אופציותמדד הפחד (VIX)תנודתיות

מדד תנודתיות (VIX)

מהו מדד התנודתיות של Cboe (VIX)?
מדד Cboe Volatility (VIX) הוא מדד בזמן אמת המייצג את ציפיות השוק לחוזק היחסי של שינויים במחירים לטווח הקרוב של מדד S&P 500 (SPX). מכיוון שהוא נגזר ממחירי אופציות מדד SPX עם תאריכי תפוגה לטווח קרוב, הוא מייצר תחזית קדימה של 30 יום לתנודתיות. התנודתיות, או כמה מהר המחירים משתנים, נתפסת לרוב כדרך לאמוד את סנטימנט השוק, ובמיוחד את מידת הפחד בקרב משתתפי השוק.

האינדקס מכונה פשוט "ה- VIX". היא נוצרה על ידי בורסת האופציות של שיקגו (CBOE) ומתוחזקת על ידי Cboe Global Markets. זהו מדד חשוב בעולם המסחר וההשקעות מכיוון שהוא מספק מידה ניתנת לכימות של סיכון שוק ורגשות המשקיעים.

נקודות מפתח

  • מדד Cboe Volatility, או VIX, הוא מדד שוק בזמן אמת המייצג את ציפיות השוק לתנודתיות במהלך 30 הימים הקרובים.
  • המשקיעים משתמשים ב- VIX כדי למדוד את רמת הסיכון, הפחד או הלחץ בשוק בעת קבלת החלטות השקעה.
  • סוחרים יכולים גם לסחור ב- VIX באמצעות מגוון אפשרויות ומוצרים הנסחרים בבורסה, או להשתמש בערכי VIX כדי לתמחר נגזרים.

כיצד נמדדת תנודתיות

ניתן למדוד תנודתיות בשתי שיטות שונות. הראשון מבוסס על ביצוע חישובים סטטיסטיים על המחירים ההיסטוריים לאורך תקופת זמן מסוימת. תהליך זה כולל חישוב מספרים סטטיסטיים שונים, כמו ממוצע (ממוצע), שונות ולבסוף סטיית התקן במערכי נתוני המחירים ההיסטוריים.

הערך המתקבל של סטיית התקן הוא מדד לסיכון או לתנודתיות. בתוכניות גיליון אלקטרוני כמו Excel, ניתן לחשב אותו ישירות באמצעות הפונקציה STDEVP המיושמת על טווח מחירי המניות. עם זאת, שיטת סטיית התקן מבוססת על הנחות רבות ואולי אינה מדד מדויק לתנודתיות. מכיוון שהוא מבוסס על מחירי העבר, הנתון המתקבל נקרא "תנודתיות ממומשת" או "תנודתיות היסטורית (HV)". כדי לחזות את התנודתיות העתידית במשך X החודשים הבאים, גישה נפוצה היא לחשב אותה במשך X החודשים האחרונים ולצפות שאותו דפוס ימשך.

השיטה השנייה למדידת התנודתיות כוללת הסקת ערכה כמשתמע ממחירי האופציות. האופציות הן מכשירים נגזרים שמחירם תלוי בהסתברות שהמחיר הנוכחי של מניה מסוימת ינוע מספיק בכדי להגיע לרמה מסוימת (נקרא מחיר המימוש או מחיר המימוש).

לדוגמא, נניח שמניית יבמ נסחרת כעת במחיר של 151 דולר למניה. קיימת אופציית קול ב- IBM עם מחיר סטרייק של 160 דולר ויש לה פקיעת חודש אחד. מחיר אופציית קול כזו יהיה תלוי בסבירות הנתפסת בשוק שמחיר המניות של יבמ יעבור מהרמה הנוכחית של 151 דולר למחיר המימוש של 160 דולר בתוך חודש שנותר לתום. מכיוון שהאפשרות של מהלכי מחיר כאלה להתרחש במסגרת הזמן הנתונה מיוצגת על ידי גורם התנודתיות, שיטות תמחור אופציות שונות (כמו מודל Black Scholes) כוללות את התנודתיות כפרמטר קלט אינטגרלי. מכיוון שמחירי האופציות זמינים בשוק הפתוח, ניתן להשתמש בהם בכדי להפיק את התנודתיות של נייר הערך הבסיסי (מניית יבמ במקרה זה). תנודתיות כזו, כמשתמעת ממחירי השוק או נגזרת ממנה, נקראת צופה פני עתיד "תנודתיות מרומזת (IV)."

אף על פי שאף אחת מהשיטות אינה מושלמת מכיוון שלשתיהן יש יתרונות וחסרונות משלהן, כמו גם הנחות בסיס שונות, שתיהן נותנות תוצאות דומות לחישוב תנודתיות שנמצאות בטווח קרוב.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button