אופציותמדד הפחד (VIX)תנודתיות

מדדי שוק המשקפים את התנודתיות בשוק המניות

סוחרים ואנליסטים מסתמכים על מגוון אינדיקטורים שונים כדי לעקוב אחר התנודתיות ולקביעת נקודות יציאה או כניסה אופטימליות לעסקאות. בעוד שתנודתיות גבוהה לעיתים קרובות מרתיעה מסחר מסוכן, פחד מוגבר במהלך מהלכי שוק קיצוניים יכול גם ליצור הזדמנויות קנייה ולספק קרקע מסחר יוצאת דופן למשקיעים מנוסים. מאידך, תקופות של תנודתיות נמוכה – מלווה בשאננות משקיעים – יכולות להזהיר מפני תנאי שוק שיכוליםלהשתנות. חלק מהכלים הנפוצים ביותר למדידת רמות תנודתיות יחסית הם מדד התנודתיות Cboe (VIX), הטווח האמיתי הממוצע (ATR) ו- Bollinger Bands®.

נקודות מפתח

  • ניתן למדוד את התנודתיות במספר דרכים, כולל להקות VIX, ATR ו- Bollinger.
  • VIX הוא מדד הנגזר ממחירי האופציות ומשקף את התנודתיות המרומזת הנוכחית המשתקפת ברצועה של אופציות מדד S&P 500.
  • טווח אמיתי ממוצע הוא אינדיקטור תרשים המראה עד כמה טווחי המסחר היומיים של מניה או סחורה היו לאורך זמן, כאשר הקריאות הגבוהות משקפות תנודתיות גבוהה יותר.

מדד תנודתיות Cboe

מדד Cboe Volatility הוא אחד המדדים הנצפים ביותר בתנודתיות בשוק. הוא מתעדכן לאורך כל יום המסחר וידוע בסימבול שלו, VIX, המדד מחושב באמצעות מודל של תמחור אופציות ומשקף את התנודתיות הנוכחית  הצפויה המתומחרת לרצועה של אפשרויות מדד S&P 500 לטווח קצר. מוסדות גדולים מהווים חלק גדול מהמסחר באופציות מדד S&P, תפיסות התנודתיות שלהם (כפי שנמדדו על ידי VIX) משמשות סוחרים אחרים כדי לסייע בקריאה על תנודתיות השוק בימים הקרובים.

מדד התנודתיות של Cboe נשאר בין 12 ל -35 ברוב הפעמים, אך הוא גם צנח לספרות בודדות והתגבר ליותר מ 75.1 באופן כללי, ערכי VIX הגבוהים מ- 30 מצביעים על תנודתיות מוגברת, ואילו הערכים נמוכים מעידים על תנודתיות נמוכה.

נגזרים, כגון חוזים עתידיים ואופציות, ב- VIX נסחרים באופן פעיל. בנוסף, קיימות גם קרנות הנסחרות בבורסה על בסיס מדד התנודתיות – כמו תעודת הסל החוזים העתידיים לטווח קצר.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button