איגרות חוב

מהו דירוג אג"ח

דירוג אג"ח הוא דרך למדוד את כושר האשראי של אג"ח, התואם את עלות ההלוואה עבור מנפיק. דירוגים אלה מעניקים בדרך כלל דירוג אותיות לאגרות חוב המעידות על איכות האשראי שלהן. שירותי דירוג עצמאיים פרטיים כגון Standard & Poor's, Moody's Investors Service ו-Fitch Ratings Inc. מעריכים את החוסן הפיננסי של מנפיק אג"ח, או את יכולתו לשלם את הקרן והריבית של האג"ח, בזמן.

נקודות מפתח

  • דירוג אג"ח הוא שיטת ניקוד אשראי מבוססת אותיות המשמשת לשיפוט איכות האשראי של אג"ח.
  • אגרות חוב בדירוג השקעה קיבלו דירוג "AAA" ל-"BBB-" מ-Standard & Poor's, ודירוגי Aaa ל-Baa3 מ-Moody's. לאג"ח זבל יש דירוג נמוך יותר.
  • ככל שדירוג אג"ח גבוה יותר, הריבית שהיא תישא נמוכה יותר, כל השאר שווה.

AAA הוא הדירוג הגבוה ביותר האפשרי שיכול להיות מוקצה לאג"ח של מנפיק על ידי אחת מסוכנויות דירוג האשראי הגדולות

דירוג אג"ח

ממחלקת האושר של ארה"ב ועד לתאגידים בינלאומיים, סוכנויות אלה עורכות ניתוח פיננסי יסודי של הגוף המנפיק איגרות חוב. בהתבסס על מערכת הקריטריונים האישית של כל סוכנות, האנליסטים קובעים את יכולת הישות לשלם את החשבונות שלהם ולהישאר נזילים, תוך התחשבות בציפיות ותחזית העתיד של אג"ח. לאחר מכן, הסוכנויות מכריזות על דירוג כללי של אג"ח, בהתבסס על איסוף נקודות הנתונים הללו.

דירוגי אג"ח משפיעים על תמחור, תשואה והשתקפות של תחזית ארוכת טווח


דירוג אג"ח חיוני כדי לשנות את האיכות והיציבות של האג"ח המדוברת. דירוגים אלה משפיעים במידה רבה על שיעורי הריבית, להשקעה ותמחור האג"ח.

אג"ח בדירוג גבוה יותר, המכונה אג"ח בדרגת השקעה, נתפסות כהשקעות בטוחות ויציבות יותר. הנפקות כאלה קשורות לתאגידים ציבוריים ולגופים ממשלתיים המתהדרים בתחזית חיובית. איגרות חוב בדירוג השקעה מכילות דירוגים מסוג "AAA" עד "BBB-" של Standard and Poor's, ודירוגי "Aaa" עד "Baa3" של Moody's. איגרות חוב בדירוג השקעה רואות בדרך כלל תשואות האג"ח עולות ככל שהדירוגים יורדים. איגרות החוב של ארה"ב הן ניירות הערך הנפוצים ביותר בדירוג AAA.

אג"ח שאינן בדירוג השקעה (אג"ח זבל) נושאות בדרך כלל דירוגים של Standard and Poor's של "BB+" עד "D" ("Baa1" עד "C" עבור Moody's). במקרים מסוימים, איגרות חוב מסוג זה זוכות למעמד "לא מדורג". למרות שאג"ח הנושאות דירוגים אלה נחשבות להשקעות בסיכון גבוה יותר, הן בכל זאת מושכות משקיעים מסוימים שנמשכים לתשואות הגבוהות שהם מציעים. אבל כמה איגרות חוב זבל עמוסות בבעיות נזילות, ויכולות להיות ברירת מחדל, ולהשאיר את המשקיעים בלי כלום. דוגמה מצוינת לאג"ח שאינה בדירוג השקעה הייתה זו שהונפקה על ידי חברת Southwestern Energy, ש-Standard & Poor's העניקה לה דירוג "BB+", המשקף את התחזית השלילית שלה.

סוכנויות דירוג עצמאיות נפגעו במהלך השפל של 2008


צופים רבים בוול סטריט מאמינים שסוכנויות דירוג האג"ח העצמאיות מילאו תפקיד מרכזי בתרומה לשפל הכלכלי של 2008. למעשה, התברר שבמהלך ההקדמה למשבר, סוכנויות הדירוג קיבלו שוחד כדי לספק דירוגי אג"ח גבוהים כוזבים, ובכך לנפח את ערכן. דוגמה אחת לפרקטיקה הונאה זו התרחשה ב-2008, כאשר מודי'ס הורידה 83% מ-869 מיליארד דולר בניירות ערך מגובי משכנתאות, שקיבלו דירוג של "AAA" רק שנה קודם לכן.

בקיצור: משקיעים לטווח ארוך צריכים לשאת את רוב החשיפה לאג"ח שלהם באג"ח אמינות יותר, מניבות הכנסה, הנושאות דירוג אג"ח בדירוג השקעה. ספקולנטים ומשקיעים במצוקה שמתפרנסים מהזדמנויות בסיכון גבוה ותגמול גבוה, צריכים לשקול לפנות לאג"ח שאינן בדירוג השקעה.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button