איגרות חוב

מה זה אג"ח Z-Bond?

מה זה Z-Bond?
אג"ח Z, המכונה גם אג"ח צבירה, הוא לעתים קרובות הקשר האחרון לפרעון. הוא מקבל תשלום, שהוא צבירת הריבית שנוספה לקרן, אחרי כל שאר שיעורי האג"ח.

נקודות מפתח

  • אג"ח Z, המכונה גם אג"ח צבירה, הוא לעתים קרובות הקשר האחרון לפרעון. הוא מקבל תשלום, שהוא צבירת הריבית שנוספה לקרן, אחרי כל שאר שיעורי האג"ח.
  • איגרת חוב Z היא סוג של נייר ערך מגובה משכנתא (MBS) והמניה האחרונה של התחייבות משכנתא מבוטחת (CMO).
  • אג"ח Z מסווגות כהשקעות ספקולטיביות ועלולות להיות מסוכנות עבור המשקיעים.

הבנת Z-Bond

איגרת חוב Z היא המנה האחרונה של חובת משכנתא מבוטחת (CMO). כחלק האחרון של נייר הערך, הוא מקבל תשלום אחרון. בניגוד למנות אחרות של CMO, איגרת חוב Z אינה מחלקת תשלומים למחזיקה שלה עד ששולמו כל המנות הנפרדות. עם זאת, הריבית תמשיך להצטבר לאורך כל חיי המשכנתא. לפיכך, כאשר אגרות החוב Z משתלם סוף סוף, מחזיקו יכול לצפות לסכום נכבד. האג"ח תשלם גם קרן וגם ריבית.

אג"ח Z מסווגות כהשקעות ספקולטיביות ועלולות להיות מסוכנות עבור המשקיעים. אג"ח Z הוא סוג של נייר ערך מגובה משכנתא (MBS). MBS מורכב ממאגר של ניירות ערך בסיסיים שהם בדרך כלל משכנתאות ביתיות. MBS מובטח רק על ידי אמון המלווה ביכולתו של הלווה לבצע את תשלומי המשכנתא שלהם.

אם מאגר לווים ברירת המחדל בתשלומי המשכנתא שלהם, והמשכנתאות הללו ארוזות יחדיו לכדי CMO יחיד, המשקיע המחזיק באג"ח Z עבור אותו CMO עשוי להפסיד כסף. ללא תשלומי המשכנתא הנכנסים, לא ניתן לשלם את אגרות החוב. אנשים שהשקיעו במנות אחרות של ה- CMO עשויים להחזיר את ההשקעה הראשונית שלהם. עם זאת, מכיוון שאג"ח Z משתלמות לאחר כל החלקים האחרים, בעל איגרות החוב Z מפסיד הכי הרבה. לעומת זאת, הכללת איגרות החוב מגדילה את הביטחון בשאר המנות של ה- CMO, בהתחשב בכך שניתן להחיל את תשלומי אגרות החוב כדי לעמוד בהתחייבויות התשלום של המנות האחרות לפני התחייבויות איגרות החוב Z.

מזעור סיכון Z-Bond

מרבית ניירות הערך המגובים במשכנתא מונפקים על ידי סוכנות פדרלית או על ידי גורם ממומן ממשלתי (GSE) כמו פאני מיי ופרדי מק. אלה שמונפקים על ידי סוכנות פדרלית מגובים באמונה המלאה ובאשראי של ממשלת ארה"ב. באופן זה, הם יכולים להיות בסיכון נמוך במיוחד מכיוון שהם מובטחים על ידי משרד האוצר האמריקני.

עם זאת, לישות בחסות הממשלה (GSE) אין גיבוי למשרד האוצר האמריקני. גופים אלה עשויים ללוות כסף ישירות מהאוצר, אך הממשלה אינה מחויבת לספק כספים לחילוץ סוכנויות אלה במידה וימצאו עצמם אינם מסוגלים לשלם את חובותיהם. אף על פי שניירות ערך אלה נושאים סיכון מסוים, בדרך כלל סיכון זה נחשב נמוך. לדוגמה, במהלך המשבר הפיננסי 2007-08, פרדי מק ופאני מיי נחשבו גדולים מכדי להיכשל, ואוצר ארה"ב נכנס לתמוך בחובם.

חלק קטן יותר מניירות הערך המגובים במשכנתא (MBS) מגיע מחברות פרטיות, כמו בנקים להשקעה ומוסדות פיננסיים אחרים. יש להחשיב ניירות ערך אלה בסיכון גבוה משמעותית מכיוון שממשלת ארה"ב אינה מגבה אותם. המנפיקים אינם יכולים ללוות ישירות מהאוצר האמריקני, אם המשכנתאות נפרדות.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button