אסטרטגיות

מה זה שורט?

מה זה שורט?

מה זה שורט?- (מכירה בחסר) – מכירה בחסר היא אסטרטגיית השקעה או מסחר המשערת על ירידה במחיר של מניה או נייר ערך אחר . זוהי אסטרטגיה מתקדמת שאמורה להתבצע רק על ידי סוחרים ומשקיעים מנוסים.

סוחרים עשויים להשתמש במכירה בחסר כספקולציה , ומשקיעים או מנהלי תיקים עשויים להשתמש בה כהגנה מפני הסיכון השלילי של פוזיציה ארוכה באותו נייר ערך או באחד קשור. ספקולציה טומנת בחובה אפשרות של סיכון מהותי והיא שיטת מסחר מתקדמת. גידור היא עסקה נפוצה יותר הכוללת הצבת עמדת קיזוז כדי להפחית את החשיפה לסיכון.

במכירת שורט, פוזיציה נפתחת על ידי השאלת מניות של מניה או נכס אחר שהמשקיע מאמין שיירד בערכו. לאחר מכן המשקיע מוכר את המניות הללו לקונים שמוכנים לשלם את מחיר השוק. לפני שיש להחזיר את המניות המושאלות, הסוחר מהמר שהמחיר ימשיך לרדת והוא יוכל לרכוש את המניות בעלות נמוכה יותר. הסיכון להפסד במכירה בחסר הוא בלתי מוגבל באופן תיאורטי מכיוון שהמחיר של כל נכס יכול לטפס לאינסוף.

 • מכירה בחסר מתרחשת כאשר משקיע לווה נייר ערך ומוכר אותו בשוק הפתוח, מתכנן לקנות אותו בחזרה מאוחר יותר בפחות כסף.
 • מוכרי שורט מהמרים על ירידה במחיר נייר ערך ומרוויחים ממנו. זה יכול להיות לעומת משקיעים ארוכים שרוצים שהמחיר יעלה.
 • למכירה בחסר יש יחס סיכון/תגמול גבוה : היא יכולה להציע רווחים גדולים, אבל ההפסדים יכולים לעלות במהירות ובאינסוף עקב שיחות מרווח.

הבנת מכירה בחסר

עם מכירה בחסר, מוכר פותח פוזיציית שורט על ידי הלוואת מניות, בדרך כלל מסוחר-ברוקר , בתקווה לקנות אותן בחזרה תמורת רווח אם המחיר יורד . יש לשאול מניות כי לא ניתן למכור מניות שאינן קיימות. כדי לסגור פוזיציה בשורט, סוחר רוכש את המניות בחזרה לשוק – בתקווה במחיר נמוך מזה שבו לווה את הנכס – ומחזיר אותן למלווה או לברוקר. הסוחרים חייבים לתת את הדעת על כל ריבית שגובה המתווך או עמלות שנגבות על עסקאות.

כדי לפתוח פוזיציה בשורט, סוחר חייב להיות בעל חשבון מרווח ולרוב יצטרך לשלם ריבית על שווי המניות המושאלות בזמן שהפוזיציה פתוחה. כמו כן, רשות הרגולציה של התעשייה הפיננסית (FINRA) , אשר אוכפת את הכללים והתקנות החלים על חברות ברוקרים וסוחרי ברוקרים רשומים בארצות הברית, בורסת ניו יורק (NYSE) והפדרל ריזרב קבעו ערכי מינימום לסכום שחשבון השוליים חייב לשמור – המכונה מרווח התחזוקה .1אם ערך החשבון של משקיע יורד מתחת למרווח התחזוקה, נדרשים יותר כספים, או שהפוזיציה תימכר על ידי הברוקר.

תהליך איתור המניות שניתן לשאול והחזרתם בתום המסחר מטופל מאחורי הקלעים על ידי הברוקר. פתיחה וסגירה של המסחר יכולה להתבצע באמצעות פלטפורמות המסחר הרגילות עם רוב הברוקרים. עם זאת, לכל ברוקר יהיו כישורים שחשבון המסחר חייב לעמוד בהם לפני שהם מאפשרים מסחר במרווח.

למה למכור בשורט?

