אינדיקטוריםניתוח טכני

מבוא למתנדים

מתנדים הם אינדיקטורים המשמשים לצפייה בתרשימים הנעים (לא מגמתיים) לקביעת תנאי קניית יתר או מכירה מוגזמת. ממוצעים נעים (MA) ומגמות חשובים ביותר כאשר בוחנים את כיוון המניה. טכנאי ישתמש במתנדים כאשר התרשימים אינם מציגים מגמה מוגדרת לשני הכיוונים. מתנדים מועילים ביותר כאשר מניות החברה נמצאות בתבנית מסחר אופקית או לרוחב או שלא הצליחו לבסס מגמה מוגדרת בשוק סוער.

כאשר המניה נמצאת במצב קנוי מדי או נמכר יתר על המידה, נחשף הערך האמיתי של המתנד. לדוגמא, שרטט יכול להשתמש במתנדים כדי לראות מתי המניה נגמרת בקיטור על הפוך – הנקודה בה המניה עוברת למצב שנקנה יתר על המידה. זה פשוט אומר שנפח הקנייה פחת במשך מספר ימי מסחר, מה שאומר שסוחרים יתחילו למכור את מניותיהם. לעומת זאת, כאשר מניה נמכרה על ידי מספר רב יותר של משקיעים למשך פרק זמן עקבי, המניה תיכנס למצב מכירת יתר.

 
  • מתנדים הם אינדיקטורים למומנטום המשמשים לניתוח טכני, שתנודותיהם מוגבלות על ידי רצועה עליונה ותחתונה כלשהי.
  • כאשר ערכי מתנד מתקרבים לקצה העליון או התחתון, הם מספקים אותות קניה או מכירה לסוחרים.
  • מתנדים משולבים לעיתים קרובות עם אינדיקטורים ממוצעים נעים לאותת פריצות מגמה או היפוך.

מתנד חוזק יחסי (RSI)

מדד החוזק היחסי (RSI) הוא מתנד המודד את היקף שינויי המחירים האחרונים כדי לקבוע תנאי קנייה או מכירת יתר במחיר המניה. ג’יי וולס ווילדר ג’וניור פיתח את ה- RSI ושיתף אותו לראשונה עם הקהילה הטכנית בספרו “מושגים חדשים במערכות מסחר טכניות” . זה הפך לאחד המדדים המהימנים ביותר עבור כל מי שמתכנן להשתמש במתנדים כדי לקבוע נקודות קנייה ונקודות למכור.

בדוגמה שלהלן, אתה יכול לראות את הטווח התחתון של מדד הכוח היחסי (RSI) של Microsoft MSFT הוא 30 והטווח העליון הוא 70. האמצע הוא 50. הסכמה בקרב האנליסטים הטכניים היא שה- RSI הופך למכירות יתר ברמת 30 ורכשות יתר ברמת 70. רמות אלה אינן נקבעות באבן, אלא הן משמשות בדרך כלל לרמות כדי לאמוד את רמות המניות שנרכשו יתר על המידה. בחלק מהתרשימים והתיאוריות ישתמשו 20/80 כגבול נמוך / גבוה. עבור חלק מהטכנאים, המספרים הללו עשויים להיות שמרניים מדי, מה שגורם לסוחר לאחר בצד הרכישה ולכן לפספס רווחי הון. כמו כן, אם סוחרים משתמשים בציון הגבוה 80, הם עלולים להחמיץ את נקודת המכירה האמיתית בצד קניית היתר.

החצים מוצגים בנקודות הכניסה בהן ה- RSI מקפיץ את רמת 30. על ידי ציור ערוץ אופקי בין רמות המחירים סימנו את דפוס המסחר האופקי. שימו לב כי ה- RSI נוטה להישאר הרבה מעל 50 בעוד שפעולת המחיר היא בתוך הערוץ האופקי הזה. כאן ה- RSI מראה מצב קניית יתר במקצת, אך לא ניכר לחץ מכר גדול.

משקיעים רבים מאמינים שניתן לרכוש את מיקרוסופט בכל רמה שהיא מכיוון שהם יחזיקו אותה בתיקים שלהם לטווח הארוך ואינם עוסקים בסחר לטווח הקצר.

 

בשורה התחתונה

תתחיל לשים לב שמחוון אחד נראה דומה מאוד לאחרים, ושימוש במחוון אחד בשילוב עם אחר הוא כלי שימושי מאוד לקביעת נקודות הכניסה והיציאה החשובות. באמצעות אינדיקטור זה תוכלו לראות כיצד סוחרים מקצועיים יכולים להיות במניות ומחוצה להן הרבה לפני המשקיע הממוצע, ותוכלו גם למצוא טווח מסחר נוח.

איך עובדים מתנדים

מתנדים משמשים בדרך כלל יחד עם אינדיקטורים אחרים לניתוח טכני לקבלת החלטות מסחר. אנליסטים מוצאים שמתנדים מועילים ביותר כאשר הם לא יכולים למצוא מגמה ברורה במחיר המניה בקלות, למשל כאשר מניה נסחרת אופקית או צדדית. המתנדים הנפוצים ביותר הם המתנד הסטוכסטי, חוזק יחסי (RSI), קצב שינוי (ROC) וזרימת כסף (MFI). בניתוח טכני, משקיעים מוצאים שמתנדים הם אחד הכלים הטכניים החשובים ביותר שיש, אך ישנם גם אינדיקטורים טכניים אחרים שהאנליסטים משתמשים בהם לשיפור המסחר שלהם, כמו מיומנויות קריאת גרפים והמדדים הטכניים.

אם משקיע משתמש במתנד הם בוחרים תחילה שני ערכים; ואז, הצבת בכוון בין השניים, המתנד יוצר אינדיקטור מגמה. לאחר מכן המשקיעים משתמשים במדד המגמה כדי לקרוא את תנאי השוק הנוכחיים עבור אותו נכס מסוים. כאשר המשקיע רואה כי המתנד נע לכיוון הערך הגבוה יותר, המשקיע קורא את הנכס כקניית יתר. בתרחיש ההפוך, כאשר המתנד מתפתח לעבר השווי הנמוך יותר, המשקיעים רואים את הנכס מכור יתר על המידה.

המשקיע קורא את הנכס כקניית יתר. בתרחיש ההפוך, כאשר המתנד מתפתח לעבר השווי הנמוך יותר, המשקיעים רואים את הנכס נמכר יתר על המידה.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תבדוק גם את זה
Close
Back to top button
דילוג לתוכן