מה זה מלכות כיצד פועלים התשלומים וסוגי תמלוגים

מה זה מלכות?

מה זה מלכות? תמלוגים הם תשלום מחייב משפטית המשולמת לאדם או לחברה עבור השימוש המתמשך בנכסיהם, לרבות יצירות המוגנות בזכויות יוצרים, זיכיונות ומשאבי טבע. דוגמה לתמלוגים יהיו תשלומים שמקבלים מוזיקאים כאשר השירים המקוריים שלהם מושמעים ברדיו או בטלוויזיה, משמשים בסרטים, מופיעים בקונצרטים, ברים ומסעדות, או נצרכים באמצעות שירותי סטרימינג. ברוב המקרים, תמלוגים הם מחוללי הכנסה שנועדו במיוחד לפצות את הבעלים של שירים או רכוש כאשר הם מעניקים רישיון לנכסים שלהם לשימוש של צד אחר.

post-image-3

מה זה מלכות? – נקודות מרכזיות

 • תמלוג הוא סכום ששולם על ידי צד שלישי לבעלים של מוצר או פטנט עבור השימוש באותו מוצר או פטנט.
 • מה זה מלכות?

 • תנאי תשלומי התמלוגים מפורטים בהסכם רישוי.
 • שיעור התמלוגים או סכום התמלוג הוא בדרך כלל אחוז המבוסס על גורמים כגון בלעדיות של זכויות, טכנולוגיה והחלופות הזמינות.
 • הסכמי תמלוגים צריכים להועיל הן לבעל הרישיון (האדם שמקבל את התמלוג) והן לבעל הרישיון (האדם שמשלם את התמלוג).
 • השקעות בתמלוגים יכולות לספק הכנסה קבועה ונחשבות פחות מסוכנות ממניות מסורתיות.
 • הבנת תמלוגים

  תשלומי תמלוגים מהווים בדרך כלל אחוז מההכנסות ברוטו או נטו שהושגו מהשימוש בנכס. עם זאת, ניתן לנהל עליהם משא ומתן על בסיס כל מקרה לגופו בהתאם לרצונות של שני הצדדים המעורבים בעסקה.

  מה זה מלכות?ממציא או בעלים מקורי עשויים לבחור למכור את המוצר שלו לצד שלישי בתמורה לתמלוגים מההכנסות העתידיות שהמוצר עשוי להניב. לדוגמה, יצרני מחשבים משלמים תמלוגים של Microsoft Corporation עבור הזכות להשתמש במערכת ההפעלה Windows שלה במחשבים שהם מייצרים.

  התשלום עשוי להיות תמלוגים של משאבים לא מתחדשים, תמלוגים על פטנטים, תמלוגים על סימנים מסחריים, זיכיונות, חומרים המוגנים בזכויות יוצרים, תמלוגים להוצאת ספרים, תמלוגים על מוזיקה ותמלוגים על אמנות. מעצבי אופנה ידועים יכולים לגבות תמלוגים מחברות אחרות עבור השימוש בשמות ובעיצובים שלהם.

  צדדים שלישיים משלמים ליוצרים, אמנים מוזיקליים ואנשי מקצוע בהפקה עבור השימוש בחומר המופק שלהם המוגן בזכויות יוצרים. חברות לווין טלוויזיה מספקות תשלומי תמלוגים כדי לשדר את התחנות הנצפות ביותר ברחבי הארץ. במגזרי הנפט והגז, חברות מעניקות תמלוגים לבעלי הקרקע עבור היתר להפקת משאבי טבע מהרכוש המכוסה של בעלי הקרקע.

  הסכמי תמלוגים צריכים להועיל הן לבעל הרישיון (האדם שמקבל את התמלוג) והן לבעל הרישיון (האדם שמשלם את התמלוג). עבור נותן הרישיון, הסכם תמלוגים המאפשר לחברה אחרת להשתמש במוצר שלה יכול לאפשר להם גישה לשוק חדש. עבור בעל הרישיון, הסכם עשוי לתת להם גישה למוצרים שלא יכלו לגשת אליהם אחרת.