הסיבות הנפוצות ביותר לעיסוק בשורט מכירה הן ספקולציות וגידור. ספקולנט מבצע הימור מחיר טהור שהוא ירד בעתיד. אם הם טועים, הם יצטרכו לקנות את המניות בחזרה גבוה יותר, בהפסד. בגלל הסיכונים הנוספים במכירה בחסר עקב השימוש במרווח , היא מתנהלת בדרך כלל על פני אופק זמן קטן יותר, ולכן יש סיכוי גבוה יותר להיות פעילות שנערכת לצורך ספקולציות.

אנשים עשויים גם למכור שורט כדי לגדר פוזיציה ארוכה . לדוגמה, אם יש לך אופציות להתקשרות (שהן פוזיציות ארוכות), ייתכן שתרצה למכור בשורט מול הפוזיציה הזו כדי לנעול רווחים. לחלופין, אם ברצונך להגביל הפסדי צד שלילי מבלי לצאת ממש מפוזיציה של מניות ארוכות, אתה יכול למכור בשורט במניה שקשורה אליה או בקורלציה גבוהה איתה.

דוגמה למכירה בחסר למטרות רווח

תארו לעצמכם סוחר שמאמין שמניית XYZ – שנסחרת כיום ב-$50 – תרד במחיר בשלושת החודשים הקרובים. הם לווים 100 מניות ומוכרים אותן למשקיע אחר. לסוחר יש כעת "שורט" 100 מניות מאז שהם מכרו משהו שלא היה בבעלותם אבל לווה. מכירת השורט התאפשרה רק על ידי השאלת המניות, שאולי לא תמיד יהיו זמינות אם המניה כבר נמצאת בשורט כבד על ידי סוחרים אחרים.

שבוע לאחר מכן, החברה שמניותיה היו בשורט מדווחת על תוצאות כספיות עגומות לרבעון, והמניה יורדת ל-40 דולר. הסוחר מחליט לסגור את הפוזיציה בשורט וקונה 100 מניות ב-40 דולר בשוק הפתוח כדי להחליף את המניות השאולות. הרווח של הסוחר במכירה בחסר, לא כולל עמלות וריבית בחשבון השוליים, הוא 1,000 $ ($50 – $40 = $10 × 100 מניות = $1,000).

דוגמה למכירה בחסר תמורת הפסד

באמצעות התרחיש שלמעלה, נניח כעת שהסוחר לא סגר את הפוזיציה השורט ב-$40 אלא החליט להשאיר אותה פתוחה כדי לנצל ירידת מחיר נוספת. עם זאת, מתחרה חודר לרכוש את החברה בהצעת רכש של 65 דולר למניה, והמניה מזנקת.

אם הסוחר יחליט לסגור את הפוזיציה בשורט ב-$65, ההפסד במכירת השורט יהיה $1,500 ($50 – $65 = שלילי של $15 × 100 מניות = הפסד של $1,500). כאן, הסוחר נאלץ לרכוש בחזרה את המניות במחיר גבוה משמעותית כדי לכסות את הפוזיציה שלו.

דוגמה למכירה בחסר כגידור

מלבד ספקולציות, למכירה בחסר יש מטרה שימושית נוספת – גידור – הנתפסת לרוב כדמות השורט בעל הסיכון הנמוך והמכובד יותר. המטרה העיקרית של הגידור היא הגנה, בניגוד למניע הרווח הטהור של ספקולציות. הגידור מתבצע כדי להגן על רווחים או לצמצם הפסדים בתיק , אך מכיוון שהוא כרוך בעלות משמעותית, הרוב המכריע של המשקיעים הקמעונאיים אינם שוקלים זאת בתקופות רגילות.

עלויות הגידור הן כפולות. יש את העלות בפועל של הצבת הגידור, כגון ההוצאות הקשורות במכירות בחסר, או הפרמיות המשולמות עבור חוזי אופציות מגן. כמו כן, ישנה עלות הזדמנות של מכסת האפסייד של התיק אם השווקים ימשיכו לנוע גבוה יותר. כדוגמה פשוטה, אם 50% מתיק שיש לו מתאם קרוב עם מדד Standard & Poor's 500 (S&P 500) מגודר, והמדד יעלה ב-15% במהלך 12 החודשים הבאים, התיק ירשום רק כמחצית מתוך הרווח הזה, או 7.5%.

מכירה בחסר

יתרונות וחסרונות של מכירה בחסר

מכירה בחסר יכולה לעלות ביוקר אם המוכר מנחש לא נכון לגבי תנועת המחיר. סוחר שקנה ​​מניה יכול להפסיד רק 100% מההוצאה שלו אם המניה תעבור לאפס.

עם זאת, סוחר שיש לו מניות בשורט יכול להפסיד הרבה יותר מ-100% מההשקעה המקורית שלו. הסיכון מגיע מכיוון שאין תקרה למחיר המניה – היא יכולה לעלות "עד לאינסוף ומעבר לכך", אם להטביע ביטוי מהדמות הקומית באז שנות אור. כמו כן, בזמן שהמניות הוחזקו, הסוחר היה צריך לממן את חשבון השוליים. גם אם הכל ילך כשורה, הסוחרים צריכים לחשב את העלות של ריבית המרווח בעת חישוב הרווחים שלהם.

יתרונות

 • אפשרות לרווחים גבוהים
 • נדרש הון ראשוני קטן
 • השקעות ממונפות אפשריות
 • גידור כנגד החזקות אחרות

חסרונות

 • הפסדים פוטנציאליים בלתי מוגבלים
 • הכרחי חשבון שוליים
 • ריבית מרווח שנוצרה
 • לחיצות קצרות

כשמגיע הזמן לסגור פוזיציה, מוכר בחסר עלול להתקשות למצוא מספיק מניות לקנייה – אם הרבה סוחרים אחרים גם שורטים את המניה או אם המניה נסחרת במעט. לעומת זאת, מוכרים יכולים להיקלע ללולאת שורט סקוויז אם השוק, או מניה מסוימת, מתחילים להרקיע שחקים.

מצד שני, אסטרטגיות המציעות סיכון גבוה מציעות גם תגמול עם תשואה גבוהה. מכירה בחסר אינה יוצאת דופן. אם המוכר חוזה את מהלכי המחירים בצורה נכונה, הוא יכול להרוויח החזר מסודר על ההשקעה (ROI) , בעיקר אם הוא משתמש במרווח כדי להתחיל את המסחר. השימוש במרווח מספק מינוף , מה שאומר שהסוחר לא היה צריך לשים הרבה מהונו כהשקעה ראשונית. אם נעשה בזהירות, מכירה בחסר יכולה להיות דרך זולה לגידור, ולספק איזון נגד אחזקות תיקים אחרות.

משקיעים מתחילים צריכים בדרך כלל להימנע ממכירה בחסר עד שהם מקבלים יותר ניסיון במסחר מתחת לחגורתם. עם זאת, מכירה בחסר באמצעות קרנות נסחרות בבורסה (ETFs) היא אסטרטגיה בטוחה יותר , בשל הסיכון הנמוך יותר של שורט סקוויז.

שיקולים נוספים עם מכירה בחסר

מלבד הסיכון שהוזכר קודם להפסיד כסף במסחר מעליית מחיר המניה, למכירה בחסר יש סיכונים נוספים שעל המשקיעים לקחת בחשבון.

שורט משתמש בכסף שאול

שורט ידוע כמסחר במרווח. בעת מכירה בחסר, אתה פותח חשבון מרווח, המאפשר לך ללוות כסף מחברת הברוקראז' תוך שימוש בהשקעה שלך כבטוחה . בדיוק כמו כשאתה הולך לטווח ארוך, קל להפסדים לצאת משליטה כי אתה חייב לעמוד בדרישת התחזוקה המינימלית של 25%. אם חשבונך יורד מתחת לזה, אתה תהיה כפוף  לשיחת רווח ותיאלץ להכניס עוד מזומנים או לחסל את הפוזיציה שלך.1

תזמון לא נכון

למרות שחברה מוערכת יתר על המידה, זה עלול לקחת זמן עד שמחיר המניה שלה יירד. בינתיים, אתה חשוף להתעניינות, שיחות שוליים והתקשרות .

לחיצה קצרה

אם מניה נמצאת בשורט אקטיבי עם יחס שורט גבוה ויחס ימים לכיסוי (עוד על כך בהמשך), היא גם בסיכון לחוות שורט סקוויז . 

