לביקוש עשויים להיות מוכנים עבור צרכנים בודדים או עבור השוק הרחב, הכללי. שני לוחות הזמנים של הביקוש הללו יהיו שונים מכיוון שלוח הזמנים של הביקוש בשוק יקיף מערך רחב יותר של ציפיות בעוד שלוח זמנים של ביקוש בודד עשוי להיות מעודן יותר לקבוצת משנה ספציפית של נתונים.

  למה משמשים לוחות זמנים לביקוש?

  לוחות זמנים של ביקוש משמשים ליצירת תוכניות ייצור, חיזוי מכירות, הבטחת משאבים מתאימים כדי לעמוד בביקוש ולקביעת אסטרטגיות תמחור. לוח הביקושים מסכם את ההשפעה הכלכלית של האופן שבו עליית מחירים יכולה להשפיע על הביקוש למוצר (ולהיפך).

  סיכום ומסקנות

  לוח זמנים לביקוש הוא סדרה של נקודות המזהות מה תהיה הביקוש של הצרכנים למוצר בנקודות מחיר שונות. עסקים משתמשים במידע הזה כדי לקבל החלטות עסקיות חכמות יותר, מכיוון שלפעמים זה לא תמיד האינטרס הטוב פשוט לנסות ולמכור מוצר במחיר הגבוה ביותר האפשרי. מידע זה מלוח זמנים של ביקוש גם מודיע להנהלה על צרכי מכירה, ייצור ואספקה ​​בעתיד.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן