איגרות חוב

אג"ח קופון אפס Zero-Coupon

מהו אג"ח קופון אפס Zero-Coupon ?

אגרת חוב אפס-קופון, המכונה גם אגרת חוב צבירה, היא נייר ערך חוב שאינו משלם ריבית אלא נסחר בהנחה (discount), מה שמניב רווח בפדיון, כאשר האג"ח נפרע על שוויו הנקוב.

נקודות מפתח

  • אגרת חוב אפס קופון היא מכשיר לביטחון חוב שאינו משלם ריבית.
  • אגרות חוב אפס קופון נסחרות בהנחות ומציעות רווחים מלאים בערך נקוב בפדיון.
  • ההפרש בין מחיר הרכישה של אגרת חוב אפס לקופון לערך הנקוב מצביע על תשואת המשקיע.

הבנת אפס אגרות חוב

חלק מהאיגרות החוב מונפקות כמכשירים של אפס קופון מההתחלה, בעוד שאג"ח אחרות הופכות למכשירים של אפס קופון לאחר שמוסד פיננסי מסלק מהקופונים שלהם, ומארז אותן מחדש כאיגרות חוב של אפס קופונים. מכיוון שהם מציעים את כל התשלום בפדיון, אגרות חוב של קופון אפס נוטות להשתנות במחיר, הרבה יותר מאשר אג"ח קופונים.

איגרת חוב היא פורטל דרכו גופי תאגידי או ממשלתי מגייס הון. כאשר מונפקים איגרות חוב, משקיעים רוכשים אגרות חוב אלה, ולמעשה משמשים כמלווים לגוף המנפיק. המשקיעים מרוויחים תשואה בצורה של תשלומי קופון, המתבצעים חצי שנה או מדי שנה, לאורך חיי האג"ח.

כאשר האג"ח מגיע לפדיון, מחזיר בעל האג"ח סכום השווה לערך הנקוב של האג"ח. הערך הנקוב או הערך הנקוב של אג"ח קונצרני נקבע בדרך כלל כ -1,000 דולר. אם אגרות חוב קונצרניות מונפקות בהנחה(discount), המשמעות היא שמשקיעים יכולים לרכוש את האג"ח מתחת לערכו הנקוב. לדוגמא, משקיע שרוכש אג"ח בהנחה בסך 920 דולר יקבל 1,000 דולר. התשואה בסך 80 דולר, בתוספת תשלומי קופון שהתקבלו על האג"ח, הם רווחי המשקיע או התשואה להחזקת האג"ח.

אך לא בכל האג"ח יש תשלומי קופון. אלה שלא, מכונים אגרות חוב אפס. אגרות חוב אלה מונפקות בהנחה (discount) ומחזירות את הערך הנקוב, בפדיון. ההפרש בין מחיר הרכישה לערך הנקוב מייצג את תשואת המשקיע. התשלום שקיבל המשקיע שווה לקרן שהושקעה בתוספת הריבית שנצברה, המורכבת חצי שנה, בתשואה מוגדרת.

הריבית שנצברה באגרות חוב של אפס קופון היא ריבית זקופה, כלומר מדובר בריבית משוערת לאג"ח, ולא בריבית קבועה. לדוגמא, ניתן לרכוש איגרת חוב בהיקף של 20,000 $, אשר יפקע בעוד 20 שנה, עם תשואה של 5.5% תמורת כ- 6,855 $. בתום 20 השנים יקבל המשקיע 20,000 $. ההפרש בין 20,000 $ ל -6,855 $ (או 13,145 $) מייצג את הריבית אוטומטית עד לפדיון האג"ח. לעיתים ריבית זקופה מכונה "ריבית phantom".

שאלות נפוצות

במה שונה אג"ח אפס קופון מאג"ח רגילה?
תשלום ריביות, או קופונים, הוא המבדיל העיקרי בין קופון אפס לאג"ח רגיל. איגרות חוב רגילות, הנקראות גם אגרות חוב קופון, משלמות ריבית לאורך חיי האג"ח ומחזירות גם את הקרן בפדיון. איגרת חוב אפס-קופון, המכונה גם אגרת חוב צבירה, היא נייר ערך חוב שאינו משלם ריבית אלא נסחר בהנחה, מה שמביא רווח לפדיון, כאשר האג"ח נפרע על סך הערך הנקוב שלו.

כיצד מתמחר משקיע איגרת חוב אפסית?
משקיע בוחר באג"ח הקופונים שהם רוצים לרכוש על סמך מספר הקריטריונים, אך מבין העיקריים יהיה שיעור הריבית הזקוף שהם יכולים להרוויח בפדיון. ניתן לחשב את מחיר אג"ח קופון אפס:

מחיר אגרות חוב אפס קופון = ערך לפדיון ÷ (1 + ריבית חובה) בחזקת מספר שנים לפדיון.

לכן, אם משקיע מעוניין להחזיר 6% על איגרות חוב, עם ערך לפדיון של 25,000 $, אשר אמור לפקוע בעוד שלוש שנים, הם יהיו מוכנים לשלם את הסכומים הבאים: $ 25,000 ÷ (1 + 0.06) בחזקת 3 = 20,991 $.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button