  סוגי תמלוגים

  תשלומי תמלוגים עשויים לכסות סוגים רבים ושונים של רכוש. חלק מהסוגים הנפוצים יותר של תמלוגים הם תמלוגים על ספרים, תמלוגים על ביצועים, תמלוגים על פטנטים, תמלוגים על זיכיון ותמלוגים מינרלים.

  תמלוגים על ספרים: הם משולמים לסופרים על ידי מוציאים לאור. בדרך כלל, על כל ספר שנמכר, המחבר יקבל סכום מוסכם.

  תמלוגים על ביצועים: במקרה זה, הבעלים של מוזיקה המוגנת בזכויות יוצרים מקבל סכום בכל פעם שהמוזיקה או השיר מושמעים על ידי תחנת רדיו, משמשים בסרט או בשימוש אחר על ידי צד שלישי. מוזיקאי עשוי להסתמך על ארגון פרטי לזכויות ביצוע, כגון ASCAP או BMI, כדי לגבות עבורם את התמלוגים.

  תמלוגים על פטנט: חדשנים או יוצרים פטנטים על המוצרים שלהם. לאחר מכן, אם צד שלישי רוצה להשתמש באותו מוצר של פטנט, עליו להתקשר בהסכם רישוי שיחייב אותם לשלם תמלוגים לבעל הפטנט. בדרך זו, הממציא מקבל פיצוי על הקניין הרוחני שלו.

  תמלוגים לזכיין: זכיין, בעל עסק, ישלם לזכיין תמלוגים עבור הזכות לפתוח סניף בשם החברה. לדוגמה, בשנת 2022 עלות ההשקעה בזיכיון של מקדונלדס נעה בין 464,500 דולר ל-2,306,500 דולר. זה כולל עמלת זיכיון ראשונית של עד $45,000 שיש לשלם לתאגיד מקדונלד'ס.

  תמלוגים מינרלים: הנקראות גם זכויות מינרלים, תמלוגים מינרלים משולמים על ידי מחלצי מינרלים לבעלי נכסים. הצד שרוצה להפיק את המינרלים ישלם לעתים קרובות לבעל הנכס סכום המבוסס על הכנסות או יחידות, כגון חביות נפט או טונות של פחם.

  נסיבות ייחודיות

  הסכמי רישוי

  תנאי תשלומי התמלוגים מפורטים בהסכם רישוי. הסכם הרישוי מגדיר את המגבלות וההגבלות של התמלוגים, כגון מגבלותיו הגיאוגרפיות, משך ההסכם וסוג המוצרים עם קיצוצים מיוחדים בתמלוגים. הסכמי הרישוי מוסדרים באופן ייחודי אם בעל המשאב הוא הממשלה או אם הסכם הרישיון הוא חוזה פרטי.

  שיעורי תמלוגים

  ברוב הסכמי הרישוי, שיעורי התמלוגים מוגדרים כאחוז מהמכירות או תשלום ליחידה. הגורמים הרבים שיכולים להשפיע על שיעורי התמלוגים כוללים בלעדיות של זכויות, חלופות זמינות, סיכונים הכרוכים בכך, ביקוש בשוק ורמות החדשנות של המוצרים המדוברים.

  כדי להעריך במדויק את שיעורי התגמול, העסקאות בין הצדדים הקונים והמכירים חייבות להתבצע ברצון. במילים אחרות: אסור לכפות את ההסכמות. יתר על כן, כל עסקאות התמלוגים חייבות להתבצע בטווח זרוע, כלומר שני הצדדים פועלים באופן עצמאי, ואין להם קשר קודם אחד עם השני.

  עובדה מהירה

  דוגמאות לתמלוגים

  מה זה מלכות?מחבר עשוי לקבל חלק מההכנסות ממכירת ספרו. דוגמה למבנה התמלוגים יכולה להיות שהכותב מקבל 15% על מכירות נטו של כריכה רכה ו-7.5% על מכירות נטו של כריכה רכה.

  אדם פרטי יכול לשלם כדי לפתוח זיכיון למסעדות, מקדונלד'ס או קנטקי פרייד צ'יקן, ​​למשל. לזכיין של תאגיד מקדונלד'ס יש השקעה ראשונית טיפוסית של מיליון עד שני מיליון דולר, הכוללת עמלת זיכיון ראשונית של עד 45,000 דולר המשולמים לתאגיד מקדונלדס.

