מניותשוק ההון

מניות בצמיחה Growth Stocks

מהי מניית צמיחה?
מניית צמיחה הוא כל מניה בחברה שצפויה לגדול בקצב משמעותי מעל הצמיחה הממוצעת בשוק. מניות אלה בדרך כלל אינן משלמות דיבידנדים. הסיבה לכך היא שמנפיקי מניות הצמיחה הן בדרך כלל חברות שרוצות להשקיע מחדש את כל הרווחים שהם צוברים על מנת להאיץ את הצמיחה בטווח הקצר. כאשר משקיעים משקיעים במניות צמיחה, הם צופים שהם ירוויחו כסף באמצעות רווחי הון כאשר בסופו של דבר הם ימכרו את מניותיהם בעתיד.

נקודות מפתח

  • מניות צמיחה הן חברות שצפויות להגדיל מכירות ורווחים בקצב מהיר יותר מהממוצע בשוק.
  • מניות צמיחה נראות לרוב יקרות, ונסחרות ביחס P / E גבוה, אך הערכות שווי כאלה יכולות להיות זולות אם החברה תמשיך לצמוח במהירות שתעלה את מחיר המניה.
  • מכיוון שמשקיעים משלמים מחיר גבוה עבור מניית צמיחה, בהתבסס על ציפייה, אם ציפיות אלה אינן מתממשות, מניות הצמיחה יכולות לראות ירידות דרמטיות.
  • מניות צמיחה בדרך כלל לא משלמות דיבידנדים.

הבנת מניות הצמיחה

מניות צמיחה עשויות להופיע בכל מגזר או תעשייה ובדרך כלל נסחרות ביחס מחיר לרווח גבוה. יתכן שלא יהיו להם רווחים כרגע, אך הם צפויים בעתיד.

השקעה במניות צמיחה עלולה להיות מסוכנת. מכיוון שבדרך כלל הם אינם מציעים דיבידנדים, ההזדמנות היחידה שיש למשקיע להרוויח כסף על השקעתם היא כאשר הם מוכרים בסופו של דבר את מניותיהם. אם החברה לא מצליחה, המשקיעים לוקחים הפסד על המניה כאשר הגיע הזמן למכור.

מניות צמיחה נוטות לחלוק כמה תכונות נפוצות. לדוגמא, חברות צמיחה נוטות להחזיק קווי מוצרים ייחודיים. הם עשויים להחזיק פטנטים או לקבל גישה לטכנולוגיות שמציבות אותם לפני אחרים בענף שלהם. על מנת להישאר לפני המתחרים, הם משקיעים רווחים מחדש לפיתוח טכנולוגיות ופטנטים חדשים אפילו יותר כדרך להבטיח צמיחה לטווח הארוך יותר.

בגלל דפוסי החדשנות שלהם, לעיתים קרובות יש להם בסיס לקוחות נאמן או כמות משמעותית של נתח שוק בענף שלהם. לדוגמא, חברה המפתחת יישומי מחשב והיא הראשונה שמספקת שירות חדש עשויה להפוך למלאי צמיחה בדרך של השגת נתח שוק בהיותה החברה היחידה המספקת שירות חדש. אם חברות אפליקציות אחרות נכנסות לשוק עם גרסאות משלהן לשירות, לחברה שמצליחה למשוך ולהחזיק את מספר המשתמשים הגדול ביותר יש פוטנציאל גדול יותר להפוך למניה צמיחה.

אתה יכול למצוא מניות צמיחה הנסחרות בכל בורסה ובכל מגזר תעשייתי – אך בדרך כלל תמצא אותן בענפים הצומחים ביותר ובבורסה חדשנית יותר כמו נאסד"ק.

מניות צמיחה לעומת מניות ערך

מניות הצמיחה שונות ממניות הערך. המשקיעים מצפים שמניות הצמיחה ירוויחו רווחי הון משמעותיים כתוצאה מצמיחה חזקה בחברה. ציפייה זו עלולה לגרום למניות אלה להיראות מוערכות יתר בגלל יחסי מחיר לרווח גבוהים בדרך כלל.

