דוחות כספיים

רווחים


מה הם רווחים?

הרווחים של חברה הם הרווח הנקי שלה לאחר מס . זוהי השורה התחתונה של החברה או הרווחים שלה.

רווחים הם אולי המספר היחיד החשוב והנחקר ביותר בדוחות הכספיים של חברה . הוא מציג את הרווחיות האמיתית של החברה בהשוואה  להערכות האנליסטים , הביצועים ההיסטוריים שלה והרווחים של מתחרותיה ועמיתיה בתעשייה.

הרווחים הם הקובע העיקרי למחיר המניה של חברה ציבורית מכיוון שניתן להשתמש בהם בשתי דרכים בלבד: ניתן להשקיע אותם בעסק כדי להגדיל את הרווחים שלו בעתיד, או שהם יכולים לשמש לתגמול בעלי המניות בדיבידנדים.

נקודות מפתח

  • רווחים מתייחסים לרווחי חברה ברבעון או שנת כספים נתונה.
  • רווחים הם נתון מפתח המשמש לקביעת שווי המניה.
  • הרווחים של חברה משמשים ביחסים נפוצים רבים.
  • לרווחים יש השפעה גדולה על מחיר המניה, וכתוצאה מכך, המספרים נתונים למניפולציה אפשרית.

הבנת הרווחים

רווחים הם הרווח שחברה מייצרת בתקופה מסוימת, המוגדרת בדרך כלל כרבעון או שנה. לאחר תום כל רבעון, האנליסטים ממתינים לפרסום הרווחים של החברות שהם עוקבים אחריהם. הרווחים נבדקים מכיוון שהם מייצגים קשר ישיר לביצועי החברה.

לרווחים החורגים מהציפיות של האנליסטים שעוקבים אחר המניה יכולה להיות השפעה רבה על מחיר המניה , לפחות בטווח הקצר. לדוגמה, אם אנליסטים מעריכים בממוצע שהרווחים יהיו $1 למניה והם מגיעים ל-0.80$ למניה, מחיר המניה צפוי לרדת על אותה "פספוס רווחים".

חברה שמנצחת את הערכות הרווחים של אנליסטים זוכה להסתכלות חיובית על ידי המשקיעים. חברה שמפספסת בעקביות הערכות רווח עשויה להיחשב כהשקעה לא אטרקטיבית ומסוכנת, או שצריכה לשפר את יכולות החיזוי הפיננסיים שלה לצורך הנחיות טובות יותר לרווחים אך מחיר המניה שלה נפגע תוך כדי.

ישנם חריגים לתוצאות אלו בהתאם לנסיבות החברה. לדוגמה, אמזון (AMZN) החמיצה את ההערכות שלה במשך כמה רבעונים בתחילת שנות ה-2000 בזמן שהיא בנה את היחידות העסקיות השונות שלה.1חלק מהמשקיעים הצליחו להבין את הפוטנציאל לטווח ארוך, וזה המשיך למשוך משקיעים.

הדוגמה ההפוכה היא גוגל, חברה שידועה בחוסר הבטחה ובמסירת יתר. לפיכך, גוגל גברה שוב ושוב על ציפיות הרווחים. עם זאת, קהילת האנליסטים הבינה את זה והחלה להטמיע את האסטרטגיה השמרנית של גוגל בציפיות ה- EPS.

בדרך כלל, חברה חדשה ויזמית שנתפסת כבעלת פוטנציאל חזק יכולה לשרוד כמה רבעונים מאכזבים, אם כי היא זקוקה בדרך כלל להסבר טוב להחמצת הרווחים. כמו במקרה של אמזון, ההסבר הזה היה השקעה כבדה ברווחים עתידיים.

מדדי רווחים

ישנם אמצעים רבים ושימושים ברווחים. חלק מהאנליסטים אוהבים לחשב רווחים לפני מסים (EBT), הידוע גם כהכנסה לפני מס. חלק מהאנליסטים מעדיפים לראות רווחים לפני ריבית ומיסים (EBIT). עם זאת, אנליסטים אחרים, בעיקר בתעשיות עם רמה גבוהה של רכוש קבוע, מעדיפים לראות רווחים לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות , הידוע גם בשם EBITDA.

כל שלושת הנתונים מספקים דרגות שונות של מדידת רווחיות.

רווח למניה

רווח למניה (EPS) הוא יחס מצוטט נפוץ המשמש להצגת הרווחיות של החברה על בסיס למניה. זה מחושב על ידי חלוקת סך הרווחים של החברה במספר המניות הקיימות.

מחיר לרווחים

רווחים משמשים גם לקביעת אינדיקטור מפתח המכונה יחס מחיר לרווח ( P/E ).

יחס המחיר לרווח, המחושב כמחיר המניה חלקי הרווח למניה, משמש משקיעים ואנליסטים כדי להשוות את הערכים היחסיים של חברות באותו ענף או מגזר.

מניית חברה עם יחס P/E גבוה ביחס לעמיתיה בענף עשויה להיחשב מוערכת יתר על המידה. חברה עם מחיר נמוך בהשוואה לרווחיה עשויה להיראות כמוערכת נמוכה.

תשואת רווחים

תשואת הרווחים , או הרווח למניה לתקופה האחרונה של 12 החודשים חלקי מחיר השוק הנוכחי למניה, היא דרך נוספת למדידת רווחים. זה למעשה פשוט היפוך של יחס ה-P/E.

ביקורת על רווחים

מאחר שרווחי החברות הם מדד כה חשוב ויש להם השפעה ישירה על מחיר המניה, מנהלים עשויים להתפתות לתמרן את נתוני הרווחים. זה גם לא חוקי וגם לא מוסרי.

חברות מסוימות מנסות לסחוף משקיעים על ידי הצגת הרווחים שלהן בצורה בולטת בדוחות הכספיים שלהן על מנת להסתיר ליקויים שדווחו למטה וחושפים חולשות כמו נוהלי חשבונאות מפוקפקים או ירידה בלתי צפויה במכירות. אומרים שלחברות אלו יש איכות ירודה או חלשה של רווחים .

הרווח למניה עשוי להתנפח גם עם רכישות חוזרות של מניות או שיטות אחרות לשינוי מספר המניות הקיימות. חברות יכולות לעשות זאת על ידי רכישה חוזרת של מניות עם עודף רווחים או חוב כדי לגרום לזה להיראות כאילו הן מניבות רווחים גדולים יותר לכל מניה.

חברות אחרות עשויות לרכוש חברה קטנה יותר עם יחס P/E גבוה יותר כדי לאתחל את המספרים שלהן לטריטוריה נוחה.

כאשר מתגלות מניפולציות ברווחים, המשבר החשבונאי שבא בעקבותיו מותיר לעתים קרובות את בעלי המניות בחשש לירידה מהירה במחירי המניות.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תבדוק גם את זה
Close
Back to top button
דילוג לתוכן