  שירותי הטלוויזיה בלוויין, כגון טלוויזיה ישירה ושירותי טלוויזיה בכבלים משלמים לרשתות ולתחנות-על דמי תמלוגים כדי לשדר את הערוצים הללו במערכות שלהם.

  תמלוגים שאלות נפוצות

  מהן תמלוגים בעסקים?

  תמלוגים נועדו להגן על זכויות הקניין הרוחני של חברה. חברה עשויה להגיש פטנט על חידוש כך שצד שלישי חייב לשלם להם עמלה כדי להשתמש בפטנט הזה. קניין רוחני יכול להיות בצורה של זכויות יוצרים, פטנטים וסימנים מסחריים.

  כיצד פועלות תמלוגים?

  בדרך כלל, הצדדים המעורבים יחתמו על חוזה או הסכם. ההסכם יפרט את דמי התמלוגים וסכומי התשלום. לדוגמה, ייתכן שתהיה עמלה קבועה, או שהעמלה עשויה להיות אחוז משתנה מהמכירות ברוטו.

  תמלוגים עבור מוצרים ספציפיים (כמו ספר) עשויים להיות מבוססים על מספר היחידות שנמכרו. תמלוגים עבור נכסי נפט, גז ומינרלים עשויים להתבסס על הכנסות או על יחידות, כגון חביות נפט או טונות של פחם. במקרים מסוימים, קניין רוחני חדש שנוצר, למשל, אחוז התמלוגים. עשוי לגדול ככל שהמכירות יגדלו. חלק מהתמלוגים משולמים עבור רישיונות ציבוריים. מפעילי כבלים משלמים למשרד זכויות היוצרים עבור הזכות לשדר מחדש שידורי טלוויזיה ורדיו.

  מהן תמלוגים במניות?

  אפשר להשקיע בתמלוגים. בדרך כלל, משקיע עשוי לקבל תשלום חודשי או רבעוני קבוע על סמך מכירות החברה. השקעות מסוג זה נחשבות פחות מסוכנות ממניות מסורתיות מכיוון שהן אינן תלויות בשוק המניות או בשערי הריבית. כמו כן, השקעות בתמלוגים מוסיפות גיוון לתיק. כמו מניות, ניתן לקנות ולמכור תמלוגים.

  מהו הסכם תמלוגים?

  הסכם תמלוגים הוא חוזה משפטי בין נותן רישיון לבעל רישיון. ההסכם מעניק לבעל הרישיון את הזכות להשתמש בקניין הרוחני של נותן הרישיון בתמורה לתשלומי תמלוגים. בהסכם יוצג שיעור התמלוגים, או תנאי וסכום התשלום שישולמו על ידי המשתמש בנכס לבעל הנכס. בהסכם יצוינו גם הצדדים המעורבים, הזכויות שניתנו ותקופת השימוש.

  מה הם אינטרסים של תמלוגים?

  ריבית תמלוגים חלה על הסכמי זכויות מינרלים. ריבית תמלוגים מזכה את בעל זכויות המינרלים לקבל חלק מהמחצבים המופקים או חלק מההכנסות ברוטו מהפקה שנמכרה.

  סיכום ומסקנות

  תמלוגים הם, ביסודו, דרך ליוצרים, לחדשנים, לבעלי קניין רוחני או לבעלי קרקעות להרוויח כסף מהנכסים שלהם. תמלוגים לובשים צורה של הסכמים או רישיונות המגדירים את התנאים שבהם צד שלישי יכול להשתמש בנכסים השייכים למישהו אחר. קניין רוחני מגיע בצורה של זכויות יוצרים, פטנטים או סימנים מסחריים. ניתן להרוויח תמלוגים על ספרים, מוזיקה, מינרלים, זיכיונות ונכסים רבים אחרים. חלק מהסכמי התמלוגים הם לתקופה מוגדרת, בעוד שתמלוגים אחרים מתקבלים לנצח.

  tradingpedia.co.il -> powered by : Sakara

  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  תבדוק גם את זה
  Close
  Back to top button
  דילוג לתוכן