נהפוך הוא מניות ערך (Value Stocks), ששוק לעיתים קרובות אינו מוערך או מתעלם ממנו, אך בסופו של דבר הם עשויים להשיג ערך. המשקיעים גם מנסים להרוויח מהדיבידנדים שהם בדרך כלל משלמים. מניות ערך נוטות להיסחר במחיר נמוך מהרווח.

משקיעים מסוימים עשויים לנסות לכלול בתיק שלהם גם מניות צמיחה וגם ערך לצורך פיזור. אחרים עשויים להעדיף להתמחות על ידי התמקדות רבה יותר בערך או בצמיחה.

חלק ממניות הערך (Value Stocks) במחיר נמוך יותר פשוט בגלל דיווחי רווחים ירודים או תשומת לב תקשורתית שלילית. עם זאת, מאפיין אחד שיש להם לעיתים קרובות הוא היסטוריות חזקות לתשלומי דיבידנד. מניית ערך עם רקורד דיבידנד חזק יכולה לספק הכנסה אמינה למשקיע. מניות ערך רבות הן חברות ותיקות שניתן לסמוך עליהן שיישארו בעסקים, גם אם הן לא חדשניות במיוחד או מוכנות לצמוח.

דוגמה למלאי צמיחה

אמזון בע"מ (AMZN) נחשבת זה מכבר למניות צמיחה. בשנת 2020 היא אחת החברות הגדולות בעולם. נכון ל- 31 במרץ 2020, אמזון מדורגת בשלושת המניות הראשונות בארה"ב מבחינת שווי השוק שלה.

מניית אמזון נסחרה מבחינה היסטורית במחיר גבוה לרווחיות (P / E) בין שנת 2019 לתחילת 2020, המקדמה של המניה נותרה למעלה מ- 70. למרות גודלה של החברה, אומדני הצמיחה לרווח למניה (EPS) לקראת הבאות. חמש שנים עדיין מרחפות קרוב ל -30% בשנה.

כאשר חברה צפויה לצמוח, המשקיעים נותרים מוכנים להשקיע. הסיבה לכך היא כי מספר שנים בהמשך הדרך מחיר המניות הנוכחי עשוי להיראות זול בדיעבד. הסיכון הוא שהצמיחה לא תימשך כצפוי. המשקיעים שילמו מחיר גבוה וצפו לדבר אחד ולא קיבלו אותו. במקרים כאלה, מחיר מניית צמיחה יכול לרדת בצורה דרמטית.

שאלות נפוצות על מניות צמיחה

מה נחשב למניה צמיחה?
כשמדובר במניות, "צמיחה" פירושה שלחברה יש מקום ניכר לביצוע הון. אלה נוטים להיות חברות חדשות יותר וקטנות יותר, ו / או כאלה בתחומי צמיחה כמו טכנולוגיה או ביוטכנולוגיה. מניות צמיחה עשויות להיות בעלות רווחים נמוכים או אפילו שליליים, ולעתים קרובות הופכות למניות P / E הגבוהות.

האם מניות הצמיחה מסוכנות?
כמו בכל השקעה, יש פשרה מהותית בין סיכון לתשואה. מניות צמיחה מספקות פוטנציאל גדול יותר לתשואה עתידית, ולכן תואמות באותה מידה סיכון גדול יותר מסוגים אחרים של השקעות כמו מניות ערך או אג"ח קונצרניות. הסיכון העיקרי הוא שהצמיחה הממומשת או הצפויה לא תימשך בעתיד. המשקיעים שילמו מחיר גבוה וציפו לדבר אחד ולא קיבלו אותו. במקרים כאלה, מחיר מניית צמיחה יכול לרדת בצורה דרמטית.