מתרחשת כאשר מניה מתחילה לעלות, ומוכרי שורט מכסים את העסקאות שלהם על ידי רכישת פוזיציות השורט שלהם בחזרה. קנייה זו יכולה להפוך ללולאת משוב. הביקוש למניות מושך יותר קונים, מה שדוחף את המניה למעלה, מה שגורם אפילו ליותר מוכרי שורט לקנות בחזרה או לכסות את הפוזיציות שלהם.

סיכונים רגולטוריים

הרגולטורים עשויים לפעמים להטיל איסורים על מכירות בחסר במגזר מסוים, או אפילו בשוק הרחב, כדי למנוע פאניקה ולחץ מכירה לא מוצדק. פעולות כאלה עלולות לגרום לזינוק פתאומי במחירי המניות, ולאלץ את המוכר בחסר לכסות פוזיציות שורט בהפסדים עצומים.

הולכים נגד המגמה

ההיסטוריה הראתה שבאופן כללי למניות יש סחף כלפי מעלה. בטווח הארוך, רוב המניות עולות במחיר. לצורך העניין, גם אם חברה בקושי משתפרת עם השנים, האינפלציה או קצב עליית המחירים במשק אמורים להעלות מעט את מחיר המניה שלה. המשמעות היא שהשורט הוא הימור נגד הכיוון הכללי של השוק.

עלויות מכירה בחסר

בניגוד לקנייה והחזקה של מניות או השקעות, מכירה בחסר כרוכה בעלויות משמעותיות, בנוסף לעמלות המסחר הרגילות שיש לשלם לברוקרים. חלק מהעלויות כוללות: 

ריבית שוליים 

ריבית מרווח יכולה להיות הוצאה משמעותית בעת מסחר במניות על מרווח. מכיוון שניתן לבצע מכירות שורט רק באמצעות חשבונות מרווחים, הריבית שיש לשלם על עסקאות שורט יכולה להצטבר לאורך זמן, במיוחד אם פוזיציות שורט נשמרות פתוחות לאורך תקופה ממושכת.

עלויות לווי מלאי

למניות שקשה ללוות – בגלל ריבית קצרה גבוהה, ציפה מוגבלת או כל סיבה אחרת – יש עמלות " קשה ללוות " שיכולות להיות די משמעותיות. העמלה מבוססת על תעריף שנתי שיכול לנוע בין חלק קטן מאחוז ליותר מ-100% מערך המסחר בשורט והוא יחסי למספר הימים שבו המסחר השורט פתוח.

מכיוון שהריבית הקשה להלוואה יכולה להשתנות באופן מהותי מיום ליום ואפילו על בסיס תוך יומי, ייתכן שהסכום הדולר המדויק של העמלה אינו ידוע מראש. העמלה מוערכת בדרך כלל על ידי המתווך-דילר לחשבון הלקוח או בסוף החודש או עם סגירת המסחר השורט – ואם היא די גדולה, עלולה לגרום לפגיעה גדולה ברווחיות של עסקת שורט או להחמיר את ההפסדים ב זה.

דיבידנדים ותשלומים אחרים

המוכר בחסר אחראי לתשלומי דיבידנד על המניה בשורט לישות שממנה הושאלה המניה. המוכר בחסר גם מעוניין לבצע תשלומים על רקע אירועים אחרים הקשורים למניה בשורט, כגון פיצול מניות, סחרחורות והנפקות מניות בונוס, שכולם אירועים בלתי צפויים.

מדדי מכירה בחסר

שני מדדים המשמשים למעקב אחר פעילות מכירה בחסר במניה הם:

 1. יחס ריבית שורט (SIR) – הידוע גם כ-short float – מודד את יחס המניות שנמצאות כעת בשורט בהשוואה למספר המניות הזמינות או "צפות" בשוק. SIR גבוה מאוד קשור למניות יורדות או למניות שנראות כמוערכות יתר.
 2. יחס הריבית השורט לנפח – הידוע גם כיחס ימים לכיסוי – הוא סך המניות המוחזקות בשורט חלקי נפח המסחר היומי הממוצע של המניה. ערך גבוה ליחס ימים לכיסוי הוא גם אינדיקציה דובית למניה.

שני מדדי המכירה בחסר עוזרים למשקיעים להבין אם הסנטימנט הכולל הוא שורי או דובי עבור מניה.

