כלכלהמיקרו-כלכלהשוק ההון

כיצד אוכל להבדיל בין כלכלה מיקרו למקרו?

גם המיקרו-כלכלה וגם המקרו-כלכלה כוללים בחינה של התנהגות כלכלית, אך הם שונים מבחינת היקף הנושאים הנלמדים.

מיקרו-כלכלה הוא תחום הכלכלה המתבונן בהתנהגויות הכלכליות של אנשים פרטיים, משקי בית וחברות. המקרו-כלכלה רואה תפיסה רחבה יותר ומסתכלת על הכלכלות בקנה מידה גדול בהרבה – אזורית, לאומית, יבשתית ואפילו עולמית. מיקרו-כלכלה ומקרו-כלכלה הם שני תחומי לימוד עצומים בזכויות עצמם.

נקודות מפתח

  • מיקרו-כלכלה ומקרו-כלכלה הם שני תחומי מחקר הכוללים הסתכלות על התנהגות באזורים מסוימים במשק לאורך תקופה מסוימת.
  • המיקרו-כלכלה היא ספציפית וקטנה יותר בקנה מידה, תוך התבוננות בהתנהגות הצרכנים, משוואת ההיצע והביקוש בשווקים בודדים ושיטות העסקה וקביעת שכר של חברות בודדות.
  • המקרו-כלכלה מתמקדת רחבה יותר, כמו השפעת המדיניות הפיסקלית, גורמים גדולים לאבטלה או אינפלציה וכיצד פעולות הממשלה משפיעות על הצמיחה הכלכלית בפריסה ארצית.

מיקרו-כלכלה לעומת מקרו-כלכלה

מכיוון שהמיקרו-כלכלה מתמקדת בהתנהגותן של יחידות קטנות במשק, היא נוטה להגביל את עצמה לתחומי לימוד ספציפיים. זה כולל את מאזן ההיצע והביקוש בשווקים בודדים, התנהגותם של צרכנים בודדים, ביקוש כוח אדם וכיצד חברות בודדות קובעות שכר עבור כוח העבודה שלהם.

למקרו-כלכלה יש טווח הגעה הרבה יותר רחב מאשר למיקרו-כלכלה. תחומי מחקר בולטים בתחום המקרו-כלכלה נוגעים להשלכות המדיניות הפיסקלית, לאתר את הסיבות לאינפלציה או לאבטלה, את ההשלכות של הלוואות ממשלתיות וצמיחה כלכלית בקנה מידה ארצי. מקרו-כלכלנים בוחנים גם גלובליזציה ודפוסי סחר גלובליים ומבצעים מחקרים השוואתיים בין מדינות שונות בתחומים כמו רמת חיים וצמיחה כלכלית.

בעוד שההבדל העיקרי בין שני התחומים נוגע להיקף הנבדקים הניתוחים, ישנם הבדלים נוספים.

המקרו-כלכלה התפתחה מתוך התיאוריה הכלכלית הקלאסית והמיקרו-כלכלה, כאמצעי להסבר התפתחויות והתנהגות כלכלית ארצית.

האבולוציה של המקרו-כלכלה

המקרו-כלכלה התפתחה כדיסציפלינה בפני עצמה בשנות השלושים, כאשר התברר כי התיאוריה הכלכלית הקלאסית (שמקורה במיקרו-כלכלה) לא תמיד חלה ישירות על התנהגות כלכלית ארצית. התיאוריה הכלכלית הקלאסית מניחה שכלכלות חוזרות תמיד למצב של שיווי משקל. למעשה, פירוש הדבר הוא שאם הביקוש למוצר עולה, המחירים עבור אותו מוצר עולים וחברות בודדות מייצרות כדי לענות על הביקוש. עם זאת, בתקופת השפל הגדול היה תפוקה נמוכה ואבטלה רחבת היקף. ברור שזה לא הצביע על שיווי משקל בקנה מידה מקרו-כלכלי.

בתגובה לכך פרסם ג'ון מיינרד קיינס את "התיאוריה הכללית של תעסוקה, ריבית וכסף", שזיהה את הפוטנציאל והסיבות לפער תפוקה שלילי לאורך תקופה ממושכת בהיקף מקרו-כלכלי. עבודתו של קיינס, יחד עם זו של כלכלנים אחרים, כמו אירווינג פישר, מילאו תפקיד גדול בהקמת המקרו-כלכלה כתחום לימוד נפרד.

שיקולים מיוחדים

אמנם ישנם קווים נבדלים בין מיקרו-כלכלה למקרו-כלכלה, אך הם תלויים זה בזה במידה רבה. דוגמה מצוינת לתלות הדדית זו היא אינפלציה. האינפלציה והשלכותיה על יוקר המחיה הם מוקד חקירה נפוץ בחקר המקרו-כלכלה. עם זאת, מכיוון שאינפלציה מעלה את מחירי השירותים והסחורות, יכולה להיות לה השלכה חריפה גם על משקי בית וחברות בודדות. חברות עשויות להיאלץ להעלות מחירים כדי להגיב לסכומים הגדלים שעליהם לשלם עבור חומרים ולשכר המנופח שעליהם לשלם לעובדיהם.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תבדוק גם את זה
Close
Back to top button
דילוג לתוכן