תצוגה מקדימה בטאב חדש

מהי דוגמה למניית צמיחה?
כדוגמה היפותטית, מלאי צמיחה יהיה סטארט-אפ ביוטכנולוגי שהחל לעבוד על טיפול חדש בסרטן מבטיח. נכון לעכשיו, המוצר נמצא רק בשלב I של ניסויים קליניים, וקיים וודאות אם ה- FDA יאשר למועמד התרופה להמשיך לניסויים בשלב II ו- III. אם התרופה תעבור, ותאושר בסופו של דבר לשימוש, המשמעות היא רווחים אדירים ורווחי הון. עם זאת, אם התרופה לא עובדת כמתוכנן או גורמת לתופעות לוואי חמורות, ייתכן שכל ההוצאות על מו"פ היו לשווא.

איך יודעים אם מניה היא צמיחה או ערך?
במקום להסתכל על פוטנציאל הצמיחה העתידי, מניות הערך הן אלו שנחשבות להיסחר מתחת למה שהן באמת שוות ובכך תיאורטית יספקו תשואה מעולה כאשר מחירי המניות שלהן יעלו. בניגוד למניות צמיחה, שבדרך כלל אינן משלמות דיבידנדים, לעתים קרובות מניות הערך הן בעלות תשואות דיבידנד גבוהות מהממוצע. מניות ערך נוטות להיות בעלות יסודות חזקים עם יחסי מחיר גבוהים יחסית וערכי מק"ט נמוכים – ההפך ממניות הצמיחה.

מניות קטנות רבות נחשבות למניות צמיחה. עם זאת, חברות גדולות יותר עשויות להיות גם חברות צמיחה.

מקורות נאסד"ק

נאסד"ק נפרדה רשמית מנאס"ד והחלה לפעול כחילופי ניירות ערך לאומיים בשנת 2006. בשנת 2007, היא שילבה עם קבוצת הבורסה הסקנדינבית OMX והפכה לקבוצת OMX של נאסד"ק, שהיא חברת הבורסה הגדולה בעולם, והפעילה 1 ל -10 מתוך עסקאות ניירות ערך בעולם.

מטה המטה בניו יורק, Nasdaq OMX מפעילה 25 שווקים – בעיקר מניות, כולל אופציות, רווח קבוע, נגזרים וסחורות – וכן מסלקה אחת וחמישה פיקדונות ניירות ערך מרכזיים בארה"ב ובאירופה. טכנולוגיית המסחר החדישה שלה משמשת 70 בורסות ב -50 מדינות. היא רשומה בנאסד"ק תחת הסמל NDAQ והיא חלק מ- S&P 500 מאז 2008.

מערכת המסחר הממוחשבת של נאסדאק תוכננה בתחילה כחלופה למערכת ה"מומחה "הלא יעילה, שהייתה המודל הרווח כמעט מאה שנה. האבולוציה המהירה של הטכנולוגיה הפכה את מודל המסחר האלקטרוני של Nasdaq לתקן לשווקים ברחבי העולם.

כמובילה בתחום הטכנולוגיה המסחרית מלכתחילה, זה היה ראוי רק שענקיות הטכנולוגיה העולמיות בחרו לרשום בנאסד"ק בראשית דרכן. מכיוון שתחום הטכנולוגיה הלך וגדל בשנות השמונים והתשעים, נאסד"ק הפך למוקד הזכויות הנפוץ ביותר בתחום זה. הטכנולוגיה ותנופת הדוט קום של סוף שנות התשעים מדגימים את עלייתו ונפילתו של תרכובת הנאסד"ק בתקופה זו. המדד חצה את רף 1,000 בפעם הראשונה ביולי 1995, זינק בשנים שלאחר מכן והגיע לשיא של למעלה מ -4,500 במרץ 2000, לפני שצנח כמעט 80% עד אוקטובר 2002 בתיקון שלאחר מכן.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button