לדוגמה, לאחר ירידת מחירי הנפט ב-2014, החלו חטיבות האנרגיה של ג'נרל אלקטריק ( GE ) לגרור את הביצועים של החברה כולה. יחס ריבית השורט זינק מפחות מ-1% ליותר מ-3.5% בסוף 2015, כאשר מוכרי שורט החלו לצפות לירידה במניה. עד אמצע 2016, מחיר המניה של GE הגיע לרמה של 33 דולר למניה והחל לרדת. עד פברואר 2019, GE ירדה ל-10 דולר למניה, מה שהיה מביא לרווח של 23 דולר למניה לכל מוכרי שורט שהתמזל מזלם לשרטט את המניה ליד הפסגה ביולי 2016.2

תנאים אידיאליים למכירה בחסר

העיתוי הוא מכריע בכל הנוגע למכירה בחסר. המניות בדרך כלל יורדות הרבה יותר מהר ממה שהן מתקדמות, ורווח ניכר במניה עשוי להימחק תוך ימים או שבועות עקב החמצת רווח או התפתחות דובית אחרת. לפיכך, המוכר בחסר צריך לתזמן את המסחר השורט לכמעט שלמות. כניסה מאוחרת מדי למסחר עלולה לגרום לעלות הזדמנות עצומה במונחים של אובדן רווחים, שכן ייתכן שחלק עיקרי מירידת המניה כבר התרחש.

מצד שני, כניסה מוקדמת מדי למסחר עלולה להקשות על האחיזה בפוזיציה השורט לאור העלויות הכרוכות בכך וההפסדים הפוטנציאליים, שירקיע שחקים אם המניה תגדל במהירות. 

יש מקרים שבהם הסיכויים להצליח בשורט משתפרים, כמו למשל:

במהלך שוק דובים

המגמה הדומיננטית של שוק מניות או מגזר יורדת במהלך שוק דובי. אז לסוחרים המאמינים ש"המגמה היא החבר שלך" יש סיכוי טוב יותר לבצע עסקאות שורט רווחיות במהלך שוק דובי מושרש מאשר במהלך שלב שורי חזק. מוכרי שורט מתענגים על סביבות שבהן הירידה בשוק היא מהירה, רחבה ועמוקה – כמו שוק הדובים העולמי של 2008-2009 – מכיוון שהם עומדים להרוויח רווחים מרווחים בזמנים כאלה.

כאשר יסודות המניות או השוק מתדרדרים

היסודות של מניה יכולים להידרדר מכל מספר סיבות – האטה בהכנסות או בצמיחה ברווחים, הגדלת אתגרים לעסק, עליית עלויות תשומות שמלחיצות את השוליים וכן הלאה. עבור השוק הרחב, החמרה במצב היסוד עשויה להיות סדרה של נתונים חלשים יותר המצביעים על האטה כלכלית אפשרית, התפתחויות גיאופוליטיות שליליות כמו איום במלחמה, או אותות טכניים דוביים כמו הגעה לשיאים חדשים עם ירידה בנפח, הידרדרות רוחב השוק.

מוכרי שורט מנוסים עשויים להעדיף לחכות עד שהמגמה הדובית תאושר לפני ביצוע עסקאות שורט, במקום לעשות זאת בציפייה למהלך מטה. הסיבה לכך היא הסיכון שמניה או שוק עלולים למגמת עלייה במשך שבועות או חודשים לנוכח הידרדרות היסודות, כפי שקורה בדרך כלל בשלבים האחרונים של שוק שורי.

אינדיקטורים טכניים מאשרים את המגמה הדובית

למכירות שורט עשויות להיות גם סבירות גבוהה יותר להצלחה כאשר המגמה הדובית מאושרת על ידי מספר אינדיקטורים טכניים . אינדיקטורים אלה יכולים לכלול התמוטטות מתחת לרמת תמיכה מרכזית לטווח ארוך או הצלבת ממוצע נע דובי כמו צלב המוות . דוגמה להצלבה של ממוצע נע דובי מתרחשת כאשר הממוצע הנע של מניה ל-50 יום יורד מתחת לממוצע הנע של 200 יום. ממוצע נע הוא רק הממוצע של מחיר המניה על פני פרק זמן מוגדר. אם המחיר הנוכחי שובר את הממוצע, למטה או למעלה, זה יכול לאותת על מגמה חדשה במחיר.

