תעודות סל

תפקיד Authorized Participants

תפקידם של המשתתפים המורשים -Authorized Participants

משתתפים מורשים (AP) הם גופים גדולים העומדים במרכז מנגנון יצירת / פדיון תעודות הסל, וככאלה הן ממלאות תפקיד קריטי בנזילות תעודות הסל.

למעשה, APs הם ספקי נזילות תעודות סל שיש להם את הזכות הבלעדית לשנות את היצע מניות תעודת הסל בשוק. כאשר הם מזהים מחסור במניות תעודת סל בשוק, הם יוצרים יחידות נוספות. לעומת זאת, כשיש עודף היצע של תעודת סל בשוק, הם מצמצמים את מספר היחידות בדרך של מנגנון היצירה והמימוש. 

כיצד גורמי AP משפיעים על נזילות?

היכולת של AP ליצור ולממש מניות עוזרת לשמור על תעודות סל בשווי הוגן.

לדוגמא, אם הביקוש לתעודת סל גדל ומתפתחת פרמיה, נגישות AP נכנסות ליצור מניות נוספות ודוחפות את מחיר תעודת הסל בחזרה בהתאם לערכו בפועל. אם מחיר ה ETF נמוך, APs רוכשות מניות תעודת סל בשוק הפתוח ומממשות תעודת הסל כדי לצמצם את ההיצע.

ככלל, ככל שכמות הנגישות הגבוהה יותר עבור תעודת סל מסוימת גדולה יותר, כך טוב יותר: כוח התחרות נוטה יותר לשמור על מסחר בתעודת הסל קרוב לשווי ההוגן שלה.

המשימה שהוגדרה עבור AP אינה בהכרח קלה: לפעמים השוק הבסיסי שעליהם לגשת כדי לשנות את היצע מניות תעודת הסל אינו נזיל, או פשוט קשה לגישה. מוצר הנסחר בבורסה העוקב אחר S&P 500 יהיה קל לגישה וניתן לגידור בקלות עבור מרבית APs, בעוד שמעקב אחר מניות במדינות אחרות יהיה קשה.

בעיקר, נגישות AP אינן נראות למשקיעים ויועצים בודדים. ובכל זאת, טוב לדעת שהם שם.

המערכת מטבעה היא הוגנת יותר מדרך פעולתן של קרנות נאמנות. בקרנות נאמנות, בעלי המניות הקיימים משלמים את המחיר כאשר משקיעים חדשים מכניסים כסף לעבודה בקרן, מכיוון שהקרן נושאת בהוצאות המסחר. בתעודות סל עלויות אלה מוטלות על ידי AP (ומאוחר יותר על ידי המשקיע הבודד המעוניין להיכנס או לצאת מהקרן).

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button