הערכות שווי מגיעות לרמות גבוהות על רקע אופטימיות משתוללת

מדי פעם, הערכות שווי עבור מגזרים מסוימים או השוק בכללותו עשויות להגיע לרמות גבוהות מאוד על רקע אופטימיות משתוללת לסיכויים ארוכי הטווח של מגזרים כאלה או לכלכלה הרחבה. אנשי מקצוע בשוק מכנים את השלב הזה של מחזור ההשקעות "מתומחר לשלמות", מכיוון שהמשקיעים תמיד יתאכזבו בשלב מסוים כאשר הציפיות הגבוהות שלהם לא יתממשו. במקום להסתער על הצד השורט, מוכרי שורט מנוסים עשויים להמתין עד שהשוק או המגזר יתגלגלו ויתחילו בשלב הירידה שלו.

ג'ון מיינרד קיינס היה כלכלן בריטי רב השפעה שהתיאוריות הכלכליות שלו עדיין בשימוש היום. עם זאת, קיינס צוטט כאומר, "השוק יכול להישאר לא הגיוני זמן רב יותר ממה שאתה יכול להישאר ממס", מה שמתאים במיוחד למכירה בחסר. הזמן האופטימלי למכירה בחסר הוא כאשר יש מפגש בין הגורמים לעיל.

המוניטין של מכירת שורט

לפעמים מכירה בחסר זוכה לביקורת, ומוכרים בחסר נתפסים כמפעילים חסרי רחמים שמטרתם להשמיד חברות. עם זאת, המציאות היא שמכירה בחסר מספקת נזילות – כלומר מספיק מוכרים וקונים – לשווקים ויכולה לסייע במניעת עלייה של מניות רעות עקב הייפ ואופטימיות יתר. עדות לתועלת זו ניתן לראות בבועות נכסים שמשבשות את השוק. נכסים שמובילים לבועות כמו שוק האבטחה המגובת במשכנתאות (MBS) לפני המשבר הפיננסי של 2008 הם לרוב קשים או כמעט בלתי אפשריים לקצר.

פעילות מכירה בחסר היא מקור לגיטימי למידע על סנטימנט השוק והביקוש למניה. ללא מידע זה, משקיעים עלולים להיתפס על ידי מגמות בסיסיות שליליות או חדשות מפתיעות.

למרבה הצער, מכירה בחסר זוכה לשם רע בשל השיטות הנהוגות על ידי ספקולנטים לא אתיים. טיפוסים חסרי מצפון אלה השתמשו באסטרטגיות של מכירה בחסר ובנגזרים כדי להוריד מחירים באופן מלאכותי ולבצע פשיטות דובים על מניות פגיעות. רוב צורות המניפולציות בשוק כמו זה אינן חוקיות בארה"ב אך עדיין מתרחשות מעת לעת.

אופציות מכר מספקות אלטרנטיבה מצוינת למכירה בחסר בכך שהיא מאפשרת לך להרוויח מירידת מחיר המניה ללא צורך במרווח או מינוף. אם אתה חדש במסחר באופציות,  קורס אפשרויות למתחילים של Investopedia מספק מבוא מקיף לעולם האופציות. חמש השעות של וידאו לפי דרישה, תרגילים ותוכן אינטראקטיבי מציעים אסטרטגיות אמיתיות להגדלת עקביות התשואות ולשפר את הסיכויים לטובת המשקיע.

דוגמה בעולם האמיתי למכירה בחסר

אירועי חדשות בלתי צפויים יכולים ליזום שורט סקוויז, שעלולה לאלץ את המוכרים בחסר לקנות בכל מחיר כדי לכסות את דרישות המרווח שלהם. לדוגמה, באוקטובר 2008, פולקסווגן הפכה לזמן קצר לחברה הנסחרת בבורסה היקרה ביותר בעולם במהלך שורט סקוויז אפי.3

ב-2008, המשקיעים ידעו שפורשה מנסה לבנות עמדה בפולקסווגן ולהשיג שליטה ברוב. המוכרים בחסר ציפו שברגע שפורשה תשיג שליטה בחברה, סביר להניח שהמניה תיפול בערכה, ולכן הם שרטטו בכבדות את המניה. עם זאת, בהודעה מפתיעה, פורשה חשפה כי הם רכשו בחשאי יותר מ-70% מהחברה באמצעות נגזרים , מה שגרם ללולאת משוב מסיבית של מוכרי שורט שקונים מניות כדי לסגור את הפוזיציה שלהם.4

המוכרים בחסר היו בעמדת נחיתות מכיוון ש-20% מפולקסווגן היו בבעלות גוף ממשלתי שלא היה מעוניין למכור, ופורשה שלטה בעוד 70%, כך שהיו מעט מאוד מניות זמינות בשוק – צפות – לרכישה חזרה. בעיקרו של דבר, הן הריבית הקצרה והן היחס בין ימים לכיסוי התפוצצו גבוה יותר בן לילה, מה שגרם למניה לקפוץ מ-200 יורו הנמוכים ליותר מ-1,000 אירו.5

מאפיין של לחיצה קצרה הוא שהם נוטים לדעוך במהירות, ותוך מספר חודשים, מניית פולקסווגן ירדה חזרה לטווח הרגיל שלה.

למה זה נקרא למכור בחסר?

פוזיציית שורט היא כזו שמהמרה נגד השוק, ומרוויחה כשהמחירים יורדים. למכור בחסר זה לקחת הימור כזה. זאת בניגוד לפוזיציה ארוכה, הכרוכה ברכישת נכס בתקווה שהמחיר יעלה.

מדוע מוכרים בחסר צריכים ללוות מניות?

אתה לא יכול למכור משהו שלא קיים. מכיוון שלחברה יש מספר מוגבל של מניות, מוכר בחסר חייב לאתר תחילה חלק מהמניות הללו כדי למכור אותן. המוכר בחסר, אם כן, לווה את המניות הללו מלונג קיים ומשלם ריבית למלווה. תהליך זה מוקל לרוב מאחורי הקלעים על ידי המתווך של האדם. אם אין הרבה מניות זמינות לשורט (כלומר, קשה ללוות), אזי עלויות הריבית למכירה בשורט יהיו גבוהות יותר.

האם מכירה בחסר היא גרועה?

בעוד שחלק מהאנשים חושבים שזה לא מוסרי להמר נגד השוק, רוב הכלכלנים ואנשי המקצוע הפיננסיים מסכימים שמוכרים בחסר מספקים נזילות וגילוי מחירים לשוק, מה שהופך אותו ליעיל יותר.

האם אני יכול למכור בחסר בחשבון התיווך שלי?

ברוקרים רבים מאפשרים מכירה בחסר בחשבונות בודדים, אך תחילה עליך להגיש בקשה לחשבון מרווח.

מה זה לחיצה קצרה?

מכיוון שמכירות שורט נמכרות ברווחיות, הפסדים קטנים יחסית יכולים להוביל לשיחות מרווח גדולות יותר. אם לא ניתן לקיים קריאת מרווח, על המחזיק בפוזיציה בחסר לקנות בחזרה את מניותיו במחירים גבוהים מתמיד. זה עובד כדי להציע את מחיר המניה אפילו גבוה יותר.

בשורה התחתונה

מכירה בחסר מאפשרת למשקיעים ולסוחרים להרוויח כסף מירידה בשוק. בעלי השקפה דובית יכולים ללוות מניות במרווח ולמכור אותן בשוק, בתקווה לרכוש אותן מחדש בשלב מסוים בעתיד במחיר נמוך יותר.

בעוד שחלקם מתחו ביקורת על מכירת שורט כהימור נגד השוק, כלכלנים רבים מאמינים שהיכולת למכור שורט הופכת את השווקים ליעילים יותר ולמעשה יכולה להוות כוח מייצב. סוחרים ואנליסטים טכניים מסתכלים לעתים קרובות על ריבית השורט של מניה ויחסים אחרים הכוללים פוזיציות שורט כדי להודיע ​​לרעיונות מסחר. עם זאת, פוזיציות שורט גדולות עלולות להיסחט עקב קריאות מרווח. הקנייה שנדרשת לסגירת פוזיציות שורט יכולה לכפות עלייה במחירים ולהאיץ עלייה, ולגרום להפסדים לשורטים לחמורים עוד יותר.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
דילוג לתוכן